a.janousek | Pátek, 17. srpen 2012 |
Marmoleum je obchodní značkou pro podlahovou krytinu - přírodní linoleum. O marmoleum se zasloužil pan Walton v 19. století. Složení se do dnešní doby prakticky nezměnilo. Jedná se o směs lněného oleje, borovicové pryskyřice, mletého vápence a dřevité či korkové moučky.
Výsledná směs by sama o sobě moc nedržela, a proto se jejím nosným materiálem stala jutová textilie. Směs je na ni pod vysokým tlakem slisována na výslednou tloušťku pohybující se od dvou do tří milimetrů.
Marmoleum je dostupné v mnoha barvách a designech, a je tak populární volbou pro různé interiéry.
Marmoleum je oblíbené zejména díky těmto vlastnostem:
- Ekologičnost: Vyrobeno z obnovitelných zdrojů a je plně biologicky rozložitelné.
- Antibakteriální vlastnosti: Lněný olej přirozeně odpuzuje mikroby a bakterie.
- Odolnost a trvanlivost: Velmi odolné proti poškrábání a otěru, což z něj činí ideální materiál pro vysoký provoz.
- Snadná údržba: Nevyžaduje složité čištění nebo speciální údržbu.
- Pohodlí a zvuková izolace: Je teplé na dotek a pomáhá snižovat hluk v místnosti.
Když je marmoleum přírodní, jakou má trvanlivost a odolnost?
Životnost není přesně stanovena, avšak dvacet i třicet let není nijak výjimečná hodnota. Je to jako se vším, čím lépe se budeme ke krytině chovat, tímvydrží déle – není výjimkou trvanlivost i padesát let. Marmoleum je takzvanou homogenní podlahovou krytinou, to znamená, že struktura a tím i barva prostupují celou tloušťkou. Tím se liší od PVC a laminátové podlahové krytiny – jakékoliv drobné poškození není nijak zvláště viditelné.
Pokud se už stane nehoda, a tím vznikne větší poškození, není problém marmoleum opravit tmelem či vyříznutím poškozeného místa a nalepením nového přesného kusu. Plánujeme-li umístit marmoleum do provozně zatíženějších prostor, je vhodné využít pro tyto účely speciální nátěr, který zajistí dlouhotrvající odolnost. Domácí mazlíčci dokážou drápky dokonale prověřit kvality jakékoliv podlahové krytiny - marmoleum však slušně obstojí.
Marmoleum je zdravotně nezávadné
Tato přírodní podlahovina má pozitivní vliv na lidské zdraví oproti syntetickým výrobkům. Je tomu díky lněnému oleji, který se využívá i jako přírodní lék při nemocech dýchacích cest. Blahodárné působení na lidský organismus je prokázáno i testy, které potvrdily nealergenní charakter a potlačení množení bakterií na povrchu. Významná je i skutečnost, že potlačuje množení bakterie MRSA (Staphylococus aureus), která způsobuje vážné zdravotní problémy.
Z výše uvedených vlastností je marmoleum v hojné míře nazýváno podlahou alergiků. Tento fakt je podpořen i aplikací v nemocnicích i hygienicky náročných provozech. Je až s podivem, že pravé marmoleum můžeme bez obav po ukončení jeho životnosti uložit na kompost nebo spálit v kotli.
Marmoleum nestudí a nebledne
V porovnání s keramickou dlažbou či laminátovou krytinou je marmoleum velmi příjemné na dotek, je hřejivé a především stálobarevné. Barevná škála je dnes velmi široká a někteří výrobci dokonce nabízejí až 160 odstínů. Nemáme-li rádi fádnost, můžeme jakkoliv kombinovat různé odstíny – tento styl pokládky je velmi náročný, a proto jej raději ponechme na odbornících.
zdroj informací a foto: www.marmoleum.cz
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…