Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 18. říjen 2012 |
Dostáváme se k poslednímu, třetímu dílu našeho miniseriálu o povrchových úpravách stěn v koupelně. V prvním dílu jsme hovořili o keramických obkladech a mozaikách, v druhém dílu jsme vám přiblížili nátěry, tapety a samolepky a dnes se podíváme na stále oblíbenější variantu povrchové úpravy stěn v koupelnách - marocký štuk.
Marocký štuk je čistě přírodní, exkluzivní, bezespárová vnitřní omítka
Marocký štuk má své kořeny již v antickém stavitelství. Je voděodolný, takže ho můžeme použít nejen na stěny ve sprchovém koutu a v blízkosti vany, ale můžeme z něj celou vanu nebo sprchovou vaničku přímo zhotovit. Výsledný tvar uměleckého díla je definován fantazií zákazníka a šikovností zhotovitele, protože při jeho použití můžeme s klidným svědomím opustit přímé linie a vpustit do interiéru organické a originální tvary.
Obr.: Z marockého štuku jde zhotovit celé zařizovací předměty, Foto: artobject.cz
Marocký štuk je ekologický, prodyšný a dobře se s ním pracuje
Jeho základní složkou je hydraulické vápno, které se v dřívějších dobách dováželo výhradně z okolí Marakeše, odtud jeho označení „marocký". Dalšími složkami je mramorová moučka, křemenný písek, jíl, popel a celulóza.
Je to tedy materiál ekologický, bez jakéhokoliv zápachu, který je při styku s kůží velice citlivý, protože nedráždí ani nevysušuje sliznice. Marocký štuk má lesklý a hladký povrch, po jeho aplikaci se totiž vápno mění za působení oxidu uhličitého opět na vápenec procesem karbonatizace. I přes svou dokonalou voděodolnost si zachovává vysokou míru prodyšnosti a nechává tak stěny pod sebou dýchat.
Obr.: Marocký štuk lze použít na všechny povrchy v koupelně.
Ideální kombinace: marocký štuk a hliněná omítka
Ideální je kombinace marockého štuku v okolí vany, sprchy a umyvadla a hliněných a jílových omítek na zbytku konstrukcí. Tyto omítky mají díky svému přírodnímu složení velice příznivé vlastnosti a vytváří tak v koupelně optimální klima. Absorbují vzdušnou vlhkost takovým způsobem, že se díky tomu v koupelně nerosí zrcadla ani jiné studené předměty. Vodu pak v době nízké koncentrace vlhkosti ve vzduchu opět uvolní. Nesmíme je však aplikovat do míst, kde by trvale přicházely do styku s vodou!
Obr.: Hliněné omítky, Foto: Tieraffino
O nanášení marockého štuku a jeho vlastnostech si můžete přečíst v čísle 4/2012 časopisu Dřevo&Stavby.
Další díly seriálu:
- Dopřejte i vy své staré koupelně novou tvář 1 - keramické obklady a mozaiky
- Dopřejte i vy své staré koupelně novou tvář 2 - nátěry, tapety a samolepky
- Dopřejte i vy své staré koupelně novou tvář 3 - štuky a omítky (tento článek)
Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…