Lucie Němcová | Neděle, 20. prosinec 2020 |
Stačí 17 metrů čtverečních k plnohodnotnému životu? Jaká je vlastně minimální velikost příjemného bydlení? Má být diktována předpisy, nebo je otázkou jedinečnosti člověka a prostoru? Každý máme jinou odpověď. Majitel dvou nevelkých bytových jednotek spolu s týmem ateliéru SAEM tu svoji jednoznačně nalezli a je více než kladná.
„Vezmeme jednotku. Stačí 17 metrů čtverečních. V jejím středu zasaďme strom. Živoucí hmotu! Do kmene zarůstá vše nezbytné – kuchyň, stůl, skříň i toaleta. V jeho koruně pak usínáme!", zní úvodní slova autorské zprávy k projektu...
Středová dřevěná konstrukce symbolizující strom
„Impulzem pro kreativní řešení byl uvědomělý investor, který koupil v Praze dva prostory o velikosti 17 m2 a chtěl je upravit tak, aby se v nich dalo bydlet," vysvětluje architekt Michal Procházka z ateliéru SAEM. Šlo o dvě nájemní jednotky pro mladé lidi, nebo ty, kteří hledají něco netradičního a do Prahy dojíždí za prací. „Po pár standardních návrzích přišel nápad na středovou dřevěnou konstrukci symbolizující strom a ponechání maximálního množství dřeva přiznaného. Na začátku byla vize opatřit dřevo grafity, nakonec jsme ale materiál ponechali v jeho jedinečné přírodní podobě," dodává Michal Procházka.
obr.: Dřevostavba v interiéru vznikla pomocí panelů NOVATOP. Foto: archiv SAEM
obr.: Dřevo je ideálním materiálem pro vytvoření útulného a funkčního prostoru. Foto: archiv SAEM
obr.: Dřevostavba v garsonce poskytla také obývací prostor. Na 17 metrech čtverečních něco těžko uvěřitelného. Foto: archiv SAEM
obr.: Patro na spaní vypadá velmi přívětivě. Koruna pomyslného stromu poskytuje útulné soukromí. Foto: archiv SAEM
Inspirujte se dalším povedeným bydlením na malé obytné ploše
Byt na 36 metrech čtverečních působí vzdušně a otevřeně a zároveň vytváří flexibilní životní prostor
V podstatě jde o dva malé mezonety
Hlavní zásadou celého konceptu je neztrácet výšku tam, kde není třeba, ať už jde o kuchyňskou linku, stůl, skříně, umyvadla nebo záchodové mísy. V horní části prostoru díky tomu mohlo vzniknout komfortní místo na spaní a navýšit tak užitnou plochu o cenné metry navíc. Udávaná plocha bytů je tedy 17 m2, ale v podstatě jde o malé mezonety. Koupelna a předsíň jsou odděleny dispozičně, zatímco kuchyň a ložnice jsou odděleny pouze opticky.
Jako hlavní konstrukční materiál posloužily masivní celodřevěné panely NOVATOP v pohledové kvalitě. NOVATOP nabízí totiž hned tři výhody v jednom: subtilnost – panely mají tloušťku jen 42 nebo 84 milimetrů, statickou nosnost a do třetice finální interiérový povrch v podobě masivního smrkového dřeva ve vysoké designové kvalitě.
Dřevo je ošetřeno vybělovacím dekoračním voskem. Ostatní povrchy jsou obloženy přírodním kaučukem, který může být i ve výrazných barvách a je tak příjemným kontrastem ke světlému dřevu. Bytové jednotky jsou vytápěny podlahovou infrafolií, velmi praktickým řešením právě pro rekonstrukce.
Čtěte více o celodřevěných panelech NOVATOP. Nejlepším zdrojem informací jsou zkušenosti stavebníků, kteří také při stavbě či rekonstrukci použili technologii masivních celodřevěných panelů.
obr.: Součástí interiéru je také dostatek úložného prostoru. Foto: archiv SAEM
obr.: Malá dřevostavba symbolizující strom elegantně řeší rozčlenění minimálního prostoru k bydlení. Foto: archiv SAEM
"Udávaná plocha bytů je tedy 17 m2, ale v podstatě jde o malé mezonety."
Foto: archiv SAEM
obr.: Součástí rekonstruovaného prostoru je velmi moderní a funkční koupelna. Foto: archiv SAEM
Mohlo by vás zajímat...
Život v domku na 36 metrech čtverečních přináší čtyřčlenné rodině emoční, finanční a časovou svobodu
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…