Redakce | Pátek, 05. říjen 2018 |
Jednoduchý dřevěný objekt je netypickou dřevěnou konstrukcí, kompletně zhotovenou pouze z jednoho profilu prken, kde je fasáda nedílnou součástí nosné konstrukce. Architekt Jan Tyrpekl, který se kromě standardních zakázek věnuje i experimentální tvorbě, kterou navrhuje a realizuje sám vlastníma rukama ve spolupráci s přáteli nebo studenty architektury, se často zaměřuje na opomíjená místa oplývající velkým potenciálem.
V případě dřevené útulny upřel svou pozornost na pohraniční opevnění z dob první republiky – tzv. řopíky, které se dnes rozprodávají za velmi nízké ceny a kromě nadšenců o ně jen málokdo jeví zájem.
Hlavní důraz celého projektu byl kladen na respekt k okolní krajině a ke stávající betonové stavbě. Použitým hrubým neopracovaným dřevem, které časem zešediví, nepůsobí stavba vůči okolí agresivně a jednoduchý čitelný objem s průhledy působí na osamoceném křovisku uprostřed polí přirozeně, podobně jako osamocený strom. Nový objekt na řopík pouze lehce "sedá" a po konci životnosti ho lze kompletně odstranit. Nástavba je svým způsobem pravým opakem bunkru – vzdušná lehká stavba viditelná již z dálky.
Pozornost byla kladena i na interiér. Dokazuje, že i na velmi malé zastavěné ploše 12 m2 lze dosáhnout toho, aby se člověk necítil stísněně, ale naopak svobodně. Jeden průhled je na jih – rovinatou krajinu Rakouska, druhý ve věži na kostel nejbližší vesnice. Doplňuje je pak ještě střešní okno.
Místní objekt nakonec přijali bez zásadních výhrad, zájemci mohou útulnu po dohodě vyzkoušet.
Přáním architekta je do budoucna podnítit vznik podobného vzkříšení u více řopíků a inspirovat obce, které mají opevnění v katastru, aby se do budoucna pokusili o jeho koncepční využití.
Autor: Jan Tyrpekl
Dodavatel: Jan Tyrpekl a kol.
Realizace: 2017
Náklady: 50 000 kč
Zastavěná plocha: 12 m2
Foto: Antonín Matějovský
Podívejte se také na další zajímavosti ze světa dřevostaveb nebo podobné zajímavé realizace dřevostaveb.