Tisk
Sedlák postavil moderní stodolu v Chlumci

Sedlák postavil moderní stodolu v Chlumci

Komerční sdělení | Středa, 24. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Na počátku byla myšlenka vytvořit osobitou stavbu „Sedlákův statek aneb seskupení stodol“ v jedinečném prostředí v blízkosti barokního zámku a malebné stromové aleje. Dnes po roce a půl se zrodil v Chlumci nad Cidlinou netypický rodinný dům, na který jsou jeho majitelé Lubor Sedlák s rodinou náležitě pyšní. Architektem originální a svébytné stavby je Ing. arch. Zdeněk Balík z ateliéru ZETTE ateliér.

Snahou pardubického architekta bylo navrhnout takový dům, který by svým pojetím souzněl s přilehlým okolím pozemku a zároveň byl místem, kde se bude rodina Sedlákova cítit příjemně a útulně. Vzhled domu na pozemku o rozloze 1317 m2 dokázal ve své výjimečnosti skloubit nejen moderní prvky, ale i tradici a historii. Projekt vychází z tradičních hodnot české architektury s ohledem na okolí pozemku.

Selské bouře v architektuře

Dům rodiny Sedlákových stojí na pozemku ve starobylém městě Chlumec nad Cidlinou. V současnosti pět a půl tisícové město je známé legendárním povstáním sedláků z konce 18. století. „Investor rodinného domu se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem města ovanutého selskými bouřemi,“ přibližuje nosnou myšlenku projektu architekt Zdeněk Balík. Příběh táhnoucí se hluboko do minulosti se tak po 200 letech opět vylupuje na světlo a ovlivňuje moderní architekturu 21. století. Dům se zastavěnou plochou 206,5 m2 je situován na vyvýšenině naproti zámku Karlova Koruna vystavěného v letech 1721 až 1723.

Respekt k místu i k rodině

Podlahová plocha domu je 171 m² s vnitřní dispozicí 5+kk. Centrální část a srdce hlavního společného obytného prostoru tvoří kruhová kuchyň, která půlí dům na část veřejnou a soukromou. „Stavba je navržena do konkrétního místa a především naší rodině na míru,“ uvádí majitel domu Lubor Sedlák a dodává: „Dům je unikátní jako celek. Pro mě má velkou hodnotu respektování místa a naší rodiny, a to zvenku i zevnitř stavby.“

11

 

Rodina Sedlákova si přála dům, ve kterém se jim bude hlavně dobře a pohodlně bydlet s ohledem na dobré využití energií. S architektem rodinného domu se dohodli na stavbě „bez schodů“, což s sebou nese zvětšení ochlazované plochy celého domu. Ideálním řešením se už ve fázi přípravy projektu ukázala kvalitní a dostatečná tepelněizolační obálka z kamenné vlny.

„Pro izolaci od společnosti ROCKWOOL jsem se rozhodl z důvodu lepších tepelně-technických vlastností kamenné vlny, protože masivní zateplovací systém bude lépe odolávat teplotám v létě i v zimě. Pro fasádní systém jsem například použil 160mm desku Frontrock MAX E. Na vnitřní stěny a příčky 240mm desku Rockton,“ popisuje vybrané řešení Lubor Sedlák.

Dům je mimořádně úsporný

Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou je zařazený do energetické kategorie A jako mimořádně úsporná budova. K tomu přispívá teplovzdušné vytápění a tepelná izolace z kamenné vlny, kterou Lubor Sedlák vyhrál v soutěži společnosti ROCKWOOL o zateplení rodinného domu. Získal tak výhodné systémové řešení, které obsahuje kvalitní izolaci z kamenné minerální vlny, stavební chemii a balíček poradenských služeb.

pudorys

Výrobky z kamenné vlny jsou z přírodního materiálu, recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí. Tepelná a protipožární izolace ROCKWOOL je kvalitní a nehořlavá. Navíc tlumí hluk z venku, dlouhodobě drží tvar, zachovává prodyšnost stěn a přispívá k požární bezpečnosti staveb. Takže se jedná o ideální izolační materiál pro tento atypický rodinný dům postavený jako „moderní statek“.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop