Redakce | Pondělí, 15. únor 2021 |
Simona Kalvoda pravidelně odjíždí s rodinou na chalupu v Brdech. Své oblíbené místo má v podkroví, kde se mezi krokvemi rozprostírá vzdušný a otevřený prostor a z předmětů nastřádaných časem dýchá harmonie a klid. K nastolení únosných teplot v horkých dnech a omezení úniku tepla v zimě však bylo zapotřebí zmodernizovat skladbu střešního pláště a vložit do ní dostatek minerální izolace.
Rekonstrukce a izolace střechy
„Dobrý návrh, projekt, výběr slušné firmy a hlavně vědět, co investor chce, to je nezbytný základ pro úspěšnou stavbu," hodnotí své zkušenosti Simona. „Všichni investoři by se měli zamyslet nad tím, než vůbec poptají jakoukoliv firmu, co vlastně od plánované novostavby nebo rekonstrukce očekávají."
Při výběru stavební firmy, která zajistila kompletní realizaci rekonstrukce střechy, měla Simona šťastnou ruku. Původní návrh zateplení však ještě konzultovala s výrobcem izolace, který doporučil takové řešení, aby návrh vyhovoval požadavkům jak na tepelnou účinnost, tak na vnitřní komfort.
Foto: Knauf Insulation
Nadkrokevní zateplení střechy nenaruší chod domácnosti
Kam s ní? Tuto otázku si jistě položil nejeden majitel podkroví, který chtěl zlepšit teplotní komfort prostor pod střechou navýšením tloušťky tepelné izolace a zároveň chtěl zachovat podchozí výšku nebo viditelnou konstrukci krovu.
Ideálním řešením je volba nadkrokevního zateplení s přerušeným tepelným mostem. Pro toto řešení se nakonec rozhodla i Simona, mimo jiné i proto, že veškeré práce probíhaly z venkovní strany a interiér zůstal v neporušeném stavu. Její výběr padnul na izolaci Knauf Insulation Roof TOP.
obr.: Průběh rekonstrukce zateplení střechy v Drhovech pomocí nadkrokevního zateplení Knauf Insulation Roof TOP s přerušeným tepelným mostem. Práce probíhaly shora a nezasáhly do interiéru. Foto: Knauf Insulation
Kuny se musely stěhovat
Ještě na jaře letošního roku se Simonina rodina dělila o prostor nad hlavou také s kunami. Těm očividně původní minerální izolace ve skladbě střechy nevadila a se zalíbením v ní norovaly.
Není tedy divu, že po odstranění krytiny se naskytl pohled na potrhanou hydroizolační fólii a rozcupovanou tepelnou izolaci, která místy dokonce úplně chyběla. Všechny již nefunkční vrstvy firma odstranila až na úroveň celoplošného bednění.
Prostor mezi stávajícími krokvemi z exteriérové strany nad úrovní bednění byl nově vyplněn šesti centimetry minerální izolace Unifit 035 a vzduchotěsně uzavřen parobrzdou Homeseal LDS 2 Silk.
Pás v dolní části střechy nad úrovní pozednice byl opatřen parobrzdou s proměnnou hodnotou difuzní tloušťky Homeseal LDS Flex Plus, a to z důvodu přechodu krokví z chráněného prostoru do konstrukce přesahu střechy.
„Pokud by mělo dojít ke stoprocentnímu přerušení tepelných mostů, musely by se stávající krokve v úrovni pozednic seříznout a musela by být vytvořena nezávislá konstrukce přesahu střechy," vysvětluje Milan Pokrivčák ze společnosti Knauf Insulation.
obr.: Do skladby nového střešního pláště byla použita skelná minerální vlna do šikmé střechy Unifit od Knauf Insulation. Jednou z jejich předností je vysoká pružnost, díky ní materiál těsně vyplní izolovaný prostor a drží v konstrukci. Foto: Knauf Insulation
Minerální izolace navíc
Konstrukce nadkrokevního zateplení sestávající z distančních a dřevěných hranolů, které se pomocí vrutů kotvily do stávajících krokví, vytyčila prostor pro vložení nové vrstvy minerální izolace bez vytvoření zbytečných tepelných mostů.
Pružná minerální izolace Unifit 035 v tloušťce 16 centimetrů vyplnila místo beze zbytku a shora na ní byla položena kontaktní pojistná hydroizolační fólie Homeseal LDS 0,04. Následovala běžná montáž kontralatí, latí, pokládka tašek a oplechování.
Vše co jste chtěli vědět o izolaci z minerální vlny
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…