Redakce | Úterý, 30. listopad 2021 |
Zájem o dřevostavby stále roste. Není se čemu divit. Nabízí příjemné prostředí a čistý vzduch. Minimalizují odpad, nejsou drahé a dají se postavit překvapivě rychle. Tím ale výčet jejich výhod zdaleka nekončí. Přinášíme přehled deseti nejlepších dřevostaveb, které vznikly za minulý rok v Čechách a na Slovensku.
Výhody dřevostaveb
Dřevostavby nabízí větší užitný prostor, jelikož nemají omezenou tloušťkou nosných stěn, jak to bývá u cihlových domů. Jsou variabilní, flexibilní a šetrné k planetě Zemi. Uhlíková stopa je při její výstavbě dokonce kladná. Dřevo má minimální emise při těžbě, zpracování a také dopravě, která výrazně zatěžuje životní prostředí. Dřevostavba navíc s člověkem může v průběhu let skutečně růst, měnit se, konstrukčně upravovat.
Prezentaci progresivních trendů ve stavění ze dřeva a celkové inspiraci pro odpovědný styl bydlení se dlouhodobě věnuje přehlídka Salon dřevostaveb. Její součástí je výstava těch nejzdařilejších dřevěných staveb, které vybírá odborná porota. Společně s námi se teď můžete podívat na 10 nejúchvatnějších českých a slovenských dřevostaveb, které vznikly v nedávné době.
TIP NA ČLÁNEK: Salon dřevostaveb 2022
1. Rodinná dřevostavba zadní Třebaň
Interiér domu je v kontrastu k černé fasádě z prken opalovaných tradiční japonskou technikou shou-sugi-ban navržen velmi světle. Podlaha je z dubových prken a obklad stěn ze smrkových palubek s bílou lazurou.
Návrh: 0,5 Studio, Foto: Petr Fabo
2. Rodinná dřevostavba Zvole u Prahy
Rodinný dům se nachází v chatové kolonii. Tvar vychází z amerického bungalovu s ekonomicky řešeným sbíjeným krovem a nabízí těsný kontakt se zahradou.
TIP: Pasivní ekologickou dřevostavbu si postavili v borovém háji
Návrh: Ondřej Kaluš, Foto: Petr Fabo
3. Rodinná dřevostavba Dobříš
Dům je do terénu zasazen tak, aby byl přístupný ve dvou úrovních. V přízemí se nachází hlavní vchod do objektu a místnosti jsou s exteriérem krásně propojeny skrze francouzská okna. Do horního patra se pak vchází po přímém schodišti při severní stěně domu.
TIP: Jednoduchá moderní dřevostavba s pultovou střechou je dobře navržena do svažitého pozemku
Realizace: Prodesi|Domesi, Foto: Lina Németh
4. Rodinná dřevostavba Dom Hora
Novostavba rodinného domu leží na okraji vesnice s typickými dřevěnými stodolami s částečně zděnými fasádami. Architekti na tento tradiční vzhled venkova citlivě navázali a posunuli jej do 21. století.
Návrh: ARCHHOLIKS, Foto: ARCHHOLIKS
5. Zaječák
Zaječák je současná stavba na místě původní usedlosti, na kterou navazuje svým tvaroslovím. Najdeme v ní symetrický štít se třemi odstupňovanými řadami oken, dřevěné deštění poskytující dostatečné mimikry v místní krajině, tmavou střechu i tradiční vikýř s nádhernou vyhlídkou do údolí.
TIP: Dům ve spojení dřeva a kamene vyrostl na půdorysu původní staré usedlosti
Návrh: a1architects, Foto: David Maštálka
6. Andel Elite Dental Center
Přestavba dentální kliniky se nachází ve městě Hlohovec. Pozemek je obklopený příjemnými travnatými plochami a veřejným parkem. Přístavba má pak obdélníkový ustupující půdorysný tvar se dvěma nadstávajícími podlažími.
Návrh: KubisArchitekti, Foto: Michal Lachkovič
7. Pri Dunaji
Založení objektu se vyřešilo zemními vrty. Právě tak dosáhli architekti minimální ekologické stopy. Nosná konstrukce chaty je pohledová z interiéru i exteriéru.
Návrh: Šercel Švec, Foto: Tomáš Manina
8. Pařezová chaloupka
Absolutní detox. Tak by se dala nazvat základní myšlenka půvabné Pařezové chaloupky v Orlických horách od studia MOLO architekti. Vznikla jako domek bez technologií, ve kterém si odpočinete od umělých materiálů a zbytečných informací.
Návrh: MOLO architekti, Foto: Lukáš Žentel
9. StromDom
StromDom. Tak se jmenuje kouzelný objekt levitující čtyři metry nad zemí. Osazený je na ocelové podnoži, která svým tmavým vzhledem a nepravidelnou symetrii odkazuje na okolní bukové kmeny mladého lesa.
Návrh: Quasimodo, Foto: Hana Bieliková
10. Komunitní centrum Mírová
Nové komunitní centrum dělá radost dětem, mládeži i seniorům v centrum Mnichova Hradiště. Dům je pro děti, ale není dětinský. Může hravě sloužit jako městský sál, místo pro oslavu, burzu sběratelů či zázemí kluziště.
Návrh: PROJEKTIL ARCHITEKTI, Foto: Andrea Thiel Lhotáková
A co dále?
V roce 2022 se Salon dřevostaveb uskuteční na jaře od 24. do 26. března 2022. Slavnostní večerní zahájení festivalu proběhne již tradičně v CAMPu (Centru architektury a městského plánování). Nově pak zaplní velkolepý prostor haly 13 v Pražské tržnici v Holešovicích a opět i exteriér na hlavní třídě tržnice.
Těšit se můžete na výstavu předních dřevěných realizací za poslední rok, prezentaci hlavních dodavatelů a nejnovějších technologií, celou řadu zajímavých přednášek českých hostů, ale i zahraničních architektů a progresivních ateliérů z oblasti dřevostaveb.