Jiří Kuthan | Čtvrtek, 05. prosinec 2019 |
Elektřina, plyn, vytápění – všechny energie neustále zdražují. Češi tak každý rok musí sáhnout hlouběji do své peněženky. Někteří se proto snaží víc šetřit. Pořizují si co nejúspornější spotřebiče a doma nechtějí plýtvat. Ale často je ve výsledku čeká zklamání.
Důvod je jednoduchý – omezením spotřeby sice ušetříme, ale uspořené peníze musíme znovu použít pro platbu za energie, protože dodavatelé opět zvýšili ceny. Domácnostem proto hrozí, že brzy nebudou mít z čeho platit. Evropská komise dokonce varuje, že tzv. energetická chudoba ohrozí až 20 % české populace.
Jen úsporné spotřebiče nestačí
České republice zatím nehrozí nedostatek samotných energií, ale neschopnost zaplatit za ně. Jednou z nejvíce ohrožených skupin jsou senioři, kteří bydlí v nevyhovujících bytech a domech. V nezateplených budovách se špatnými izolacemi a bez vyřešeného větrání budou muset za energie platit pořád víc a víc. Ale i samotná oprava domu může být nad jejich finanční síly a na podporu státu dnes nemohou spoléhat.
Češi se tak postupně učí, jak energetické zdroje využívat co nejefektivněji. Již nyní své domovy zateplují a pořizují si kvalitní okna. Kupují také šetrné spotřebiče, úsporné kotle i solární panely. To je sice chvályhodné, ale pro významnou úsporu, která by zamezila hrozbě energetické chudoby, je potřeba udělat víc. Řešení přinášejí pasivní domy a byty, které dokážou výrazně snížit provozní náklady domácností.
"Energetická chudoba v pasivním domě nehrozí."
Jenom za vytápění vynaloží běžná domácnost v panelákovém bytě ročně 25 až 30 tisíc korun. Když si pořídí zdravé bydlení v energeticky úsporném bytě, ušetří až 85 % nákladů na vytápění oproti klasické novostavbě. Ceny všech energií navíc dlouhodobě rostou, takže i úspory se postupem času zvyšují.
Zdravé a úsporné bydlení směřuje k aktivním domům
Přestože je provoz takového bydlení finančně výhodný a ohleduplnější ke zdraví jeho obyvatel, je překvapivé, že se v Česku staví stále velmi málo úsporných domů. Přitom směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov předepisuje, aby do konce roku 2020 všechny nové domy byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie.
V energeticky úsporném bydlení lze ušetřit Až 85 % nákladů na vytápění oproti klasické novostavbě.
Také v případě rekonstrukcí se stavebním povolením bude nutné dodržovat nové normy. Budovy budou muset být upraveny tak, aby spotřebovávaly na svůj provoz co nejméně energií.
Úsporné domy to díky rekuperaci odpadního tepla větraného vzduchu umějí. Vzduch odváděný z místnosti totiž předává ve výměníku teplo přiváděnému čerstvému vzduchu. Využívá se i teplo vyzařované domácími spotřebiči, vařením nebo lidskými těly. Navíc se díky řízenému větrání v bytech nehromadí škodlivý oxid uhličitý a jejich obyvatelé žijí ve zdravém prostředí.
Mohlo by vás zajímat:
Obecně mezi lidmi roste zájem o zdravý životní styl a také o snižování výdajů za energie. Pozornost se proto stále více obrací k energeticky úspornému bydlení. Zájemci o koupi domu nebo bytu však často netuší, co si mají pod pojmem pasivní stavba představit. Obávají se vysokých cen nebo složitých technologií. Toho se ovšem bát nemusí. Ceny pasivních staveb jsou srovnatelné s běžnými a technologie se ovládají velmi jednoduše.
Energeticky pasivní stavba je správnou volbou
Pro každého, kdo hledá pro sebe a svou rodinu komfortní a zdravé bydlení, v kterém může vytvořit spokojený domov, je pasivní stavba správnou volbou. V úsporném bydlení se nemusí bát vysokých nákladů a energetické chudoby.
Trvale udržitelné bydlení, které dnes již začíná směřovat k aktivním domům, je správnou a jedinou možnou cestou do budoucna, protože je šetrné k životnímu prostředí i ke spotřebě energií.
Připravil: Jan Řežáb
Redakčně upraveno pro web
Četli jste?
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…