Markéta Kristová | Úterý, 15. únor 2022 |
V průběhu loňského roku vybírali hlasující v celoroční čtenářské anketě Dřevostavba roku celkem mezi 50 montovanými a masivními dřevostavbami ty nejhezčí. My jsme pro vás připravili výčet 10 dřevostaveb, které postoupily do závěrečného finále a které se ucházely o titul Dřevostavba roku 2021.
1. Přetlačovaná s úřady – kategorie MONTOVANÉ dřevostavby
Možná už jste také slyšeli tvrzení, že území CHKO není právě vhodným terénem pro realizaci typových projektů. Novostavby se totiž musí svým půdorysem, podlažností, vzhledem i materiálovým řešením co nejvíce přiblížit původním dochovaným stavbám. Pokud si však vyberete dodavatele, v jehož portfoliu figurují i archetypální stavby, máte skoro vyhráno. I když, jak potvrzuje Petr – majitel tohoto domu, nebylo to vůbec jednoduché.
- Projekt a realizace: MS HAUS s.r.o.
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 112 m2
- Užitná plocha: 155 m2
- Dispozice: 5+kk
- Konstrukční systém: sendvičový panel, difuzně uzavřená konstrukce
- Zdroj energie / teplo: elektrické podlahové + elektrické konvektory, doplňkově krbová kamna
- Větrání: přirozené + odtah v kuchyni, WC a koupelně
- Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,13 W/m2K
- Okna: Rehau Synego, trojsklo
- Foto: Martin Zeman
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
2. Zaječí příběh – kategorie MONTOVANÉ dřevostavby
„Na začátku byla pěkná ´zelená louka´, určená pro novostavbu," vypráví majitel David. „Když se na ni ale přijeli architekti podívat, padla otázka, zda by nebyl vhodnějším místem pozemek vedle, kde stála stará usedlost. Přemýšlení o návrhu nám chvíli zabralo, ale nakonec jsme se skutečně stali majiteli onoho historického domu a přilehlého sadu, čehož rozhodně nelitujeme."
Pohledná stavba, kterou vidíte na fotkách, však není zdařilou rekonstrukcí, jak by se mohlo z předchozích řádků a prvního dojmu zdát. Dům jenom vyrostl na půdorysu původní usedlosti a svým tvaroslovím na ni navazuje. „Rekonstrukce starého domu byla sice naší prvotní představou, ale tu nám architekti celkem racionálně vymluvili," dodává majitel David.
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 165 m2 (+ parkovací stání a kůlna 85 m2)
- Užitná plocha: 150 m2
- Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet, sendvičová konstrukce, difuzně otevřená skladba
- Teplo: elektrický kotel + podlahové topení; doplňkově krbová kamna (kamnářství Tomáš Jíra)
- Autor architektonického návrhu: Lenka Křemenová, Tereza Schneiderová a David Maštálka, a1architects s.r.o., www.a1architects.cz
- Autor projektu a realizace: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
- Foto: David Maštálka
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
3. Ideální místo se nehledá, ale tvoří – kategorie MONTOVANÉ dřevostavby
Dřevostavba Moniky a Michala má ve svém příběhu hned několik zajímavostí. Je postavena jako jedna z prvních realizací mladé architektky, bez hypotéky, na rodinném pozemku, který se zprvu zdál nevhodný. Dnes je pro své obyvatele luxusním pětihvězdičkovým hotelem se skvělým zázemím pro život i práci z domova. Formát budoucího domu ve velké míře určily předchozí zkušenosti Moniky a Michala: „Vždycky jsme věděli, že chceme nový a moderní rodinný dům. Oba totiž máme zkušenost od rodičů s náročným procesem rekonstrukce starého zděného objektu, kde se úpravy táhnou roky. Věděli jsme, že chceme moderní stavbu rozumné velikosti." Společná zkušenost z bydlení v bytě také pomohla vyjasnit, jaký formát bude mladým manželům vyhovovat nejvíce: „Věděli jsme, že do budoucna bude byt pro rodinu s dětmi malý a že nejsme bytové typy. Potřebujeme být hodně venku, takže dům je pro nás ideální."
- Typ domu: nízkoenergetická dřevostavba
- Zastavěná plocha: 122 m2
- Užitná plocha: 102 m2
- Konstrukční systém dřevostavby: rámová dřevostavba two by four difuzně uzavřená
- Projekt dřevostavby: Ing. arch. Jana Dedecius Martochová, 2011
- Realizace dřevostavby: svépomocí, 2013
- Foto: Jiří Ernest
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
4. Soběstačný ostrov v ráji – kategorie MONTOVANÉ dřevostavby
Polosamota, která v rukou Markéty a Iva rozkvetla do krásy. Vznikla permakulturní zahrada plná života a jako pomyslná koruna celého místa modřínem oděný dům s nezaměnitelnými modrými okny. Místo se odměňuje bohatě. Výhledy, úrodou, klidem a neustálou magickou proměnou přírody. Vítejte v ráji! Posun do přírody, k větší soběstačnosti, soukromí a pěstování vlastních plodin vábil Markétu a Iva z Prahy už dlouho. Když nalezli toto skvostné místo, začali tím nejdůležitějším – vysazováním stromů. Zhruba sto jich putovalo do nového lesa, 1 000 sazenic do živého plotu kolem pozemku, následoval měkký a tvrdý sad, jezírko, bylinková spirála... Zkrátka pevný permakulturní základ pro spokojenou budoucnost. Lokalita si během pár let získala srdce celé rodiny. Toto místo zkrátka nebude pouze víkendovým útočištěm či zálohou na důchod. A tak přišel další důležitý krok: nahradit zahradní domek, dosavadní základnu pro přespání, plnohodnotným novým domem.
- Typ domu: pasivní dům (n50= 0,4/h)
- Zastavěná plocha: dům 113,2 m2, garáž, dílna, stání – 74 m2
- Užitná plocha: dům 164,6 m2, ostatní plochy 98,4 m2
- Konstrukční systém: dřevostavba z masivních šroubovaných dřevěných panelů; difuzně otevřená konstrukce
- Projekt: ARCHCON atelier, s.r.o., 2018
- Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o., 2020
- Foto: Martin Zeman
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
5. Moderní tvář srubového domu – kategorie MONTOVANÉ dřevostavby
V malebném podhůří Krkonoš na předměstí okresního města, uprostřed krásné zahrady s ještě krásnějším výhledem stojí už několik let moderní dřevostavba, za jejíž dřevěnou fasádou bychom masivní roubenou konstrukci možná ani nečekali. S jasnými představami a mnoha nápady a přáními oslovil manželský pár architektonickou kancelář, kterou po očku sledovali již delší dobu a jejichž práce se jim velice zamlouvala. Navíc se nejednalo o jejich první dům, a tak přesně věděli, co chtějí. „Ještě před módní vlnou skandinávského stylu jsme byli nadšeni ze staveb, které jsme při návštěvách severských zemí viděli. Tam vznikla myšlenka jednoduchého, moderního srubového domu," vzpomíná investorka na období plánování jejich vysněné novostavby.
- Zastavěná plocha: 202 m2
- Užitná plocha: 213 m2
- Dispozice: 4+kk
- Konstrukční systém: Kontio SmartLogTM z nesedavých borovicových trámů o tloušťce 205 mm
- Návrh domu: Ing. arch. Michal Rosa
- Návrh interiéru: Ing. arch. Martina Rosová
- Realizace stavby: 2019, Finutea s.r.o. – dřevěné domy KONTIO
- Foto: Petr Košťál
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
6. Bydlení bez hranic – kategorie MONTOVANÉ dřevostavby
Tenhle domov není pouhou dutinou mezi stěnami. David s Evou investovali do smyslového prostoru, který v mnoha ohledech překračuje hranici všednosti. Nejen že umí žít svým vlastním životem, ale dostal možnost se i měnit, vyvíjet a stárnout. A takový prostor k bydlení má nekonečný potenciál. Jak tým architektů, tak majitel domu směřovali své úvahy k naplnění biologicky dané potřeby určitých znaků bydlení – dům jako bezpečný úkryt, široký rozhled rovná se dostatečný přehled, místo pro klid na slunci, vzrostlá vegetace, odpočinek v chládku, hojnost plodů (zahrada, sad, skleník) i voda na zahradě (jezírko) a voda pod parcelou (potok).
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: dům 213,55 m2 (ostatní plochy 121,25 m2)
- Užitná plocha: dům 166,52 m2 (ostatní plochy 131,37 m2)
- Dispozice: 6+kk
- Konstrukční systém: masivní šroubované panely – DEKPANEL D, difuzně otevřená konstrukce
- Okna, dveře: okna hliníková trojsklo, interiérové dveře DORSIS
- Autor arch. návrhu a projektu: Ing. Irena Truhlářová, Ing. arch. Martin Valášek, feng-shui – Ing. arch. Tereza Svobodová, ARCHCON atelier, s.r.o.
- Realizace: hrubá stavba + střecha, carport, zahradní zázemí – DŘEVOSTAVBY BISKUP s.r.o., dokončení svépomocí, 2020
- Foto: Martin Zeman
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
7. Splynutí s přírodou – kategorie MASIVNÍ dřevostavby
Masivní roubenka Vlastimila a jeho paní vyrostla na romantickém místě bývalého kamenolomu v Českém ráji. Stavba dokonale splynula s přírodou – skály, lesy, jezírko, prostor, klid... Vítejte v ráji!
- Zastavěná plocha: 180 m2
- Užitná plocha: 233 m2
- Konstrukční systém: srubová konstrukce z hraněného smrku; patro sendvičová konstrukce
- Venkovní nátěr: impregnační olej DELTA Woodprotection Hydrostop, světlý dub
- Vnitřní nátěr: včelí vosk s obsahem přírodního propolisu
- Izolace střechy: minerální vata
- Vytápění: podlahové elektrické kabely v přízemí, krbová vložka
- Projekt: Daniel Vlček
- Realizace: Haniš srubové domy, s.r.o., 2017
- Foto: Martin Zeman
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
8. Tři generace pod jednou střechou – kategorie MASIVNÍ dřevostavby
Rodinu, jejíž pozvání k návštěvě rodinného domu jsme přijali koncem léta minulého roku, můžeme směle nazvat světoběžníky: Eva je Češka, Sean je Kanaďan, a po světě cestovali v době, kdy to bylo ještě možné, nejen za odpočinkem, ale i za prací. Poslední pracovní povinnosti plnili v Dubaji a přivezli si odtud několik kusů originálního nábytku. Jenže kam s nimi? Rozhodně do nového domu, jakého jiného než dřevěného!
Cesta za rodinným domem vedla přes doporučení známých, kteří stavěli před nedávnem a s vybranou dodavatelskou firmou byli velmi spokojeni. Protože stavební pozemek s krásným výhledem nedaleko Prahy už vlastnili z dřívější doby, měli celý proces jednodušší. Stačilo si vybrat dům a případně upravit jeho dispozice, aby v něm pětičlenná rodina měla dost prostoru nejen pro společný život, ale i každý své soukromí. Počítat se muselo také s babičkou, takže vybraný typový dům se zvětšoval o rovných třicet čtverečních metrů.
- Zastavěná plocha: 210 m2
- Užitná plocha: 179 m2
- Konstrukce: v přízemí roubená konstrukce z lepených hranolů (finská borovice), v podkroví sendvičová konstrukce s opláštěním palubkami
- Vytápění: podlahové plynové, v patře přímotopy, plynový krb
- Realizace: Finutea s.r.o. – dřevěné domy Kontio
- Foto: se souhlasem KONTIO LOGHOUSES s.r.o.
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
9. V barvách jantaru – kategorie MASIVNÍ dřevostavby
Lenka vyrůstala deset let v roubence, takže při pořizování vlastního bydlení podle jejích vlastních slov cesta zpátky ke zděnému domu už nevedla. Příjemnou atmosféru mezi dřevěnými stěnami z cedrového dřeva, s jejich charakteristickou vůní, teplem a celoročně vyrovnaným klimatem, znala z domova a také o dalších příznivých vlastnostech dřeva jako stavebního materiálu věděla od svých rodičů víc než leckterý jiný budoucí majitel dřevostavby. „V době, kdy jsme s manželem o stavbě uvažovali, začalo být v oblibě cedrové dřevo. Má dobrý tepelný odpor, takže jsme věděli, že ušetříme za vytápění, a pak jsme ocenili i jeho další výhodu – nevyžaduje údržbu," řekla Lenka v průběhu rozhovoru o jejich dřevostavbě.
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: srubová konstrukce
- Krov: dřevěný – smrk
- Střešní krytina: betonová taška Bramac
- Pozemek: 3000 m2
- Zastavěná plocha: 228 m2
- Obytná plocha: 200 m2
- Realizace: CEDAR HOME s.r.o.
- Foto: Martin Zeman
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
10. V souladu s přírodou – kategorie MASIVNÍ dřevostavby
Při návštěvě Ilony a Arnošta byla v jejich pohádkové dřevostavbě cítit nejen vůně cedrového dřeva, ale především pohodová rodinná atmosféra. O tom, jak se jim jejich vysněný dům, který si mimo jiné sami nakreslili, podařilo zrealizovat, nám s úsměvem na tváři vyprávěla majitelka Ilona.
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: roubená kostrukce
- Pozemek: 2 713 m2
- Zastavěná plocha: 309 m2
- Obytná plocha: 209 m2
- Projekt pro stavební povolení: CEDAR HOME s.r.o.
- Realizace: CEDAR HOME s.r.o.
- Foto: Martin Zeman
Celý příběh této dřevostavby z redakční návštěvy→
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Vánoční stromečky ze šetrných FSC lesů si lze letos pořídit v Brně a zároveň přispět na dobrou věc
Letošní vánoční sezóna nabízí výjimečnou příležitost pořídit si domů stromeček, který udělá radost nejen vám, ale i lesu samotnému. FSC certifikované vánoční stromečky jsou…
-
Podpořte společně s námi děti z neziskové organizace PROSTOR PRO
Dnes je Giving Tuesday, světový den štědrosti a dobrých skutků. Připojte se i Vy k této celosvětové iniciativě a pomozte dětem, kterým nezisková organizace PROSTOR PRO podává pomocnou…
-
Markéta Zimová: Ruce od hlíny a v srdci oheň
Hlína je jeden z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Je tak samozřejmá a všudypřítomná, že je snadné ji přehlédnout. Má své místo i v moderním stavebnictví? Jaké jsou její…
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…