Dagmar Čechová | Úterý, 09. prosinec 2014 |
Dřevovláknitá izolace v podobě desek obecně platí za velmi kvalitní a difuzně otevřený izolační materiál vhodný ideálně pro dřevostavby. V posledních letech se však dřevovlákno používá i v nové podobě – jako sypký izolant aplikovaný zafoukáváním podobně jako celulóza. Jaké jsou jeho největší výhody?
1. Ekologicky obnovitelný
Vzrůstající spotřeba dřeva chrání naše lesy. Většina evropských lesů je totiž trvale obhospodařována, takže je zde vysázeno minimálně tolik stromů, kolik jich bylo vytěženo. Používání dřeva znamená i další ekologický přínos, je totiž účinným zásobníkem obávaného skleníkového plynu – oxidu uhličitého, který ukládá ve formě uhlíku do dřeva. V 1 m3 dřeva je vázána až tuna CO2, zatímco se vytvoří 0,7 tuny kyslíku. Tepelná izolace dřevním vláknem je tedy přínosem pro řešení problémů našeho klimatu.
2. Příjemné klima v domě
Dřevovlákno má až 3x vyšší schopnost akumulace tepla oproti běžným izolačním materiálům. Časový fázový posun prostupu tepla je 12-16 hodin. Letní ochrana proti nadměrnému teplu má zpomalit prostup tepla přes střechu nebo stěnu tak, aby se nejvyšší denní teplota dostala dovnitř, až když je venku tak chladno, že se větráním dá účinně zabránit vyhřátí vnitřního prostoru. Je tedy žádoucí fázový posun nejméně 10 hodin.
3. Pro novostavby i rekonstrukce
Foukaná dřevovláknitá izolace se skládá z čistých volných dřevovláken vyplňujících všechny duté prostory beze spár. Pod vysokým tlakem je vháněna do uzavřených částí stěny, kde se přesně přizpůsobí konstrukčním prvkům. Struktura izolantu je velmi jemná a výtečně eliminuje vznik tepelných mostů. Prostory k vyplnění nemusí odpovídat tloušťce deskového izolačního materiálu. Lze aplikovat i zafukováním, je-li izolace volně ukládána na horizontálních, klenutých či mírně nakloněných plochách přímo mezi nosníky či krovy.
4. Prodyšnost
Díky difuzně otevřené buněčné struktuře dřevovláknitá izolace částečně reguluje vlhkost a přispívá tak z hlediska biologie stavby k vytvoření optimálního prostředí pro bydlení i pro stavbu. Toho lze však plnohodnotně dosáhnout pouze pravidelnými větracími návyky anebo vzduchotechnikou s řízeným větráním.
5. Rychlá aplikace a stálost bez sedání
Dřevovláknitá izolace určená k zafoukávání se dodává stlačená v pytlích. Stlačený materiál je připravován ve speciálních dmýchacích strojích a vháněn přes flexibilní trubky až na místo zpracování. Stroj i izolační materiál je možno skladovat mimo budovu, takže je zajištěna plynulá práce i v úzkých prostorech a v domě nevzniká nepořádek.
Pro konstantní izolační výkon po desetiletí je třeba zachovat formu a objem izolantu. Proto existují předepsané objemové hodnoty, doporučeno je 40 kg/m3 pro všechny konstrukce. Při vhánění dřevovláken dochází u jednotlivých dřevných vláken k ozubení ve třech dimenzích a mechanickému spojení navzájem (mikroskopické uchycení). I u nižších objemových hmotností je tak garantována maximální míra bezpečnosti usazení při vysoké elasticitě.
Text Petr Houška, foto Steico
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…
-
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit…
-
Sádrokarton se v Česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes…
-
Jak jednoduše zateplit střechy bungalovů? Rychlé řešení přináší foukaná minerální izolace
Bungalovy nabízejí mnoho výhod včetně snadné údržby či bezbariérovosti a flexibility ve využití prostoru. Ještě donedávna ale jejich majitelé museli při zateplování střešních…