Petr Houška | Středa, 20. listopad 2013 |
Některé rostliny rostou na strmých svazích a dokonce se dokáží uchytit i na opravdové vertikále. V těchto případech poslouží rostlince sebemenší skulina s trochou vody, hlíny či prachového sedimentu. V našich končinách je přeborníkem v obsazování skulin bříza - často je vídána vyrostlá přímo ze zdi chátrajícího domu.Nejen v exteriéru
Zelené střechy jsou již velmi staré a mezi stavebníky známé - trh nabízí ucelené systémy pro jejich vytváření. Avšak myšlenka pěstovat rostliny vertikálně a pokrývat s nimi celé stěny, je myšlenkou relativně novou. Za autora se považuje francouzský botanik Patrik Blanc a jeho zelená stěna je patentována a nazývána "Mur végétal".
Blanc byl na mnoha dlouhodobých výpravách do tropických pralesů, kde zkoumal místní floru a hledal tak nejlepší druhy rostlin pro vertikální pěstování. V roce 1994 představil svou stěnu na zahradním festivalu Chaumontu - prototyp stěny vydržel pět let. Další stěny byly již zdokonaleny: Stěna sestává z podkladního kovového roštu připevněného ke stavbě ve vzdálenosti minimálně 10 cm (může stát i samostatně), PVC desek o tl. 10 mm (hydroizolace a zpevnění) a ve dvou vrstvách kladených polyamidových zahradnických plstí. Do druhé vrstvy se dle rozvržení zeleně a jejích prostorových nároků vytvoří nožem kapsy, do kterých se vsazují vybrané rostlinky. Je logické, že se stěny nezavlažují konví, ale automatizovaným závlahovým systémem. Závlahová perforovaná hadice je při běžných výškách staveb pouze v horní části - v případě vyšších stěn se přidává další horizontální hadice o něco níže. Z čisté vody by dlouho vegetace živá nebyla, a proto je přimícháván živný roztok. Pod stěnou je žlábek, který sbírá nespotřebovanou vodu a uvádí jí zpět do uzavřeného koloběhu.
Vertikální zahrady lze vytvářet i v interiérech, zde je však nutné počítat se zvýšenou vlhkostí vzduchu (nutnost řízeného větrání) a v tmavých místnostech se musí rostlinám dodávat speciální světlo pro správnou funkci fotosyntézy.
Vaše komentáře (10)
Nejnovější články v kategorii “Fasády”
-
Hliněné omítky vytvářejí zdravé a pozitivní prostředí
Chcete ve svém domě relaxačně pohodové prostředí, které je udržitelné a zároveň šetrné k přírodě? S hlínou to získáte!
-
Fasádní obklady James Hardie – dlouhá životnost, perfektní vzhled a snadná montáž
Obkladové desky HardiePlank® a velkoformátové panely HardiePanel® z vláknocementu od společnosti James Hardie Europe propůjčí budovám jedinečný charakter. Navíc jsou odolné vůči…
-
Omítaná fasáda – klasika i pro nejodvážnější řešení
Potřeba krásy je stejně stará jako potřeba bydlení a bezpečí. Atraktivní tvář vašeho domu ale musí také něco umět a vydržet. Projektant by měl samo sebou vědět, jak provést…
-
Fasáda s otevřenými spárami je nevšední, futuristická i extra individuální
Pojem provětrávaná nebo odvětrávaná fasáda, kdy je obklad zavěšen na nosném roštu, který umožňuje proudění vzduchu, je už jistě stavebníkům znám. Ale fasáda s otevřenými…