Lucie Němcová | Čtvrtek, 30. listopad 2017 |
Začátkem listopadu jsme se na chvíli ocitli mezi tvůrci, milovníky krásy, užitnosti a všeho, co se schová pod pojem interiérový design. Konference Interiéry2000 přitáhla opět o něco více zvědavců než loni a rozpoutala cennou diskuzi o tom, jak smysluplně tvořit vnitřní prostor staveb. Nechyběli ani zvídaví studenti domácí půdy - SPŠ A VOŠ ve Volyni, která celou událost hostila. Zkrátka akce, propojující rozdílné světy, názory i zkušenosti. Nás moc bavila!
Podtitulem celé konference bylo motto „myslete jinak", a tak jsme vlastně celý den „vystupovali" z mnoha a mnoha zajetých stereotypů. Bylo fascinující vnímat, jak tento podnět otevřel spoustu nových úhlů pohledu a podnětů k zamyšlení. Z hlediska funkčnosti a ergonomie, zacházení s materiály, barvami, ale i z hlediska daleko hlubších souvislostí, třeba ekologie a etiky.
Takhle se to prostě dělá!
Jak snadno se staneme otroky přístupu „takhle se to prostě dělá". Vykouknout z pohodlného boxu totiž vyžaduje energii navíc. Někdy hodně energie. Ale odměna může být velmi sladká – hezčí, praktičtější a hlavně smysluplná, dlouhodobě udržitelná a přínosná v dalších rovinách.
Genderová rovnost a design nábytku
Konferencí proběhla témata jako ergonomie kuchyně – praktická a komfortní nebo (s troškou nadsázky) fitness kuchyně, která nás donutí si protáhnout tělo? Praktické vychytávky koupelny včetně nejnovějších trendů v hygieně těch nejcitlivějších míst, nezvyklá aplikace skla, zrádnost některých barevných kombinací a barevné iluze, vliv čím dál větší gendrové rovnosti na design nábytku a další.
Dopad tvorby na společnost a planetu
Těší nás, že v centru zájmu je nejen vzhled a estetika, ale také skutečná funkčnost pro koncového zákazníka a hlavně širší dopad celé tvorby na společnost a potažmo planetu. Velmi zajímavá byla přednáška o veganském, nebo spíše etickém designu. Třeba taková zdánlivě nevinná a pro někoho velmi krásná elegantní kožená sedačka za sebou může mít už ne tak nádherný příběh zpracování kůží v nelidských podmínkách a zabíjení krav na druhé straně zeměkoule, kterých jsou poráženy stovky tisíc ročně jednoduše kvůli obrovské poptávce masa a kůže.
Téma veganského a etického designu nás zaujalo natolik, že se mu budeme věnovat i v tištěném časopisu.
Upcyklace produktů kontra konzum
Dalším zajímavým pojmem, který zazněl hned v úvodu dne, byla takzvaná upcyklace. Proces, během kterého není produkt a materiál přetvořen do totožného, ale do hodnotnějšího. Téma o to aktuálnější v kontextu konzumního stylu života, hromadění levných věcí a produkce enormního množství plastového odpadu. Recyklace a znovuvyužívání materiálů a výrobků nabývá na důležitosti.
Těší nás, že i v oboru, jako je interiérový design, odborníci nezůstávají na povrchu, ale zabývají se tématem v širším kontextu, aby pak mohli navrhovat dlouhodobě hodnotné výrobky a interiéry. Takové obohacují na mnoha úrovních všechny jejich uživatele, aniž by na druhé straně přispívaly ke zbytečné destrukci.
Děkujeme organizátorům a těšíme se na další ročník!
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…
-
Český soběstačný dům aneb první solární kniha na světě právě vychází!
Patříte mezi ty, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou na planetě Zemi zanechají? Milujete přírodu a slovo udržitelnost vám není cizí? Pak dávejte pozor! Nová a unikátní kniha…
I starý dům může být úsporný! Využijte program Oprav dům po babičce
-
Designér se musí pořád vzdělávat. Ideální příležitost najde na KONFERENCI INTERIÉRY
Práce interiérového designéra není jen o kreslení a modelování. Tento profesionál musí znát ergonomii, typologii a vyznat se v materiálech. Právě materiálů, různých komponentů a…