Dagmar Šimonová | Pondělí, 23. září 2013 |
O letošních prázdninách byla pod vrcholem Mont Blancu otevřená zbrusu nová chata pro horolezce vybavená inteligentními technologiemi. Stavba s názvem Refuge du Gouter ve výšce 3835 metrů je postavena 300 metrů od původní chaty, která již nebyla dostatečná.
Investice 6,5 milionu eur, 26 tun dřeva, 120 horolezců, extrémně nízké teploty a rychlost větru často přesahující i 300 km/h. To jsou některé extrémní údaje, které charakterizují stavbu netradičního tvaru vybavenou nejnovějšími technologiemi z pera firmy Schneider Electric, která se zároveň stala hlavním patronem projektu. Pro tuto práci byla vybrána záměrně – hovořily pro ní zkušenosti z vybavování polární stanice s nulovými emisemi v Antarktidě.
Vzdálený dohled v zimních měsících
Budova je energeticky soběstačná, což je u takto umístěné stavby nutnost, jejími jedinými zdroji energie je však slunce, jehož svit se pomocí fotovoltaických panelů mění na elektrickou energii a rostlinný olej, jenž v době nízkého slunečního svitu zpracovávají kogenerační jednotky. Refuge du Gouter tedy zároveň chrání životní prostředí. Systém Xantrex pomocí těchto dvou zdrojů vyrábí elektrický proud, speciální software EcoStruxure monitoruje a řídí intenzitu provozu obou zdrojů a dohlíží na spotřebu energie.
Protože je stavba více než polovinu roku prakticky odříznutá od světa, je nutný stálý dohled, který zajistí, že se v této polovině roku nestane žádná havárie a chata bude v danou dobu připravena přijmout zaměstnance i první nocležníky. Díky inteligentní teologii už nadále není nutné, aby byl v chatě po celou dobu přítomný správce. Díky čidlům, měřičům a kamerám, jejichž výstupy jsou přenášeny satelitem, je správcovské místo v teplejší nížině. Chata je dále vybavena zařízením na tání sněhu a modulem na zpracování použité vody.
Dřevěné vejce s metalickým pláštěm
Budova nubudí zájem pouze svým přístupem k hospodaření s energiemi a množstvím i efektivitou použitých technologií. Za povšimnutí stojí i její stavební řešení se silným architektonickým výrazem. Vejčitý tvar budovy je tvořen dřevěným rámem obloženým metalickým pláštěm s nízkou reflexivitou – jak tvar tak obal budovy odolávají náročným klimatickým podmínkám a zajišťují, aby byl co největší povrch budovy vystaven přímým slunečním paprskům. Z šedesáti procent bylo na stavbu využito velmi kvalitní dřevo z oblasti Savojských alp, třicet procent tvoří smrky z oblasti Saint Gervais, deset procent pak smrky z Burgundska. Zajímavě řešený je i interiér, jehož majoritním materiálem je smrkové dřevo a OSB desky, použité na opláštění dřevěné konstrukce.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…
-
Český soběstačný dům aneb první solární kniha na světě právě vychází!
Patříte mezi ty, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou na planetě Zemi zanechají? Milujete přírodu a slovo udržitelnost vám není cizí? Pak dávejte pozor! Nová a unikátní kniha…
I starý dům může být úsporný! Využijte program Oprav dům po babičce
-
Designér se musí pořád vzdělávat. Ideální příležitost najde na KONFERENCI INTERIÉRY
Práce interiérového designéra není jen o kreslení a modelování. Tento profesionál musí znát ergonomii, typologii a vyznat se v materiálech. Právě materiálů, různých komponentů a…