Redakce | Úterý, 08. listopad 2016 |
Nezateplenou nebo nesprávně zateplenou šikmou střechou může unikat až 30 % energií na vytápění. Zateplení vhodným izolačním materiálem sníží tepelné ztráty a zvýší hodnotu domu. Vhodným řešením je kamenná vlna, která oproti jiným materiálům zachovává prodyšnost stěn, je odolnější vůči vzdušné vlhkosti a může tak prodloužit životnost celé konstrukce.
Kamenná vlna má jako izolační materiál skvělé tepelněizolační vlastnosti, je nehořlavá a přináší do obytných místností akustický komfort. Protože její vlákna vynikají vysokou zvukovou pohltivostí, minimalizují šíření hluku a tlumí nežádoucí zvuky. Oproti jiným izolačním materiálům má velmi nízký difuzní odpor, je paropropustná. Díky její prodyšnosti se v konstrukci snižuje zadržování vlhkosti, a to minimalizuje riziko vzniku plísní a hub. Je rovněž hydrofobizovaná a zároveň odolná proti vzdušné vlhkosti.
Kamenná vlna je vyráběna z přírodních surovin. Zásluhou přírodních vlastností kamene si díky větší objemové hmotnosti zachovává pružnost, tvar i tloušťku a zůstává plně funkční desítky let. Dlouhodobá stálost izolace z kamenné vlny přispívá k delší životnosti celé konstrukce střechy. Desky nebo role kamenné vlny přiléhají těsně k sobě a eliminují tak vznik tepelných mostů.
10 základních pravidel pro zateplení šikmé střechy
1. Na zateplení se díváme komplexně a bereme v úvahu konstrukční prvky i skladbu izolačního řešení včetně větracích mezer, parozábrany a pojistné fólie.
2. Při výběru zateplovacího systému věnujeme pozornost typu střechy, poloze domu v terénu s ohledem na povětrnostní podmínky i lokalitu.
3. V každé skladbě střechy vytvoříme větrací mezery, aby bylo zabezpečené proudění vzduchu (větrací plocha od římsy až po hřeben střechy).
4. Zateplení šikmé střechy kamennou vlnou v létě nevpustí dovnitř teplo a v zimě naopak nepropustí chlad.
5. Krokve vytvářejí tepelné mosty, pro jejich eliminaci použijeme izolaci ve více vrstvách.
6. Pro zateplení nad krokvemi, ale i mezi a pod krokvemi, je potřeba tuhá izolace s vyšší objemovou hmotností, která k sobě přilne.
7. Dbáme na přesné upevnění izolace těsně vedle sebe, protože vibracemi nebo gravitací se izolace posouvá a mohou vznikat nežádoucí spáry a mezery, ve kterých se sráží vodní páry, vzniká voda a ta poškozuje izolaci a také konstrukci.
8. Pojistná fólie (hydroizolace) chrání tepelnou izolaci ze strany krytiny a je bariérou pro stékající vodu, zatímco parozábrana zajišťuje těsnost vnitřního pláště střechy před vodními párami a jejich umístění vyhodnocuje projektant (dávejme pozor, aby nedošlo k záměně jejich funkčnosti či aplikace – správné slepení a napojení na obvodové stěny).
9. Jednotlivé vrstvy izolačního systému střechy aplikujeme za příznivého počasí, aby se neznehodnotil materiál.
10. Správným zateplením se vyhneme dodatečným nákladným opravám, které může doprovázet demontáže podhledu, krytiny nebo laťování.
Existuje několik řešení, jak šikmou střechu zateplit. Střešní plášť bez tepelné izolace je navrhován pouze nad nevytápěným střešním prostorem. „V ostatních případech, kdy je prostor pod střechou využívaný jako obytná místnost, je nezbytné navrhnout vhodné izolační řešení. Nejčastěji se využívá zateplení mezi a pod krokvemi nebo zateplení nad krokvemi," říká Pavel Matoušek ze společnosti ROCKWOOL.
Klasickým způsobem zateplení podkroví je vkládání izolace mezi a pod krokvemi. Kladení izolace ve dvou a více vrstvách odpovídá stále rostoucím požadavkům na tepelněizolační vlastnosti konstrukce. Takto provedené zateplení má velkou výhodu, a to výrazné omezení vlivu tepelných mostů. Právě vytvořením souvislé vrstvy tepelné izolace dochází k jejich minimalizaci.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Správně zateplená dřevostavba je klíčem ke zdravému a úspornému bydlení
Dřevostavby představují čím dál oblíbenější volbu při realizaci snů o bydlení. Díky vysoké energetické efektivitě a rychlé výstavbě jsou ekonomicky atraktivní, navíc s nimi lze…
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…
-
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit…
-
Sádrokarton se v Česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes…