Administrator | Úterý, 03. únor 2015 |
Do letních prázdnin je sice ještě daleko, ale aspoň máme čas plánovat dovolenou s předstihem. Pokud máte rádi tradiční lidovou architekturu, máme pro vás jeden tip. Nepojedete daleko, jen k našim východním sousedům, zážitek to ale bude neobyčejný.
Pro zvídavé jedince přinášíme tip na výlet, a to na Slovensko. Cílová obec je nedaleko naší hranice a má zajímavý název – Čičmany. Rázovitá obec leží v kotlině Strážovských vrchů u pramene řeky Rajčianky, je nejvýše položenou v Žilinském okrese a je především známá unikátní starobylou architekturou – malovanými dřevěnicemi. V roce 1977 byla obec vyhlášena památkovou rezervací a byla v ní zřízena národopisná expozice. Obec mívala až 1500 obyvatel a tím i kostel a malý zámeček místních pánů. Dnes je sice počet stálých obyvatel pouze pětina, však v hlavní turistické sezóně se počet markantně zvyšuje.
Odkud pochází kultura v Čičmanech?
O původu obce a jejím vzniku existuje několik teorií. Německý vliv není tolik věrohodný, kdežto bulharský ano. Původní obyvatelé na místo obce přišli pravděpodobně v první polovině 14. století. Čičmanští se zaobírali především polním hospodářstvím, chovem ovcí, výrobou bot a slovenskou specialitou - brynzou. Název Čičmany má pravděpodobně indovropský prazáklad a znamená "usedlost v kopcích - Vrchovany". Tak se dodnes nazývá místo za kopcem Javorinka, kde se nachází zbytky dřevěnic z osady Malé Čičmany.
Jako perníkové chaloupky
Architektura obce Čičmany, zejména její dolní části připomíná i dnes perníkové domečky, a to hlavně pro jejich ornamentální výzdobu fasády. Domy jsou cenným dokladem technické vyspělosti, mistrovské zručnosti a estetického cítění obyvatel. Geometrická výzdoba je stará asi 200 let. Ornamenty jsou malované vápnem bez příměsi jiných látek. Místní kroje jsou pečlivě provedené a zdobení je shodné s domy.
Kam v okolí?
Čičmany jsou zhruba v polovině cesty mezi Trenčínem a Žilinou. V prvním zmíněném městě je monumentální Trenčianský hrad a v druhém katedrála Nejsvětější Trojice. Nedaleko leží i lázeňské město Bojnice, které je především známo díky jeho zachovalému zámku. Rajecká Lesná – zde láká k návštěvě unikátní dřevěný betlém a léčivý minerální pramen.
Zdroj informací a fotografií: http://www.cicmany.viapvt.sk/
Vaše komentáře (5)Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…