Dana Jakoubková | Neděle, 18. duben 2021 |
Tajuplný příběh, kterým začíná David vyprávění o svém domě, jako by vypadl ze stránek Knihy o Jizerských horách od Miroslava Nevrlého, kterou tak kouzelně nastudoval pro Český rozhlas režisér shodného „pamětnického" jména Michal Bureš. Okamžitě mi ke stavitelskému pragmatismu naskakuje asociace o křídlech snílků, bez kterých si genezi tohoto domu dokážu jen těžko představit.
První pocity z návštěvy dřevostavby
Starej Bureš pamatuje ještě časy, kdy na Zaječáku nevládly Brady. Zaječí kolonie neměla tehdy slitování a pořádala nájezdy na všechno, co mělo listy. Místní proto pomalu opouštěli svoje statky. Dnes už vlastně nikdo neví, proč se staré stavení v jizerskohorském úbočí jednoho dne rozhodly osídlit Brady z města. V místních lesích se špitá, že podepsaly se zajíci dohodu, jejíž obsah nikdo nezná. Jisté je, že jejich příchodem do Zaječího dolu v něm provždy zavládl klid.
Architektura horských oblastí rozhodně není jednoduchou záležitostí. Člověk musí věnovat velkou pozornost krajině i analýze historických budov, aby pochopil, čeho dosáhly jejich formy a jak utvářely místní stavební kulturu. V případě Zaječáku se to pozoruhodně povedlo. Ale cesta k němu vzala dvakrát úplně jiný směr.
Stavebník míní, architekt mění
„Na začátku byla pěkná ´zelená louka´, určená pro novostavbu," vypráví David. „Když se na ni ale přijeli architekti podívat, padla otázka, zda by nebyl vhodnějším místem pozemek vedle, kde stála stará usedlost. Přemýšlení o návrhu nám chvíli zabralo, ale nakonec jsme se skutečně stali majiteli onoho historického domu a přilehlého sadu, čehož rozhodně nelitujeme."
Pohledná stavba, kterou vidíte na fotkách, však není zdařilou rekonstrukcí, jak by se mohlo z předchozích řádků a prvního dojmu zdát. Dům jenom vyrostl na půdorysu původní usedlosti a svým tvaroslovím na ni navazuje. „Rekonstrukce starého domu byla sice naší prvotní představou, ale tu nám architekti celkem racionálně vymluvili," dodává David.
Foto: David Maštálka
Pozorovatelna: „Stodolová" část domu poskytuje vizuální i zvukové spojení s exteriérem, slouží jako letní, jarní i podzimní rodinná klubovna nebo ateliér a je uzavíratelná vraty korespondujícími materiálově s fasádou. Vešla se do ní kromě posezení i skříň na nářadí a velkokapacitní dřevník, neboť zimy jsou v tomto kraji tuhé. Navazující kamenný sklípek k ukládání jablek ze sadu či kvalitního vína je fragmentem původní chalupy. Nad „stodolou" ustupuje strop do prostoru galerie, z níž lze projít jak do pracovny a ložnicové části, tak vyjít přes padací lávku ven k lesu. Foto: David Maštálka
Dřevo na každém kroku: Dispozice domu reinterpretuje tradiční pojetí a vytváří světlý, vzdušný a moderní interiér. Podobně, jako tomu bylo ve staré chalupě, zahrnuje přízemí sednici, tedy společenský prostor s kuchyní, kde se schází celá rodina se zajíci u jídelního stolu, hřejí se u kamen nebo hrají mariáš. Nábytková stěna z truhlářské překližky se táhne podél celé místnosti, obsahově využitá podle jednotlivých prostorových zón. Jeden konec sednice zabral velký dřevěný jídelní stůl s navazující kuchyní, na konci opačném je obývákový kout. Obě části opticky dělí akumulační kamna a rozdílný materiál podlahy – v kuchyni a jídelně je položena dlažba, „v obýváku" pak dřevěná vrstvená podlaha. Foto: David Maštálka
Každá část domu něčím překvapí, nadchne, něco nabízí – tu prostor k povalování, tu k pozorování krajiny, nebo jen možnost zašít se před okolním světem.
Výhled: Relaxační kout obýváku je řešen velmi střídmě. Hlavní pozornost na sebe strhává velké okno, respektive laně, které se před ním ráno pasou. Foto: David Maštálka
Foto: David Maštálka
Prostor: Zádveří odráží pragmatickou potřebu dostatečného manipulačního prostoru pro více lidí najednou. Designovou protiváhu mu dodává na míru vyrobená skříň s lavičkou, skrz niž jsou vyfrézované mřížky k prostupu teplého vzduchu. Foto: David Maštálka
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč
koupit časopis
Drsné podmínky vyžadují trvanlivé materiály
Dávní stavitelé využili pro konstrukci nejdostupnější a nejodolnější místní materiál – kámen a dřevo. Jelikož ale stavba neměla téměř žádné základy a protože záchrana starého domu představovala mnohem vyšší náklady než výstavba nového, rozhodl se David jej na radu architektů strhnout a nahradit dřevostavbou.
Cit architektů pro krajinu a jejich zkušenosti se stavbami v horách pak vyústily i ve společnou shodu na podobě nového domu s kamennou štítovou stěnou, což spolu s dalšími dobovými prvky pomohlo k rychlejšímu jednání s CHKO .
„Zaječák na místě sedí, jako by tu byl odjakživa, a to byl náš společný záměr," dodává k tomu architekt David Maštálka. „Neprovokovat místní družinu CHKO zbytečnou opulentní architekturou, nýbrž interpretovat tradiční tvarosloví jizerskohorské architektury soudobým způsobem, zachovat maximálně genius loci a neošidit moderní komfort."
Foto: David Maštálka
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato moderní dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Zaječí příběh". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
S lesem na dohled: Patro je vyhrazeno ložnicím, šatně a pracovně, ze které lze vyjít na galerii. Tady se relaxuje s vyhlídkou do lesa za chalupou, k němuž vede padací lávka. Foto: David Maštálka
Komentář architektů
Bylo skvělé, že jsme mohli společně s klientem zhodnotit lokalitu a doporučit mu koupi sousedícího pozemku se starou usedlostí. V podobných případech jsme přesvědčeni, že naši předkové věděli lépe než my, kam dům umístit. Velkou radost máme i z toho, že i když se odehrály velké přesuny hmot a podchytávání svahu, jejich realizace je na prosto přirozená a nevyvolává dojem něčeho, co na místo nepatří. A že se z nás během „budování" Zaječáku stali Davidovi přátelé, už jen ilustruje fakt, jak je pro návrh domu důležité, aby si klient a architekt opravdu padli do oka.
Lenka Křemenová, Tereza Schneiderová a David Maštálka, a1architects s.r.o.
Stejně jako u tradiční zástavby i tady se důsledně dbalo na používání přírodních materiálů, které získají časem přirozenou patinu a budova tak ještě lépe zapadne do okolního prostředí.
Mimikry: Štít z latí pouští do prostoru měkké přirozené světlo a ono „padedé" neprůhlednosti a průhlednosti mu dává výraznou osobitost, jako protiváhu těžkému štítu z kamene. Prakticky pak funguje jako mimikry pro pozorování zvěře. Vpravo přilehá k domu přístavek s vegetační střechou, který se využívá jako kryté stání pro auta, ale i jako servis kol v létě a prostorná lyžárna v zimě. Foto: David Maštálka
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 165 m2 (+ parkovací stání a kůlna 85 m2)
- Užitná plocha: 150 m2
- Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet, sendvičová konstrukce, difuzně otevřená skladba
- Teplo: elektrický kotel + podlahové topení; doplňkově krbová kamna (kamnářství Tomáš Jíra)
- Větrání: přirozené okny
- Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,14 W/m2K
- Autor architektonického návrhu: Lenka Křemenová, Tereza Schneiderová a David Maštálka, a1architects s.r.o., www.a1architects.cz
- Autor projektu a realizace: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o., www.tfh.cz
- Foto: David Maštálka
Chtěli byste bydlet v podobné dřevostavbě? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost TFH dřevěné skeletové domy je rodinná firma, která se specializuje na návrhy a realizace staveb s konstrukcí těžkého dřevěného skeletu. Každým rokem realizuje na dvě desítky individuálních projektů. V současné době se specializuje pouze na návrhy a realizace dřevostaveb v těžkém skeletu. Referenčním projektem této společnosti je czech-chalet.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (1)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…