Horský chalet na výsluní aneb návštěva majitelů po deseti letech

Horský chalet na výsluní aneb návštěva majitelů po deseti letech

Redakce | Čtvrtek, 28. listopad 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Postavit si dům je jako vyplout na lodi z přístavu na širé moře a čekat, co přijde. Každý den určitě nebude dokonalé bezvětří a během plavby vás potká nejeden karambol. Po deseti letech už se ale dá ledacos zhodnotit. Vydařila se příprava, nebo byste při zpětném pohledu udělali něco jinak? Eliška s Milanem mají o svém horském chaletu, který je jednou z realizací jejich rodinné firmy TFH dřevěné skeletové domy, jasno. Neměnili by.

Těžký dřevěný skelet je pro firmu TFH srdcovou záležitostí. Z něj vychází i Chalet do českých hor, tedy projekt moderních dřevostaveb, které v sobě snoubí horskou atmosféru alpských chaletových staveb s českou architekturou. Jeden takový Eliška s Milanem navrhli a postavili i pro sebe, a to na jednom z nejvýše položených pozemků v rodné vsi v Jizerských horách. „Až na pár výhrad jsme s domem opravdu spokojení. Stěžejní roli v tom hraje zejména symbióza celé rodiny s místem stavby, což je podle mého názoru to nejdůležitější. Sedačku do obýváku můžete vyměnit kdykoliv, ale dům už nikdy nepřestěhujete," říká Eliška.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_3

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

Přesah střechy chrání vstup do domu před nepřízní počasí. Na horách bývá někdy přece jenom pořádně větrno a deštivo. Rodinný život se tak často odehrává i na terase.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_2

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

Rodina nejraději používá krbová kamna, která dokážou krásně vytopit celý dům. Chladněji je jen při větších mrazech, to pak může ke slovu přijít i podlahové vytápění. Zdroj tepla však majitelé před pár roky předělali z důvodu změny energetické cenové politiky a v tuto chvíli opět přemýšlí o dalších úpravách. „S nárůstem pořízených technologií beroucích elektrický proud je třeba neustále optimalizovat," povzdechne si paní domu.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_5

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_4

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

Dům je pomyslnou vertikální osou rozdělen na dvě části. V jedné je zázemí rodičů, tedy ložnice, koupelna, šatna a pracovna, druhá polovina patří dětem. Tři samostatné dětské pokoje byste ale hledali marně, majitelé totiž patří k zastáncům nerozdělování, a volba tak padla na jeden velký mezonetový prostor. V čase již ale pokoj prošel rekonstrukcí.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_7

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

„Do stavby domu jsme nešli formou domyšlené realizace na klíč se vším všudy, tvořili jsme jej postupně tak, jak vznikaly potřeby a dozrávaly nápady. Užívali jsme si a užíváme každý kus nového nábytku či dokončeného zákoutí zahrady, který náš domov posouvá dál, tak jak nás posouvá život," přibližuje Eliška. Základ ale zůstává a neokoukal se rodině dodnes.

Interiéru vládne dub. Elišce s Milanem od začátku záleželo na tom, aby zůstala zachována barva surového dřeva – jak dub stárne, přirozeně oxiduje a žloutne, proto ho napustili olejem s bílým pigmentem. „A přestože se žloutnutí stejně ze 100 % neubráníte, dub opravdu zůstal světlejší. Abychom neměli nábytek materiálově jednotvárný, začali jsme pořizovat i kusy ze starého dřeva, jehož punc je nezaměnitelný – ne do všech stylů staveb se sice hodí, k nám ale ano. Například v letní kuchyni a spodní koupelně dominuje," dodává.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_6

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

Některé věci člověk zjistí až v „každodenním provozu". Třeba, že stavba domu bez sklepa je na pořízení sice finančně výhodnější, nicméně nepraktická. Zvlášť když technická místnost velikostně nestačí. „Patříme totiž mezi lidi, kteří mají hodně zálib a k tomu tři sportovně založené děti, což zkrátka vyžaduje prostor," konstatuje Eliška.

Jak dodává, ve třiceti a bez dětí zkrátka vnímáte potřeby jinak než o deset let později se zcela jinou životní situací. No, a když už stavíte sklep, proč rovnou neudělat garáž pro drobné dopravní prostředky či letní kuchyni? „A když si člověk řekne, že konečně zase ‚vylezl z hlíny' a že už opravdu není nic třeba, vyschne studna a u toho začnete přemýšlet o zdravotních a ‚duši hladících' výhodách bazénového jezírka," směje se paní domu.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_8

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ

Velké prosklené plochy jsou u těžkých dřevěných skeletů běžnou praxí. S takovým výhledem by ostatně byl hřích dům co nejvíce neotevřít. Za tuhých zimních nocí, ale i horkých letních dní pomáhají s udržením optimálního vnitřního klimatu předokenní rolety. „Abychom dům udrželi v plné síle a vnitřní kráse, musíme o něj pečovat a to představuje vynaložení spousty energie. Odměnou za toto úsilí je však uspokojující pocit, že si nakonec po každém výletu či příjemně strávené dovolené řeknete VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJLÍP," uzavírá Eliška.

DrevoaStavby.cz Chalet v Jizerských horách TFH_po 10  letech návštěva_9

FOTO: KATEŘINA SOBIČKOVÁ


Takhle dům vypadal před deseti lety

TFH těžký dřevěný skelet
 

Technické parametry


  • Místo: Jizerské hory
  • Rok dokončení: 2014
  • Zastavěná plocha: 165 m2 (včetně dílny)
  • Užitná plocha: 201 m2 (samotný RD)
  • Konstrukční systém: těžký dřevěný skelet – difuzně otevřené skladby obvodových konstrukcí TFH
  • Arch. návrh, projekce a stavba: Eliška a Milan Peukertovi, TFH dřevěné skeletové domy s.r.o., www.tfh.cz

DaS 6-24 obálka

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 6/2024

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: DANA JAKEŠOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby

DaS 6-2024

Líbil se Vám článek?
gotop