Dagmar Šimonová | Pondělí, 14. říjen 2013 |
Konstrukční systém i vzezření domu ovlivnily proporce pozemku, ostatně jako tomu v Tokiu bývá často. Investor koupil miniaturní parcelu poblíž Tokijského nebeského stromu (634 metrů vysoká telekomunikační věž, nejvyšší stavba v Japonsku) pro jeho atmosféru, kterou mu dodává blízkost centrasamotného Hlavního města východu.
Dřevo zabalené do oceli
Vzhledem k dimenzím domu na velmi úzkém pozemku byla zvolená dřevěná konstrukce, která se ukázala jako nejvhodnější. Obklad z tmavě hnědé galvanizované oceli domu propůjčuje japonský charakter a umožňuje mu nerušeně splynout se starší zástavbou v sousedství. Dům je dílem architektů z ateliéru APOLLO Architects & Associates.
Okolí proniká do domu díky proskleným stěnám orientovaným do ulice. Přiznané trámové stropy a skulpturální schodiště se tak v noci prokreslí do exteriéru a propůjčí domu neotřelé vzezření, ve dne naopak množství denního světla udává interiéru vzdušný a prostorný dojem, který je v rozporu s malým a stísněným sousedstvím.
Dům pro přátele
Dům je rozvržen do tří podlaží, v prvním je umístěná vstupní hala, pokoj pro hosty, koupelna, WC a sklad, ve druhém nadzemním podlaží se nachází společenská zóna s obývacím pokojem a kuchyní, které dominuje nízký stůl, navržený na zakázku architektem. Poslední podlaží je kromě ložnice obsazené velkým proskleným pokojem, z něhož se nabízí výhled na Tokijský nebeský strom. Ke stejnému účelu slouží i střešní terasa, přístupná po proskleném schodišti, jež se pne celým domem.
Zvláštní pozornost byla při návrhu věnovaná společnému prostoru, ve kterém se nachází poměrně velká kuchyňská linka, kde pár společně vaří a již zmiňované místo pro stolování, které je oproti kuchyni o jeden schod vyvýšené a dodává tak prostoru zvláštní rytmus. Návrh domu zohlednil, i při šibeničně malých rozměrech, touhu novomanželského páru zvát si do svého domu množství přátel – proto má poměrně velkorysé vstupní prostorya akcent na kvalitu společenské zóny.
Foto: Masao Nishikawa