Lucie Němcová | Čtvrtek, 30. listopad 2017 |
Začátkem listopadu jsme se na chvíli ocitli mezi tvůrci, milovníky krásy, užitnosti a všeho, co se schová pod pojem interiérový design. Konference Interiéry2000 přitáhla opět o něco více zvědavců než loni a rozpoutala cennou diskuzi o tom, jak smysluplně tvořit vnitřní prostor staveb. Nechyběli ani zvídaví studenti domácí půdy - SPŠ A VOŠ ve Volyni, která celou událost hostila. Zkrátka akce, propojující rozdílné světy, názory i zkušenosti. Nás moc bavila!
Podtitulem celé konference bylo motto „myslete jinak", a tak jsme vlastně celý den „vystupovali" z mnoha a mnoha zajetých stereotypů. Bylo fascinující vnímat, jak tento podnět otevřel spoustu nových úhlů pohledu a podnětů k zamyšlení. Z hlediska funkčnosti a ergonomie, zacházení s materiály, barvami, ale i z hlediska daleko hlubších souvislostí, třeba ekologie a etiky.
Takhle se to prostě dělá!
Jak snadno se staneme otroky přístupu „takhle se to prostě dělá". Vykouknout z pohodlného boxu totiž vyžaduje energii navíc. Někdy hodně energie. Ale odměna může být velmi sladká – hezčí, praktičtější a hlavně smysluplná, dlouhodobě udržitelná a přínosná v dalších rovinách.
Genderová rovnost a design nábytku
Konferencí proběhla témata jako ergonomie kuchyně – praktická a komfortní nebo (s troškou nadsázky) fitness kuchyně, která nás donutí si protáhnout tělo? Praktické vychytávky koupelny včetně nejnovějších trendů v hygieně těch nejcitlivějších míst, nezvyklá aplikace skla, zrádnost některých barevných kombinací a barevné iluze, vliv čím dál větší gendrové rovnosti na design nábytku a další.
Dopad tvorby na společnost a planetu
Těší nás, že v centru zájmu je nejen vzhled a estetika, ale také skutečná funkčnost pro koncového zákazníka a hlavně širší dopad celé tvorby na společnost a potažmo planetu. Velmi zajímavá byla přednáška o veganském, nebo spíše etickém designu. Třeba taková zdánlivě nevinná a pro někoho velmi krásná elegantní kožená sedačka za sebou může mít už ne tak nádherný příběh zpracování kůží v nelidských podmínkách a zabíjení krav na druhé straně zeměkoule, kterých jsou poráženy stovky tisíc ročně jednoduše kvůli obrovské poptávce masa a kůže.
Téma veganského a etického designu nás zaujalo natolik, že se mu budeme věnovat i v tištěném časopisu.
Upcyklace produktů kontra konzum
Dalším zajímavým pojmem, který zazněl hned v úvodu dne, byla takzvaná upcyklace. Proces, během kterého není produkt a materiál přetvořen do totožného, ale do hodnotnějšího. Téma o to aktuálnější v kontextu konzumního stylu života, hromadění levných věcí a produkce enormního množství plastového odpadu. Recyklace a znovuvyužívání materiálů a výrobků nabývá na důležitosti.
Těší nás, že i v oboru, jako je interiérový design, odborníci nezůstávají na povrchu, ale zabývají se tématem v širším kontextu, aby pak mohli navrhovat dlouhodobě hodnotné výrobky a interiéry. Takové obohacují na mnoha úrovních všechny jejich uživatele, aniž by na druhé straně přispívaly ke zbytečné destrukci.
Děkujeme organizátorům a těšíme se na další ročník!
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Čtenářská anketa DŘEVOSTAVBA ROKU 2024 vyhlašuje vítězné dřevostavby!
Celoroční čtenářská anketa DŘEVOSTAVBA ROKU 2024 časopisů DŘEVO&stavby a sruby&ROUBENKY vyhlašuje vítězné dřevostavby a rozdává ceny registrovaným hlasujícím webu drevoastavby.cz,…
-
Česká republika bude mít hojné zastoupení na největším světovém veletrhu stavebnictví BAU
Společnost AGROP NOVA, český producent unikátního stavebního systému NOVATOP, se poprvé představí na mezinárodním veletrhu BAU 2025. Tento prestižní veletrh, který probíhá od 13. do…
VSTUPENKY ZDARMA na souběh veletrhů FOR WOOD, FOR PASIV a FOR THERM 2025
-
Milota Sidorová: Našim sídlům chybí zeleň a vlídnost
V současné době žije na Slovensku, ale v dospělosti pobývala dlouho také v Česku. Už v dětství se naučila znát všechny stromy i rostliny. Všude chodí pěšky a jako krajinná…