Dana Jakoubková | Neděle, 28. červen 2020 |
Mohlo by se zdát, že podlahová plocha menší než třiadvacet metrů čtverečních je pouze pro askety. V případě této luxusní maringotky však nejde o žádnou oběť minimalismu. Cit pro detail a promyšlená koncepce odlišuje tvůrce mini dřevostavby od jiných „talentovaných". Obyvatelům domku navíc poskytuje život s překvapivým komfortem.
Obytná maringotka: skutečný luxus na malé ploše
Kombinace různých druhů dřeva s kovem nebo kamenem poukazuje na určitý luxus, který není v minimalistických domech běžný. Ručně tesaný cedr a ořech, kartáčovaný hliník, žula i keramika, použité v čistých liniích a geometrických vzorech, se tu mohou směle tvářit jako umělecké dílo.
Jako by byl dům postaven na snech a kreativitě svých tvůrců. „Dává to smysl," říká David Latimer, jeden z majitelů a designérů americké firmy New Frontier Tiny Homes, jehož invence i truhlářská zručnost dala domu s názvem Alpha jedinečnost.
„Stavíme domy pro ty, kteří jsou ochotni jít proti proudu a věří, že i dobré věci mohou být ještě lepší – šetrnější, praktičtější, smysluplnější. To ovlivňuje psychický stav obyvatel domu a ´dobrá duše´ zase vytváří dobrou společnost."
Vyladěná minidřevostavba s dostatkem úložného prostoru
Zatímco zvenku se domek tváří venkovsky, uvnitř něj se zhmotňuje magie luxusu. Na jedné straně vidíme vyvýšenou kuchyni, která nepostrádá indukční varnou desku s pěti hořáky, digestoř, myčku nádobí, nerezový dřez ani velkou lednici.
Pracovní a úložný prostor na místě nešetří, a důmyslně s ním pracuje. Zatímco třeba pod stropem z recyklovaného dřeva jsou ukryté výklopné boxy na drobné kuchyňské potřeby, pod podlahou je schovaný brilantně navržený rozkládací stůl pro společnost až osmi osob a lavice k sezení s velkým úložným prostorem.
Na druhém konci domu je patro na spaní vynesené nad „kout očisty". Žebřík, po němž je ložnice přístupná, lze pak zasunout pod kuchyňskou platformu. Mini koupelna je vybena vířivkou se sprchou, toaletou, úložnou skříňkou s umyvadlem a pračku se sušičkou. To vše je ve standardní velikosti. Posuvná stěna koupelny s velkým zrcadlem je zároveň částí vestavěné skříně na šaty.
Kvalita návrhu, použitých materiálů a řemeslného zpracování, originální multifunkční nábytek i optimalizace prostoru v této maringotce se vymykají všemu, co je běžné v oblasti malých dřevostaveb.
obr.: „Obývák" lze otevřít do terénu na obě strany domku za pomoci rolovacích vrat a výklopných teras s markýzou. Foto: StudiObuell
obr.: Kuchyňský kout nepostrádá nic z moderního vybavení, k uložení drobností jsou využity i výklopné boxy ve stropu. Foto: StudiObuell
obr.:Minimalistický vestavěný šatník v luxusní maringotce mezi koupelnou a obývákem.Foto: StudiObuell
obr.: Splachovací klasiku i zcela bezvodou toaletu lze volit ze šesti variant. Foto: StudiObuell
obr.: Pod kuchyňskou podlahou se schovává rozkládací stůl pro osm osob a lavice s úložnými prostory. Foto: StudiObuell
Foto: StudiObuell
Foto: StudiObuell
"Minimalismus je poplatný funkčnosti. Neznamená to však, že se musíte zbavit nápaditosti a komfortu."
Foto: StudiObuell
Foto: StudiObuell
Dokonalé propojení interiéru maringotky se zahradou
Říká se, že jedním z triků, jak zabránit pocitu stísněnosti v malém domě, je trávit hodně času venku. Další možností je umožnit obyvatelům zcela otevřít prostor domu. V tomto případě dodává vstup a výstup v obou stěnách domku otevřenému půdorysu nový význam.
Použití prosklených roll-up garážových vrat a skládací terasy s markýzou, které umožňují otevřít obě strany domu, je totiž dalším nápaditým řešením prostoru a funkce.
Dům lze napojit na inženýrské sítě, nebo je naopak nevyužívat vůbec, a to díky ekologicky řešenému zpracování odpadu či využití solárních panelů. Domek se dá postavit jak na podvozek (trailer), tak na pevný základ na pozemku.
Abyste si mohli těchto 23 metrů čtverečních kontrastu mezi rustikálním a moderním pořídit v Česku, museli byste pracovat nad rámec běžných přesčasových hodin. Navíc, silnice u nás nejsou vhodné pro převoz takové luxusní maringotky a mnoho lidí ani nemá potřebný řidičský průkaz.
Přesto může tento neotřelý „přepravní kontejner" sloužit jako dokonalý příklad multifunkčnosti, optimalizace prostoru a lidské šikovnosti.
obr.: Přístup do „ložnice" řeší posuvný žebřík, který lze přes den schovat pod podlahu kuchyně. Foto: StudiObuell
obr.: Během pár minut vykouzlíte z malého obýváku hodovní síň – stačí vědět kam sáhnout. Foto: StudiObuell
Foto: StudiObuell
Komentář designéra
„Malý domek představuje všechno, co lze nazvat rozumným, a to ekonomicky, sociálně, ekologicky i esteticky.
S ideou, že život je krátký, vidím smysl hlavně ve sdílení, flexibilitě a existenci bez dluhů. Dobrý design by měl být k dispozici každému, bez ohledu na jeho socio-ekonomický stav. Prostor navíc nepotřebujete, pokud jej nebudete používat. Je tedy zbytečné za něj platit.“
David Latimer
New Frontier Tiny Homes
Na oficiálním Youtube kanálu najdete, jak se stavěla tato luxusní mini dřevostavba
Technické parametry
- Rozměry: 790 × 280 × 440 cm
- Konstrukce: dřevěná, sloupková
- Fasáda / střecha: dřevěná – cedr, peřená (překrývané obložení), cedr / plech
- Vrata, okna, posuvné dveře: hliníkový rám, tvrzené sklo
- Izolace tepelná / vlhkostní: stříkaná, pěnová / Typar plus (role)
- Podlahy, strop: ručně tesaný ořech, recyklované dřevo
- Kuchyně: povrchy žulové desky+nerez, plynová bomba, sporák, lednice, myčka, digestoř, dřez
- Koupelna: obkladačky Subway, el. zásobník TUV, vířivka, sprcha, umyvadlo, pračka se sušičkou
- Toaleta: na výběr splachovací, kompostovací, spalovací, pilinová
- Teplo / větrání: el. klimatizační jednotka / přirozené
- Voda a odpady: vnější nádrže na pitnou a odpadní vodu, rozvody lze připojit i na vod. řad a kanalizaci
- Elektřina: solární panely nebo připojení na síť, 120/220/12 W
- Projekt, design a realizace: New Frontier Tiny Homes, www.newfrontiertinyhomes.com
- Foto: StudiObuell