Lucie Němcová | Středa, 22. prosinec 2021 |
Velký potenciál podkrovních prostor starších domů nelze popřít a byla by škoda jej nevyužít. S pokrokovými technologiemi je navíc možné dosahovat lepších a lepších parametrů a skvělého komfortu. Rekonstrukci můžeme vzít i do vlastních rukou, ušetřit za provedenou práci a odměnit se dobrým pocitem z vlastního přičinění na novém krásnějším bydlení.
Proměnit podkroví v příjemný a romantický obytný prostor je často jedním z ekonomických řešení, jak si vytvořit nebo rozšířit bydlení. Díky novým progresivním metodám je taková renovace čím dál snazší.
Správné naplánování stavby je základ
Na začátku každého stavebního počinu je důkladná rozvaha na začátku a dobře provedený projekt. Ideální je detailně promyslet, k jakému účelu chceme prostor využívat, jaké jsou naše požadavky a promyslet dispozici celého prostoru spolu s rozmístěním nábytku. Čím podrobněji celý proces naplánujeme, tím více budeme ušetřeni nepříjemných překvapení a rozhodnutí během realizace, kdy již není čas a většinou ani mnoho možností některé věci řešit. Není na škodu využít také konzultace specialistů na poli designu, byť chceme vzít celý proces rekonstrukce do vlastních rukou.
obr.: Kvalitní stínění podkrovního prostoru je jedním z důležitých stavebních kamenů kvalitního vnitřního prostředí. Na výběr máme celou řadu vnitřních a vnějších stínících doplňků. Jedním z nich jsou římské rolety, které efektně dokreslí celkovou atmosféru interiéru. Foto: Vellux
S rekonstrukcí podkroví poradí odborník
S největší pravděpodobností se neobejdeme bez zkušené rady odborníka – projektanta nebo architekta, který posvětí veškeré zásahy, pomůže je rozkreslit, případně projednat s úřady. Ve starších objektech budeme potřebovat také statické posouzení, které ukáže stav původní konstrukce krovu a nutnost případných zásahů a ošetření. Pokud rekonstrukcí zasahujeme do vnějšího pláště, nebo je změna pro vzhled budovy zásadní, je nezbytné vyřídit stavební povolení nebo ohlášení stavebních úprav.
Pro půdní vestavbu jsou ideální střechy se sklonem od 35 do 55 stupňů, z typů střech nejvíce vyhovuje sedlová a mansardová, obě totiž poskytují dostatek místa s podchozí výškou a dvě rovné štítové stěny, které jsou důležité pro dobrý pocit obyvatel. Nové prvky musí zejména ze statických důvodů dobře navazovat na původní konstrukce a dispozici spodního patra. Je důležité důkladně promyslet vedení nových rozvodů, vhodně je sdružit k sobě a navázat na stávající, stejně jako zvážit rozvržení osvětlení, zásuvek a spotřebičů. Je třeba naplánovat také způsob vytápění rekonstruovaného prostoru.
obr.: Originální textilní vzory nové barevné kolekce navrhlo pro společnost Vellux mezinárodně známé holandské duo designérů Scholten & Baijings. Foto: Vellux
Vhodná okna v dřevostavbě šetří kapsu
Pro komfortní a dobře prosvětlený obytný prostor je zásadní správná volba okenních otvorů – jejich velikost a umístění, zejména pak výška. Střešním oknem by měla vidět sedící i stojící osoba a okno je dobré opatřit venkovním cloněním, které nám pomůže zadržet nekompromisní letní paprsky. Okna můžeme vybírat ze stovek tvarů, typů a velikostí. Liší se nejen materiálem, ale také způsobem otevírání. Více než na vzhled bychom ovšem měli dbát na tepelně-izolační vlastnosti, které nám mohou ušetřit náklady na vytápění.
obr.: Správná velikost, poloha i způsob otevírání střešních oken zajistí interiéru dostatek světla, příjemný pocit z pobytu i přísun čerstvého vzduchu. Nesmíme také zapomenout, že funkčnímu oknu předchází precizní osazení a ošetření veškerých detailů. Ty musí být stoprocetně těsné, aby vlhkost neměla šanci proniknout do střešní konstrukce. Foto: Alexandra Timpau
Foto: Alexandra Timpau
Skladba střechy podkroví je klíčová
Správně zvolená střešní skladba je pro optimální fungování podkroví zcela klíčová, je proto dobré ji věnovat dostatečnou pozornost. Zabráníme tak nejen únikům tepla, ale také nepříjemnému letnímu přehřívání. Původně tvořil konstrukci šikmé střechy pouze nosný krov a krytina, takže prostor pod střechou byl nepřetržitě důkladně provětráván.
Ve chvíli, kdy chceme podkroví obývat, však výhoda přirozeně větrané půdy mizí. Obalením nosných krokví (z vnější strany hydroizolací a z vnitřní parozábranou) je vlastně "zakonzervujeme". Skladbu je třeba provést opravdu precizně, abychom zabránili případnému vniknutí vlhkosti do konstrukce. Je nutné chránit krov včetně izolace nejen před dešťovou vodou, ale také proti vodě přicházející z interiéru, a to většinou ve formě kondenzující vlhkosti ze vzduchu.
K tomu, abychom zabránili případné kondenzaci vodních par (vlhkosti) ve skladbě střechy, vkládáme do skladby střechy parozábranu. Parozábranu umisťujeme na „teplém" líci tepelné izolace. Může být umístěna i mezi vrstvami tepelné izolace. Pokud poloha parozábrany není ověřena tepelně technickým výpočtem, aplikujeme ji maximálně v 1/5 celkové tloušťky izolace od interiéru. Při aplikaci parozábrany je důležité, aby byla v celé ploše spojitá, těsná. O jejím kvalitním fungování rozhodují detaily, jako jsou ukončení, spojení jednotlivých dílců nebo prostupy.
Pokud je střecha vybavena pojistnou kontaktní hydroizolací (to znamená, že je paropropustná), jedná se o interiéry s běžnou vlhkostí, které mají střešní krytinu difuzně otevřenou (taškovou). V těchto případech není zapotřebí žádné dodatečné odvětrávání střechy a můžeme tak pro tepelnou izolaci využít celou hloubku krokví.
Pokud se rozhodneme pro provětrávanou střešní skladbu nebo je výpočtem prokázána nutnost provětrání střešní skladby, musíme nechat mezi pojistnou hydroizolací a tepelnou izolací mezeru pro odvětrávání (minimálně 20 milimetrů). Zároveň je nutno umožnit dostatečný přívod a odvod vzduchu z odvětrávací dutiny do volného prostoru otvory u okapové hrany a v hřebeni střechy.
Důležitá je také volba izolačního materiálu. Na výběr máme několik typů izolací, nejčastěji jsou využívány vláknité minerální izolace, ale je možné sáhnout také po přírodních izolací od dřevovláknitých, konopných přes foukané z celulózy až po korkové, slaměné nebo izolace z kokosového vlákna či bavlny. K dispozici jsou také standardní materiály, jako polystyren a další. Doporučená tloušťka izolační vrstvy se liší nejen podle použitého materiálu, ale také například podle úhlu sklonu střechy, proto je zde rada oborníka na místě.
obr.: Ponechání viditelné dřevěné nosné konstrukce interiér vždy pozvedne na vyšší úroveň. Je však nezbytné před rekonstrukcí provést průzkum stávajícího stavu a ujistit se, že dřevo není napadeno plísní, houbami nebo škůdci a nevyžaduje speciální péči a ošetření. Foto: Rigips
Renovace podkroví suchou cestou
Skvělou volbou pro rekonstrukce podkroví jsou takzvané systémy suché vnitřní výstavby, které činí veškeré úpravy mnohem jednodušší, celý proces je rychlejší a také čistší. Navíc původní konstrukce nezatíží tolik jako zděné prvky. Během rekonstrukce se musíme vypořádat se statickým řešením, tepelně technickými požadavky (důkladné zateplení), nároky na požární bezpečnost, kvalitním akustickým řešením nebo třeba s ochranou proti vodě ve vlhkých prostorách koupelen nebo kuchyní.
Na trhu existuje řada výrobků, které poskytují pro takový projekt komplexní produktové řady. Vždy je výhodné vybrat všechny součásti systému od jednoho výrobce. Jen tak je zaručeno, že budou vzájemně kompatibilní a jejich vlastnosti budou odpovídat těm deklarovaným. Výrobce totiž své produkty nechává schvalovat a testovat jako systém. Velmi skloňovaným materiálem pro suché zásahy do interiéru je sádra v mnoha svých podobách – sádrovláknité nebo sádrokartonové desky, ve formě suché práškové směsi nebo desek s dalšími specifickými vlastnostmi.
V sortimentu najdeme desky vhodné do vlhka, jako izolační prvek i jako požární ochranu nebo vše v jednom v podobě sádrovláknitých desek. Některé z nich můžeme pro jejich pevnost využít také jako součást nosné konstrukce. Spolu s dřevěným rámem jsou schopny přenášet svislé i vodorovné zatížení, aniž by tloušťka takové stěny byla příliš velká. Desky se v interiéru upevňují na nosnou (kovovou nebo dřevěnou) konstrukci a ve vzniklé dutině jsou pak vedeny potřebné rozvody. Zbylé spáry stačí vyplnit speciálním tmelem a výsledkem je dokonale rovná plocha připravená stejně jako klasická zeď pro výmalbu, tapety či obklad, zkrátka výsledný povrch podle našich přání.
obr.: Ze sádrokartonových systémů lze postavit prakticky celé podkroví, od suchých podlah přes příčky, pohledy až po obložení šikmých stěn. Desky si uchovávají svůj tvar a rozměr. Působí jako izolant a chrání byt před přehříváním i proti zbytečným únikům tepla. Sádrokarton lze snadno a s velkou přesností opracovat, překážkou nejsou ani atypické tvary. Foto: Rigips
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…