Dana Jakoubková | Úterý, 26. červenec 2022 |
Potřeba krásy je stejně stará jako potřeba bydlení a bezpečí. Atraktivní tvář vašeho domu ale musí také něco umět a vydržet. Projektant by měl samo sebou vědět, jak provést správný výběr omítky. Pokud se však budete točit na rozpočtu, možná vám nenavrhne to nejlepší pro váš případ. Ale jako u jiných materiálů i u omítky platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.
Dekorativní, kreativní, samočisticí, odolná proti nárazům, pro tmavou fasádu i fotokatalytická ..., existuje spousta typů omítkových materiálů. Níže uvádíme jen ty základní, přičemž každý výrobce má obvykle v nabídce i jejich vylepšené či speciální modifikace, stejně jako kompletní omítkový systém, tedy doporučené materiály pod či na omítku.
Výhody omítané fasády
- ochrana stěn před agresivními vlivy prostředí, extrémním chladem a teplem, extrémní vlhkostí, erozí materiálů
- realizace i nejodvážnějších designových řešení
- levnější než mnoho jiných druhů úprav fasády
- dodatečná tepelná izolace a úspory energie
- estetická přitažlivost
- použitelná na jakýkoli stěnový materiál
- jednodušší aplikace než u jiných druhů úprav fasád
Minerální fasáda
Vhodná pro difuzně otevřenou dřevostavbu.
Minerální omítka (hlavní pojiva jsou anorganická – cement, vápno ...) je nejrozšířenějším typem omítky v sypké formě. Vyšší pracnost s namícháním, natažením a probarvením zvyšuje náklady na práci i časovou náročnost. Omítku je třeba opatřit barevným nátěrem až po natažení. Podle pojiva a přísad se minerální omítky liší vlastnostmi, ale v zásadě jsou si všechny podobné. Minerální omítka není vhodná pro kontaktní zateplovací systém – není schopna trvale přenášet pnutí v ploše fasády, může popraskat a opadat.
Výhody
- paropropustnost
- odolnost vůči plísním a řasám
- odolnost vůči vlhkosti
- odolnost vůči UV
Nevýhody
- potřeba fasádního nátěru
- zaschlá je křehká
- nízká odolnost vůči praskání
- obtížnější na zpracování
- Odvětrávání vlhkosti fasády je důležité u každého domu; pokud voda / pára nemá možnost vyschnout a zůstane v omítce či fasádním zateplovacím systému, snižuje tepelně izolační schopnost stěny, mohou se tvořit plísně v konstrukci, řasy na fasádě nebo v zimě může voda v omítce zamrznout a ta se pak odlupuje a opadává.
- Projekt pouze pro stavební povolení neobsahuje řešení detailů a technické specifikace materiálů. Technický dozor pak nemá přesný manuál postupů a prováděcí firmu „neuhlídá".
- Kvalitní projekt k provedení stavby (prováděcí dokumentace) a technický dozor by měl zaručit výběr vhodných materiálů a jejich použití.
obr.: Pro difuzně otevřený systém dřevostavby na fotu zateplené dřevovláknitou izolací byla zvolena vysoce prodyšná a pružná silikátová omítka Kabe Farben Novalith, která odolá jak drsnému horskému klimatu, řasám, plísním a mechu, tak dětským míčovým hrám. Oproti standardní silikátové omítce se Novalith snadno aplikuje i za vyšší vlhkosti ovzduší, rychleji vysychá (1 mm za den), má delší dobu zpracování, a vysokou pružnost. Přetřít ji je třeba až po 12 až 15 letech. Foto se souhlasem: BoysPlayNice
Akrylátová fasáda
Vhodná pro difuzně uzavřenou dřevostavbu.
Akrylátová omítka je elastická pasta, která snadno odolává smršťování a odpuzuje vodu. Vyznačuje se odolností a dlouhou životností. Její zásadní výhodou je snášenlivost s jakýmikoli pigmenty odstínů, a to včetně výrazných. Stěny s touto úpravou mají však povrchové elektrické napětí – přitahují prach, rychle se špiní a mají špatnou paropropustnost. Omítka je proto vhodná především tam, kde není blízký zdroj znečištění a stěny jsou proti dešti chráněné přesahem střechy. Akrylátové omítky s nízkým přídavkem silikonu (siloxanové) nabízejí výjimečnou odolnost proti řasám, plísním a mechu.
obr.: I sebekvalitnější omítka je plně závislá na schopnostech, zkušenostech a odpovědnosti toho, kdo omítání provádí. Vždy se hodí vyžádat si od stavební / fasádní firmy osvědčení od výrobce materiálů / systému o proškolení pracovníků, kteří s produktem pracují. Foto se souhlasem: Weber / Saint Gobain
Výhody
- životnost 15–25 let
- odolná vůči UV záření
- odolává výkyvům teploty vzduchu
- odolná vůči mechanickým vlivům
- probarvená již z výroby
- lze míchat do sytých a tmavých odstínů
- cenově dostupná
Nevýhody
- nejméně prodyšná z pastovitých omítek
- přitahuje prach a nečistoty
- obtížně se čistí
- nejméně odolná řasám, plísním...
- I materiál s atestem nemusí jít ruku v ruce s dalšími použitými materiály. Za jejich výběr, kombinací a volbu technologií právně odpovídá projektant.
- Přílišný spěch (nekvalitně provedené omítnutí nebo málo času na vyzrání vrstvy lepidla) nebo nevhodné klimatické podmínky k aplikaci omítky jsou častou vadou, která vede k „mapám" na povrchu fasády.
- U barevných odstínů omítky mají výrobci obvykle několik cenových skupin, přičemž tmavší a sytější odstíny bývají dražší (více barevného pigmentu). Rozdíl na jednom kyblíku je zanedbatelný, ale u kyblíků pro celý dům už je to znát. Stejně znát může být i dodatečně dokoupená barva, protože jednotlivé šarže mohou mít barevné odchylky.
- Obecné pravidlo schnutí: jeden milimetr lepidla nebo omítky by měl schnout 24 hodin. Pokud vám natáhnou hrubozrnnou fasádu za dva dny, pak není něco v pořádku.
obr.: Pro volbu světlejší barvy fasády jsou racionální důvody. Tmavší barvy absorbují více tepelné energie a může dojít k výraznému pnutí a vzniku trhlin na fasádě, ale i v zateplovacím systému. Je proto třeba sledovat hodnotu světelné odrazivosti TSR (HBW). Čím nižší číslo je, tím méně světla odrazí a tím více se fasáda přehřívá. Na fasády silně exponované slunečnímu záření by neměla být použita akrylátová a silikonová omítka s indexem HB W nižším než 25 a silikátová omítka s nižším než 30. Omítky s nižším HB W lze na zateplené fasády zvolit pouze v případě použití speciálních odrazivých pigmentů, které zajišťují nižší ohřev fasády. Konkrétní hodnotu vždy udává výrobce omítky. Foto se souhlasem: Weber / Saint Gobain
Silikátová fasáda
Vhodná pro difuzně otevřenou i uzavřenou dřevostavbu.
Silikátová omítka je již z výroby pastovité konzistence na bázi vodního skla, díky čemuž vyniká vysokou paropropustností. Stěny s takovou povrchovou úpravou se nešpiní a jsou odolné vůči vlhkosti. Silikátová omítka ale vyžaduje značné dovednosti při instalaci, protože materiál velmi rychle zasychá a vyžaduje perfektně připravený podklad na křemičité bázi. Navíc má omezený výběr barev – nelze ji míchat s organickými výraznými odstíny.
obr.: Vyšší zrnitostí omítky (2,0 mm a více) lze dosáhnout hrubšího vzhledu fasády, ale vyžaduje větší spotřebu materiálu. Jemnější zrnitost (pod 1,0 mm) cílí na efekt extrémně hladkého povrchu, na kterém těžko ulpívají nečistoty, ale je vhodnější pouze na dekorativní účely a menší plochy fasád. Granulace 2,5–3,0 mm se snadněji aplikuje a lépe zakryje nerovnosti na fasádě. Pro kontaktní zateplovací systém fasády je předepsaná minimální zrnitost finální omítky 1,5 mm. Foto se souhlasem: Weber / Saint Gobain
Výhody
- životnost až 20 let (cca po pěti letech třeba přetřít ochranným nátěrem)
- odolnost proti praskání
- nejvíce prodyšná z pastovitých omítek
- antistatická
- vysoká přídržnost
- odolává znečištění, snadno omyvatelná
- probarvená již z výroby
- přirozená fungicidita
Nevýhody
- horší pružnost
- nižší vodoodpudivost – vyšší nasákavost
- vyžaduje vysoce odbornou aplikaci
- nutné optimální klimatické podmínky pro aplikaci minimálně po dobu tří dnů
- vyžaduje speciální penetrační nátěr
- dlouhá doba vysychání a tvrdnutí (až deset dnů)
- omezené množstvím odstínů
- nelze míchat s organickými pigmenty
- Probarvené pastovité omítky se nemusí dodatečně natírat. Nátěry se provádí pouze na minerální omítky pro zvýšení jejich odolnosti proti povětrnostním vlivům.
- Jižní fasáda je teplejší a sušší, severní studenější a vlhčí. V lepidle na rozhraní izolantu a omítky se drží vlhkost, která poskytuje za vhodné teploty podmínky pro růst plísní a řas. Je proto zcela obvyklé, když se na každou stěnu použije jiný druh materiálu (včetně jiného druhu izolace).
- Skladbu cele konstrukce obvodového pláště včetně povrchové úpravy fasády je třeba ověřit tepelně technickým výpočtem.
- Typ, název ani cena omítky není spolehlivým vodítkem kvality.
Obsah pojiva v omítkovině
Omítky se v ČR testují na mrazuodolnost (podle normy minimálně 25 roků), paropropustnost, nasákavost, voděodolnost a přídržnost. Obsah pojiva a jeho složení, což je to, co rozhoduje o kvalitativních vlastnostech omítky (například procento silikonu v silikonové omítce), žádná norma nestanovuje. Silikonovou omítkou tak teoreticky může být i materiál s pouhým jedním procentem silikonu a je otázkou na soudního znalce, zda se omítka může nazývat silikonová a do jaké míry dokáže fungovat podle očekávání, respektive dostojí deklarovaným vlastnostem.
Silikonová fasáda
Vhodná pro difuzně otevřenou i uzavřenou dřevostavbu.
Silikonová omítka má všechny přednosti akrylátových i silikátových omítek. Jde o nejodolnější z omítkovin, která si dlouhodobě zachovává svůj vzhled a výkonnostní vlastnosti. Pasta se snadno nanáší a nemá problémy se smršťováním a vlhkostí. Je pružná, paropropustná a vodoodpudivá. Protože se nešpiní, respektive znečištění snadno spláchne déšť, je vhodná na dům do blízkosti rušné komunikace, průmyslových oblastí. Nevýhodou je vysoká cena, neodolává přirozeně plísním a řasám a má minimalistický barevný gamut. Levnější alternativou je silikon-silikátová kombinace, která dosahuje i lepší pružnosti, vodoodpudivosti a odolnosti proti zašpinění.
obr.: Vlastnosti omítky i lepidla (stěrky) musí korespondovat s konstrukčním systémem dřevostavby a použitými materiály ve skladbě stěny. Foto / ilustrace se souhlasem: Weber / Saint Gobain
Výhody
- životnost až 30 let
- vysoká vodoodpudivost,
- minimální nasákavost
- prodyšnější než akrylát, méně
- prodyšná než silikát
- výborná tepelná a UV odolnost
- vysoká pružnost
- samočisticí
- antistatická
- snadná aplikace
- probarvená již z výroby
Nevýhody
- vysoká cena (dle obsahu silikonu a stupně prodyšnosti)
- pro základ je vyžadován speciální penetrační nátěr
- přirozená absence fungicidity
- nelze míchat s organickými pigmenty
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 4/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Fasády”
-
Hliněné omítky vytvářejí zdravé a pozitivní prostředí
Chcete ve svém domě relaxačně pohodové prostředí, které je udržitelné a zároveň šetrné k přírodě? S hlínou to získáte!
-
Fasádní obklady James Hardie – dlouhá životnost, perfektní vzhled a snadná montáž
Obkladové desky HardiePlank® a velkoformátové panely HardiePanel® z vláknocementu od společnosti James Hardie Europe propůjčí budovám jedinečný charakter. Navíc jsou odolné vůči…
-
Fasáda s otevřenými spárami je nevšední, futuristická i extra individuální
Pojem provětrávaná nebo odvětrávaná fasáda, kdy je obklad zavěšen na nosném roštu, který umožňuje proudění vzduchu, je už jistě stavebníkům znám. Ale fasáda s otevřenými…
-
Česká malířka Lucie Jindrák Skřivánková maluje pastovitými omítkami Weber
V Karpuchina Gallery v Praze v Rybné ulici od 6. srpna začala probíhat výstava české malířky Lucie Jindrák Skřivánkové s názvem BLACKOUT. Tato česká malířka známá svými plátny v…