Rekonstrukce 150 let starého seníku na obytnou dřevostavbu nebyla snadná ani levná i přes tyto překážky se to podařilo
Michal Babor | Úterý, 23. červen 2020 |
Starý seník v údolí tyrolské řeky Stubai nedaleko Innsbrucku stál na horském svahu a čekal na svůj zánik. Původní účel už dávno neplnil a zdálo se, že využít se dá už jen na spálení v kamnech. Našel se ale osvícený zájemce, který ve spolupráci s architekty vdechl dřevostavbě nový život.
Kompletní a nelehká rekonstrukce seníku
Nebylo to snadné ani levné. Starou stavbu odkryli až na skeletovou konstrukci, její jednotlivé části očíslovali, rozebrali, v dílně obrousili a místy vyspravili a znovu postavili na betonovou základovou desku na okraji městečka Neustift.
Seník, který přežil půldruhého století, byl téměř netknutý – vyměnit bylo třeba jen základový práh, nová je také konstrukce podlahy podkroví, protože původní seník žádné patro neměl. Střechu nyní tvoří CLT panely izolované shora, stěny jsou sendvičové s vloženou izolací a okna většinou fixní s trojskly.
„Práce pro nás byla krokem zpět a zároveň vpřed," vysvětluje Robert Pfurtscheller. „Tradiční stavba postavená z ručně tesaného modřínového dřeva i dřevěné spojovací prvky byly z technického hlediska úchvatné. Jednoduchá, ale stabilní konstrukce udává jasný tón interiéru, zvenku přitom dům vypadá, jako by tu stál odnepaměti."
Stav před rekonstrukcí a její průběh
"Původní 150let starý seník, který se již nepoužíval měl být zbořen. Místo toho byl stržen a na svém původním místě kompletně předělán."
Stav po rekonstrukci
"Nový vzhled původně starého seníku nyní zůstává většinou nezměněn avšak ukazuje svou kulturní historii svou novou podobou."
obr.: Stávající konstrukce ručně vyřezávaných prahů, sloupů, trámů, příčných nosníků, vaznic a krokví vyrobených ze smrku byla položena na nový betonový základ. Foto: Wolfgang Retter
obr.: Všechny povrchy jako podlahy, stropy, stěny jsou vyrobeny ze třívrstvých smrkových desek, které byly mýdlovány jako jediná povrchová úprava. Foto: Wolfgang Retter
obr.: Budova je vytápěna pouze kachlovými kamny, které slouží také jako schodiště do horního patra. Teplá voda je generována elektrickým ohřívačem vody s tepelným čerpadlem. Foto: Wolfgang Retter
obr.: Interiér ani v nejmenším neprozrazuje, že tento dům má v rodném listě předminulé století. Foto: Wolfgang Retter