Dagmar Čechová | Středa, 10. září 2014 |
Uvnitř domů dochází k produkci vodních par pobytem osob, vařením, koupáním, odparem z rostlin atd. Zejména v zimním období je tak vzduch uvnitř budovy mnohem vlhčí než vzduch venkovní. Vodní pára z vnitřního vlhkého vzduchu se samovolně pohybuje stěnou z prostředí s vyšší koncentrací páry (interiér) do prostředí s nižší koncentrací (exteriér).
Takový prostup vodní páry skrze pórovité materiály stěn se nazývá difuze. Difuzí proniká pára do obvodových stěn a je potřebné ji ze stěny bezpečně odvést, jinak hrozí uvnitř stěny tvorba vodního kondenzátu a hromadění vlhkosti. Její výskyt uvnitř stěn může mít závažné následky – snížení tepelněizolační vlastnosti, tvorba plísní. Zvláště vážný je tento jev u dřevostaveb, kde vlhkost způsobuje objemové změny a hnilobu dřeva.
Obzvláště náchylné k riziku kondenzace vlhkosti uvnitř obvodových stěn jsou stavby s dřevěným rámem, a to díky nesourodosti materiálů a spár, jimiž zde vodní páry prostupují. Klasickým řešením staveb s dřevěným rámem je použití zcela parotěsné fólie (parozábrany) umístěné blízko vnitřního povrchu stěny. Fólie zabrání parám pronikat do stěny – tím zajistí, že stěna zůstane v suchu. Fólie nesmí být nikde proděravěna a všechny její spoje musí být důkladně přelepeny, jinak by nebyla účinná. Do konstrukce se nesmí dostat voda, protože skladba stěny znemožňuje její vysychání. Dlouhodobá funkčnost systému tedy silně závisí na kvalitě provedení stavby.
Novější a v praxi se lépe osvědčující koncepcí dřevostaveb jsou tzv. difuzně otevřené stěny. Jsou méně náchylné k poruchám a umožňují stěně se přirozeně zbavovat vlhkosti. Koncepce spočívá v instalaci dvou vrstev OSB desek na vnitřní straně stěny. Desky OSB tvoří tzv. parobrzdu – vrstvu snižující množství páry difundující do stěny. Na vnější straně stěny je pak paropropustný izolant z dřevovláknitých desek, chráněný speciálním omítkovým souvrstvím, které umožňuje snadný odchod vodních par ze stěny a tím udržení stěny v suchu a teple. Spolehlivost řešení je tím vyšší, čím je vnější omítkové souvrství difuzně propustnější.
Vnější omítkový systém Cemix
Vnější omítkové systémy pro takové stěny připomínají omítková souvrství zateplovacích systémů, nicméně se ukázalo, že hmoty určené pro zateplení zděných staveb zde nejsou vhodné. Společnost LB Cemix nabízí speciálně pro tyto účely vysoce prodyšný omítkový systém, který splňuje náročné požadavky na paropropustnost a dřevostavby výše popsané konstrukce jsou díky němu funkční a vysoce spolehlivé.
Základ omítkového systému tvoří unikátní Cemix Lepicí a stěrkovací hmota DIFUZNÍ, jejíž vlastnosti jsou sladěny se specifickými vlastnostmi dřevovláknitých izolačních desek a splňují technická kritéria ETAG 004. Hmota je pružná, přitom pevná a disponuje vysokou propustností pro vodní páru (µ ≤ 10).
Vrchní omítkovou vrstvu chránící před pronikáním srážkové vody pak tvoří osvědčené typy vysoce paropropustných a trvanlivých tenkovrstvých fasádních omítek Cemix Sililkonsilikátová omítka COMFORT či Silikátová omítka.
Text Ing. Radek Steuer, Ph.D., foto CEMIX
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Fasády”
-
Hliněné omítky vytvářejí zdravé a pozitivní prostředí
Chcete ve svém domě relaxačně pohodové prostředí, které je udržitelné a zároveň šetrné k přírodě? S hlínou to získáte!
-
Fasádní obklady James Hardie – dlouhá životnost, perfektní vzhled a snadná montáž
Obkladové desky HardiePlank® a velkoformátové panely HardiePanel® z vláknocementu od společnosti James Hardie Europe propůjčí budovám jedinečný charakter. Navíc jsou odolné vůči…
-
Omítaná fasáda – klasika i pro nejodvážnější řešení
Potřeba krásy je stejně stará jako potřeba bydlení a bezpečí. Atraktivní tvář vašeho domu ale musí také něco umět a vydržet. Projektant by měl samo sebou vědět, jak provést…
-
Fasáda s otevřenými spárami je nevšední, futuristická i extra individuální
Pojem provětrávaná nebo odvětrávaná fasáda, kdy je obklad zavěšen na nosném roštu, který umožňuje proudění vzduchu, je už jistě stavebníkům znám. Ale fasáda s otevřenými…