Zdařilou rekonstrukcí zachránili podstávkový dům z Frýdlandska, který byl v dezolátním stavu

Zdařilou rekonstrukcí zachránili podstávkový dům z Frýdlandska, který byl v dezolátním stavu

Redakce | Čtvrtek, 08. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Roubené a hrázděné stavby s tzv. podstávkou jsou typické pro severočeský venkov. Bohužel, ne vždy se těmto historickým stavbám dostává potřebné péče. Avšak příkladem úspěšné rekonstrukce tradičními řemeslnými postupy je celková oprava patrového domu selské usedlosti z Frýdlantska.



Co je to podstávka?

Podstávka je typ dřevěné konstrukce charakteristický pro podstávkové domy, která je umístěna zvnějšku obvodových stěn. Dřevěné sloupy nesou horní patro, což poskytuje výbornou stabilitu a umožňuje výstavbu vícepodlažních budov. Tyto stavby jsou charakteristické pro severočeský venkov a představují důležitý prvek kulturního dědictví.

 

Komponenty podstávkových budov

Samotná konstrukce podstávky se většinou skládá z těchto komponentů:

  • ližina
  • rozpěra
  • pásek
  • sloupek

 

Počátek rekonstrukce historického objektu

Areál usedlosti č.p. 12 byl postupně obnovován a doplňován občanským sdružením Lunaria, které zde provozuje pod vedením Ing. Zbyňka Vlkaaktivní kulturní a ekologické centrum Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem.

Samotný patrový obytný dům, který přitom není ani zapsanou nemovitou kulturní památkou, prošel v roce 2005 částečnou opravou. Při ní došlo k výměně předchozí betonové taškové krytiny za režné pálené bobrovky, včetně zhotovení nových střešních vikýřů v podobě volských ok, a k opravě zadní zděné části domu. Zde byla v prvním patře zřízena muzeální expozice.

Až v roce 2012, s dílčí finanční podporou programu Leader (EU), byla zahájena zásadní oprava konstrukcí přední roubené a hrázděné části domu. Tyto části byly do té doby zakryty novodobým palubkovým obkladem, podobně jako vnitřní stěny roubené světnice byly skryty pod nevhodnou omítanou přizdívkou ze škvárobetonových tvárnic.

 

 Historický snímek podstávkového domu z roku 1919, na kterém je patrné hrázděné patro, výzdoba štítu i zvýšení podezdívky roubené světnice.

obr.: Historický snímek z roku 1919, na kterém je patrné hrázděné patro, výzdoba štítu i zvýšení podezdívky roubené světnice. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Fotografie neudržovaného podstávkového domu na Frýdlantsku s palubkovým obkladem.

obr.: Stav dlouhodobě neudržovaného objektu z roku 2005 v počátcích aktivit občanského sdružení lunaria. Hrázděné i roubené stěny byly ve druhé polovině 20. století skryty pod palubkovým obkladem. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler


Roubené stěny a podstávka: Klíčové fáze rekonstrukce

Roubené stěny a podstávka jsou klíčovými prvky podstávkových domů, které vyžadují pečlivou a odbornou rekonstrukci.

Historický kontext a přípravy

Spodní prahové a podokenní trámy roubení byly v minulosti nahrazeny zvýšenou cihelnou podezdívkou, jak dokládá historická pohlednice z roku 1919. Nárožní sloupy podstávky byly zase nahrazeny zděnými pilíři. Vzorky pro dendrochronologickou dataci dřevěných prvků byly odebrány Mgr. Ivanem Peřinou, který zasadil stáří dřevěných konstrukcí do prvního desetiletí 19. století.

 

Řešení vlhkosti a opravy stěn

Jednou z příčin poškození prahových trámů roubené světnice byla vzlínající vlhkost. Ta byla odstraněna v roce 2010 opravou drenážního systému a novou pokládkou kamenné dlažby na dvoře. Po odkrytí obkladů byla posouzena míra poškození dřevěných prvků, dřevokazným hmyzem, a dále byly provedeny lokální ověřovací sondy. Rozsah výměn a protéz byl stanoven po konzultacích s českými a německými odborníky, kteří mají praktické zkušenosti s opravami historických dřevostaveb tohoto charakteru.


Tesařské opravy

Tesařských oprav se zhostil místní tesař Matouš Kirschner z nedalekých Václavic. Nejprve vytvořil poměrně rozsáhlou podpůrnou konstrukci stropních trámů světnice a hrázděných stěn celého patra. To umožnilo nejen výměnu a doplnění spodních trámů roubení, ale také vyjmutí, protézování a doplnění konstrukce podstávky. Všechny poškozené prvky, včetně horních ližin a prahových trámů hrázděného patra, byly opraveny nebo nahrazeny.Roubené i hrázděné stěny byly zároveň ztuženy proti vybočení oboustranně přiloženými a sešroubovanými kleštinami.


Rekonstrukce podezdívky

Rekonstrukce začala snížením a přezděním koruny podezdívky z místních sbíraných kamenů s použitím vápenné malty na úroveň podlahy světnice.


Zajímavost

 Koruna podezdívky byla přezděna ve stejné úrovni na štítové i podélné stěně domu, což je v severočeském pohraničí obvyklé. Na rozdíl v jiných českých regionech bývá roubení na sebe kolmých stěn založeno o půl výšky trámu v rozdílné úrovni.

 

Po položení hydroizolačního pásu a kokosové difuzně otevřené separační rohože byly založeny prahové hraněné trámy roubených stěn, které byly v nároží spojeny zámkovým spojem s krátkými přesahy. Roubená stěna byla postupně doplněna pod úroveň okenních parapetů a poškozené spodní trámy byly nahrazeny replikami.

Nárožní sloupky podstávky, které se nedochovaly, byly zhotoveny nové, ostatní získaly protézy a plomby. Každý prvek podstávky byl opravován individuálně, což zajistilo šetrné zachování originální konstrukce a možnost zpětné kontroly nových prvků.

 

Podstávkový dům po sejmutí obkladu stěn a podepření hrázděné konstrukce patra.

obr.: V létě 2012 byl sejmut palubkový obklad stěn a podepřena hrázděná konstrukce patra pro umožnění opravy roubení a podstávek. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Muži rozebírající spodní trámy roubené světnice podstávkového domu.

obr.: Postupné rozebírání spodních degradovaných trámů roubené světnice a odbourání zvýšené podezdívky. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Podstávkový dům v průběhu rekonstrukce s nově zabudovanými prahovými trámy.

obr.: Po snížení a opravě kamenné podezdívky byly postupně nově zabudovány prahové trámy roubení spojované v nároží na zámkové tesařské spoje. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Podstávkový dům v průběhu rekonstrukce s podepřením stropních trámů.

obr.: Pohled na téže nároží z interiéru světnice s viditelným podepřením stropních trámů a nově spojenými prahovými trámy roubení. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler


Hrázděné patro a replika bedněného štítu podstávkového domu

Rekonstrukce podstávkového domu dále zahrnovala lokální výměny a protézy dřevěných prvků hrázděného patra zejména v severovýchodním nároží, které bylo poškozené dlouhodobým zatékáním. Po tesařských výměnách byly obnoveny a doplněny dřevohliněné výplně, tvořené dřevěnými kolíky a hliněnou mazaninou se slaměnou řezankou.

Tradiční hliněné vymazávky

Tradiční hliněné vymazávky spár mezi trámy roubené světnice byly také obnoveny s použitím dřevěných kolíčků. Nové bednění lomenice hlavního štítu, tvořené širokými prkny, nahradilo předchozí štít z úzkých palubek. Tvar a detaily ozdobně vyřezávaných lišt a profilací byly odvozeny z historických fotografií a originálních štítů z blízkého okolí.

 

Podstávkový dům po opravě roubené stěny s očištěnými trámy a dřevěným stropem.

obr.: Kout světnice po dokončené opravě roubené stěny s očistěnými trámy a dřevěným záklopovým stropem, ještě před vnitřní voskovou povrchovou úpravu. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Podstávkový dům při osazování nového nárožního a nastaveného středního sloupku podstávky

obr.: Osazování nového nárožního a nastaveného středního sloupku podstávky na kamenné patky a podložky z tvrdého dřeva. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Podstávkový dům s roubenou stěnou a viditelnými protézami na středním sloupku podstávky.

obr.: Pohled na doplněnou roubenou stěnu s viditelnými protézami na středním sloupku podstávky a mezilehkých rozpěrách s použitím tradičních spojů s dřevěnými kolíky. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler


Dokončovací práce rekonstrukce podstávkového domu

Dokončovací práce na podstávkovém domě zahrnovaly několik důležitých kroků, které zajišťují jeho dlouhodobou ochranu a estetickou hodnotu.

Hliněné váýplně a vápenné nátěry

Hliněné výplně hrázděného patra i spárování roubených stěn bylo poté opatřeno vápennými nátěry. Tento tradiční přístup nejen chrání konstrukci, ale také zachovává autentický vzhled stavby.

Povrchová úprava dřeva

Viditelné dřevěné konstrukce byly z exteriéru povrchově ošetřeny ochranným přírodním olejem.


Obnova oken a stropů

Dřevěná okna byla ponechána stávající z předchozí dílčí opravy objektu, byla pouze doplněna nově osazenými dřevěnými parapety a obložkami vyřezávanými dle historického vzoru. Po dokončené opravě roubených stěn došlo ve světnici k částečné výměně a doplnění dřevěného záklopového stropu včetně navrácených dřevěných stropních průvlaků. 


Povrchy roubených stěn a stropu byly očištěny od zbytků tapet a starých nátěrů. Následně byly ošetřeny voňavou voskovou povrchovou úpravou, která zajišťuje ochranu dřeva a dodává mu přirozený lesk.


Hliněná omítka a dřevěná podlaha

Na poškozených částech stěn byla obnovena hliněná omítka pomocí dřevěných kolíčků. Tato úprava byla provedena i na přilehlých zděných stěnách.

 

Dřevěná podlaha z širokých masivních fošen s prodyšnou provětrávanou skladbou obklopuje dominantní tzv. těžká kachlová kamna a kachlový sporák, hlavní zdroj tepla pro světnici i horní pokoje v patře.

Trámové prvky podstávkového domu po výměně a protézování.

obr.: Na nároží hrázděného patra, značně poškozeného zatékáním, byly vyměněny a protézovány některé trámové prvky hrázděné konstrukce a obnoveny výplně z dřevěných tyčí a hliněné mazaniny se slaměnou řezankou. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Oprava hrázděné stěny v patře exteriéru podstávkového domu.

obr.: Pohled na postup opravy hrázděné stěny v patře z exteriéru s dokončenými tesařskými výměnami a protézami a v procesu provádění hliněných vymazávek a hliněných omítek, které byly poté finálně opatřeny ochranným vápenným nátěrem. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Interiér světnice podstávkového domu s roubenými stěnami a trámovým stropem.

obr.: Ze současné velké světnice byla kdysi oddělena dřevěnou stěnou boční světnička či vejminek starých hospodářů. Při opravě byla zaniklá dřevěná stěna alespoň naznačena krátkou příčkou. Vnitřní povrch doplněných roubených stěn i trámového stropu s prkenným záklopem byl ošetřen přírodním tónovaným olejovým nátěrem. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Aplikace hliněné směsi ve světnici podstávkového domu.

obr.: Na opravené roubené stěně bývalé zadní světničky byla obnovena vnitřní hliněná omítka s aplikací druhotně použité hliněné směsi pocházející z rozebíraných dřevohliněných konstrukcí v objektu. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Kachlový sporák vedle vstupních dveří ve světnici podstávkového domu.

obr.: Vedle vstupních dvěří do světnice ze sítě osazených v tesařské zárubni byl znovu postaven kachlový sporák. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Kamna vedle kachlového sporáku ve světnici podstávkového domu.

obr.: Vedle kachlového sporáku dominuje roubené světnici zděné těleso tzv. těžkých kamen, opatřených hliněnou omítkou a kachlovou korunou. Kamna, do kterých se přikládá ze vstupní síně, vytápí světnici a rozvodem teplého vzduchu ohřívají další kachlové topné těleso v pokojích v prvním patře domu. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler


Rekonstrukce podstávkového domu se vyplatila

 Dokončená náročná rekonstrukce roubené světnice v Jindřichovicích, při které byly použity tradiční lokální řemeslné technologie, je právem označována jako resuscitace původního srdce podstávkového domu. Její výsledek určitě stojí za vynaloženou individuální péči a úsilí všech, kteří se na opravě podíleli. Věřím, že to ocení i poutníci, kteří do Žijícího skanzenu ve Frýdlantském výběžku zavítají.

Obnovená lomenice hlavního štítu tvořená různě širokými prkny a vyřezávanými lištami na podstávkovém domě.

obr.: Obnovená lomenice hlavního štítu tvořená různě širokými prkny a vyřezávanými lištami s finální úpravou přírodního olejového transparentního nátěru s tmavším odstínem. Nově osazené dřevěné okenní obložky vyřezávané dle historického vzoru se uplatňují ještě bez nátěru. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

 Detail repliky krycí lišty bednění štítu vykrajované do tvaru oslích hřbetů a překryté osazením okapního vodorovného prkna.

obr.: Detail repliky krycí lišty bednění štítu vykrajované do tvaru oslích hřbetů a překryté osazením okapního vodorovného prkna. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Volný půdní prostor historického krovu podstávkového domu.

obr.: Volný půdní prostor historického krovu byl záměrně ponechán nezateplený a větraný bez podkrovní vestavby s viditelným laťováním pálené krytiny, umožňující kontrolu tašek a případnou lokální opravu. Foto: Zbyněk Vlk a Tomáš Efler

Autor: Ing. arch. Tomáš Efler, Fakulta architektury ČVUT Praha - Ústav památkové péče,

SaR 2-2014
Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop