Dana D. Daňková | Úterý, 30. duben 2019 |
V předchozím článku jsme se podívali na dřevěné obklady stěn a stropů v dřevostavbách, přednosti dřevěných obkladů, používané druhy dřevin a třídy kvalit palubkového dřeva. V tomto pokračování vám přiblížíme povrchové úpravy a montáž palubek v interiéru dřevostaveb.
Přejít na předcházející článek - Dřevěné obložení stěn a stropů dřevostaveb - na co si dát pozor?
Povrchová úprava palubek
Povrchová úprava palubek se provádí vždy před montáží, a to z lícové a z obou bočních stran. Obvykle se dřevo natírá lazurami, základovými a vrchními laky či emaily. Ty mají především ochrannou funkci proti mechanickému poškození, znečištění a podobně. Povrchová úprava se používá také z estetických důvodů.
Dřevěné obklady v interiéru není třeba chránit před napadením houbami, hmyzem či plísněmi, přesto je dobré čas od času provádět vizuální kontrolu dřeva. Na povrchové ošetření palubek je možné využít také nátěrové prostředky na bázi olejů a vosků, které umožňují dřevu "dýchat", nepraskají a snadno se opravují.
Montáž palubek v interiéru
„Před instalací obkladu v interiéru doporučujeme ponechat palubky v prostoru, pro nějž jsou určeny, alespoň tři dny,“ radí Petr Floryček. Vlhkost dřeva se přizpůsobí parametrům místnosti a omezí se jeho pozdější tvarové změny. Palubky se montují na rošt z latí, které se kotví kolmo k předpokládané orientaci palubek.
Obr.: Latě se kotví vždy kolmo ke zvolenému směru palubek. Foto: SECA palubky
Na rošt jsou palubky kotveny příchytkami, hřebíky nebo vruty. Mezi palubkami a stěnou či stropem by měla zůstat dilatační mezera asi 8 mm pro rozpínání dřeva. Pokud je na délku obkladu třeba použít více než jednu palubku, dáváme je překládaně, podobně jako cihly.
Obr.: Při použití speciálních příchytek při montáži lze obložení v budoucnu rozebrat, aniž by došlo k poškození palubek. Foto: SECA palubky
Mezi podlahou a stěnovým obkladem je vhodné udělat sokl, aby se zamezilo případnému poškození obkladu. Sokl je obvykle z vodorovného prkna, připevněného ke stěně, případně z jiného materiálu.
Obr.: Při obkládání stěn je vhodné vložit mezi obložení a povrch podlahy sokl FOTO SECA palubky. Foto: SECA palubky
Interiérové palubky již nejsou pouze ze smrku
Kromě „obyčejného" smrku lze pro dřevěné obklady stěn zvolit třeba tónovaný modřín. Moderní je severský či anglický vesnický styl, proto lze zvolit mnoho různých profilů. Do interiéru je možné použít třeba profily palubek s odsazeným perem nebo vypouklý zaoblený profil, který může interiéru dodávat vzhled srubu. Ten je proto často využíván při obkládání podkrovních prostor těchto dřevostaveb.
Jaké používáte druhy dřeva?
Pro palubky používáme tato dřeva:
- severský smrk
- severská borovice
- český modřín
- sibiřský modřín
- buk
- dub
- jasan
Zvláštností je borovice limba, která je velmi vzácná, ovšem specifická z hlediska zdraví. Obsahuje totiž příznivé silice, které pomáhají alergikům, astmatikům a lidem s dýchacími obtížemi. Mimo to má aromatickou vůni, která provoní celý interiér.
Odkud pochází dřevo použité pro výrobu palubek?
Dřevo pochází z lesů z obnovitelného lesního hospodářství. Máme několik zdrojů:
- Skandinávie - smrk a borocvice
- Evropa - modřín či dub
- Rusko - sibiřský modřín
Všechno dřevo je z lesů, které jsou certifikované PEFC nebo FSC označením, to znamená, že za každý pokácený strom je vysazen nový.
Dostane od vás zákazník dřevo povrchově upravené?
Palubky prodáváme standardně bez povrchové úpravy. V případě, žejde o velké zakázky, jsme schopni připravit obklady i s povrchovou úpravou na lince, která nanáší barvu pod tlakem. Pro obklady stěn se často používají i podlahové profily o tloušťce větší než 15 mm.
Montáž dřevěných obkladů v interiéru dřevostaveb nabízí mnoho možností pro vytvoření krásného a funkčního prostoru. Při správné povrchové úpravě a montáži můžete dosáhnout dlouhotrvajícího a esteticky příjemného výsledku. Nezapomeňte na správnou přípravu a údržbu, aby vaše dřevěné obklady zůstaly v perfektním stavu po mnoho let.
Ing. Lukáš Kopp
SECA palubky (Serafin Campestrini s.r.o.)
Redakčně upraveno pro web.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…