Markéta Kristová | Neděle, 30. březen 2025 |

Dřevostavba "Babí léto" je inovativní projekt bytového domu navržený v pasivním standardu tak, aby přispíval k minimalizaci uhlíkové stopy a udržitelnosti celkově. Pokud město nebo obec potřebuje vystavět nové prostory pro důstojné stáří svých obyvatel, zajistit pro své obyvatele dostupné nájemní bydlení, může být ideální odpovědí právě tento projekt. Jde zároveň o ekonomické, ekologické, ale i komfortní řešení umožňující pohodlný život seniorů ve zdravém a bezpečném prostředí, který poskytuje dostatečný prostorový komfort i mimo bytovou jednotku.
Komunitní život
Hlavní myšlenkou při návrhu bytového domu pro seniory bylo vytvořit prostor, který bude propojovat bydlení a komunitní život. Krytá pavlač slouží jako komunikační prostor, který podporuje sociální vazby mezi rezidenty. Tento prostor je navržen jako nevytápěné atrium, které poskytuje ochranu za nepříznivého počasí a plynule přechází do venkovních pobytových prostor, ideálních pro setkávání nájemníků i návštěvníků.
Zdroj: ARCHCON atelier
Inovativní dřevostavba
Bytový dům "Babí léto" jako vícepodlažní dřevostavba, je jedním z nejmodernějších a ekologicky šetrných stavebních přístupů současnosti. Projekt je navržen tak, aby přirozeně zapadl do stávající městské zástavby a zároveň poskytoval výhled do otevřené krajiny. Budovu tvoří dva jednoduché kvádry orientované podle uličních linií. Tyto kvádry jsou propojeny atriem, čímž vzniká kompaktní tvar, který může doplňovat blokovou zástavbu v lokalitě.
Zdroj: ARCHCON atelier
Dispozice budovy
Hned vedle vstupního foyer je umístěno hlavní schodiště s výtahem, které vede do všech pater objektu. V typickém podlaží domu se nachází celkem deset bytů, v bytovém domě je dohromady 39 bytů. Ke každému navrženému bytu přísluší i lodžie, která slouží jako plnohodnotný pobytový prostor vhodný k užívání za každého počasí. Je chráněný stříškou a stíněný venkovní textilní roletou. Roleta ochrání před sluncem za horkého dne, a navíc zabrání nechtěným solárním ziskům v interiéru.
Zdroj: ARCHCON atelier
Atypickým podlažím je přízemí, kde je kromě šesti bytů umístěna kavárna, společenská místnost se zázemím, kolárna s prostorem pro mytí vozíků a bezbariérové sklepní kóje. V suterénu domu jsou další sklepní kóje a prostorná technická místnost. Nevytápěný a přirozeně větraný suterén pak může sloužit především jako garáž.
Zdroj: ARCHCON atelier
Nejvyšší podlaží domu je hmotově a dispozičně ustoupené. V této úrovni domu je umístěna pobytová střešní zahrada s výhledy do okolní krajiny. Zahrada slouží jako komunitní prostor, kde se mohou obyvatelé domu setkávat a věnovat svým koníčkům. Kromě míst k sezení a záhonů zde je možné umístit například i kompostér nebo vyčlenit prostor pro včelaření.
Zdroj: ARCHCON atelier
Energetická koncepce
Bytový dům je navržen jako energeticky pasivní stavba, která následuje principy udržitelné architektury. Objekt je navržen s ohledem na tepelnou pohodu v průběhu celého roku při využití nízké potřeby energie a technologického vybavení, které zejména při extrémních teplotách v létě a v zimě pokrývá všechny potřeby.
Návrh je připravený pro ESG reporting z oblasti energetické efektivnosti, uhlíkové stopy navržených materiálů, využití OZE, hospodaření s vodou a vysokou mírou recyklovatelnosti na konci životního cyklu budovy.
Od roku 2028 by měly být tyto požadavky začleněny do legislativy pro stavby financované z veřejného rozpočtu. Toto řešení umožní čerpání zvýhodněných podmínek u finančních institucí a případné splnění dotačních titulů.
Modrozelená infrastruktura
Projekt je vybaven modrozelenou infrastrukturou, která kombinuje přírodní a technická řešení pro hospodaření s dešťovou vodou. Tato infrastruktura zahrnuje zelené střechy, prosakovací dlažbu a dešťové zahrady, které zlepšují mikroklima, zadržují vodu a podporují biodiverzitu.
Fotovoltaika
Na hlavní střeše budovy je navržena fotovoltaická elektrárna doplněná o bateriové úložiště umístěné v suterénu. Rozmístění panelů je ideální ve směru východ – západ pro vyvážené využití solární energie. Vyrobená elektrická energie z panelů je v prvé řadě využívána pro pokrytí potřeby energie na větrání a pomocné energie, dále pro provoz tepelného čerpadla a zajištění TUV. Přebytečná energie je ukládána do bateriového úložiště umístěného v suterénu – technická místnost.
Moderní konstrukce
Budova je kombinací železobetonového suterénu a dřevostavby, což zajišťuje stabilitu a ekologickou šetrnost. Budova dosahuje maximální povolené výšky pěti nadzemních podlaží. Konstrukčně je koncipována jako modulová dřevostavba z masivních dřevěných panelů (CLT). Bytový dům je skládačkou z opakujících se dřevěných panelů, připravených před výstavbou v halových podmínkách. Zajistí se tak vysoká kvalita provedení a zároveň rychlost montáže.
Hlavním nosným prvkem jsou stěny a stropy z masivních dřevěných panelů (CLT), které budou doplněny o železobetonové konstrukce suterénu a schodišťového jádra. Pokud by investorovi nevyhovovala technologie dřevostavby, je možné navrhnout hlavní nosnou konstrukci jako železobetonový skelet a modulovými dřevěnými panely řešit pouze fasády objektu.
Studie rezidenčního bydlení pro seniory vznikla ve spolupráci sehrané dvojice firmy ARCHCON atelier, která projekt navrhovala a realizační firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP, která projekt konzultovala.