Tisk
Betonová mazanina

a.janousek | Pátek, 06. listopad 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Betonová mazanina je podlahovina vytvořená z vrstvy betonové směsi o tloušťce 50 až 100 mm (pro obytné a občanské budovy) a 100 až 350 mm (pro průmyslové budovy - podle požadavku provozního zatížení a dalších norem). Betonová mazanina může být jednovrstvá nebo dvouvrstvá, opatřená potěrem, který zvyšuje kvalitu podlahy. Podlahy z betonové mazaniny se nejčastěji dilatují ve vzdálenosti po 3,0 m.

Hlavní význam betonové mazaniny

Jedná se o podkladní, vyrovnávací a roznášecí vrstvu, která je základem pro další podlahové krytiny. Rozlišuje se od cementového potěru hlavně tloušťkou, kde cementový potěr je tenčí vrstva betonu do 50 mm, a plní podobné funkce jako mazanina. Rozhodnutí mezi použitím betonové mazaniny nebo cementového potěru závisí na specifických potřebách daného projektu, jako je například zatížení podlahy nebo výškové vyrovnání mezi místnostmi.

Betonová mazanina se také v některých případech může nechat jako pohledová vrstva, například v garážích nebo technických místnostech, ale častěji bývá pokryta dalšími podlahovými materiály, jako jsou keramická dlažba, linoleum, PVC podlahy a podobně.

V přípravě betonové mazaniny je důležité dbát na správné smíchání komponentů a dodržování technických specifikací, včetně správného časování a způsobu aplikace, aby byly zajištěny její optimální vlastnosti a dlouhodobá funkčnost.

Zdroj: Isover.cz

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “B”

  • BIM

    Proces vytváření a správy dat o budově během celého jejího životního cyklu - od architektonického návrhu, přes projektování, výstavbu, užívání až po případnou demolicí.…

  • BSH hranol

    Vícevrstvené lepené lamelové dřevo neboli lepené vrstvené hranoly. BSH - dřevo odpovídá pevnostní třídě BS 11, je čtyřstranně hoblované, rozměrově stálé, hrany jsou sražené…

  • Baubiologie

    - věda zabývající se celostním vztahem mezi člověkem, jeho bydlením a okolním prostředím. Baubiologie vznikla asi před 30 lety v Německu, kde byl dokonce založen Institut pro…

  • Blower door test

    Blower-door test je detekční metoda na zjišťování vzduchotěsnosti obálky budovy a tím i k zjištění energetické náročnosti domu. Při vadách vzduchotěsnosti oken, stěn či střechy…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop