Komerční sdělení | Pondělí, 26. březen 2018 |
Dobrá prosperita českého stavebnictví s sebou nese také negativa. Zvyšující se poptávka se totiž promítá do nedostatku tepelně izolačních materiálů, například minerální vaty či polystyrenu a spolu se zpřísněním normy na požární bezpečnost vede k růstu cen. Přijatelnou alternativou je proto volba polyuretanové pěny.
Pokud se v tomto roce chystáte zateplovat, počítejte s tím, že si oproti loňskému roku za kompletní práci i materiál o něco připlatíte. Paradoxně za to může velmi dobrý vývoj tuzemského stavebnictví, ale také nečekaně přísná novela normy požárních předpisů.
Nedostatek stavebních materiálů i stavařů
České ekonomice se vede obecně dobře. Díky tomu narůstá množství nových, zejména menších projektů ve stavebnictví, přestože počet velkých zakázek a projektů v dopravní infrastruktuře poklesl. Některé firmy se proto opožďují s dodávkami potřebných materiálů a tlačí na zvyšování jejich cen. Situace se dotkla také většiny tepelně izolačních materiálů, především trhu s minerální vatou a polystyrénem, jejichž cena vzrostla i o 30 %.
Na vině je také nízká nezaměstnanost a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Firmy jsou nucené zvyšovat mzdy, aby si pracovníky udržely a nabízet vyšší nástupní platy, aby nalákaly nové zaměstnance. I to vede ke zvýšení cen za výrobu stavebních materiálů a jejich aplikaci.
Přísná novela normy o požární bezpečnosti staveb
Srpen roku 2017 s sebou přinesl významnou změnu, novelu normy ČSN 73 0810 o požární bezpečnosti staveb, která zpřísnila minimální limity velikosti protipožárního pruhu minerální vlny na 900 mm, i když v sousedních zemích je tento limit 4,5 x nižší. Tato norma mění podmínky zejména při rekonstrukcích bytových domů s výškou mezi 12 až 22,5 metry. Zateplení těchto budov se může prodražit i o 10 %.
PUR pěna jako alternativa
Pokud za běžné tepelně izolační materiály, jako je polystyren či minerální vata nechcete platit vysoké částky, ani čekat dlouhé čekací lhůty na realizaci, vyzkoušejte polyuretanovou pěnu. Polyuretanová pěna má spoustu výhod, její aplikace na rozdíl od výše zmíněných materiálů není tak pomalá, profesionální aplikátor zateplí až 200 m 2 denně. Kromě toho po nanesení vytvoří souvislou vrstvu, bez skulinek, kterými by teplo mohlo unikat, takže úspora je natolik výrazná, že se vám investice do izolace do 3-5 let vrátí. A protože polyuretanová pěna své skvělé vlastnosti v průběhu let prakticky nemění, vydrží perfektně izolovat i několik desítek let. A vy už se o izolaci nemusíte starat.
Kolik PUR pěna stojí?
Cena izolace polyuretanovou pěnou se odvíjí hned od několika faktorů, od plochy v m² , ale také od síly nástřiku, kterou budete pro váš projekt požadovat, druhu podkladu a jeho sklonu. Pro co nejpřesnější číslo, doporučujeme udělat si cenovou kalkulaci u certifikovaného výrobce a aplikátora polyuretanové pěny, jako je například Chytrá pěna.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…
-
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit…
-
Sádrokarton se v Česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes…
-
Jak jednoduše zateplit střechy bungalovů? Rychlé řešení přináší foukaná minerální izolace
Bungalovy nabízejí mnoho výhod včetně snadné údržby či bezbariérovosti a flexibility ve využití prostoru. Ještě donedávna ale jejich majitelé museli při zateplování střešních…