Dagmar Šimonová | Pátek, 03. srpen 2012 |
Velikonoční ostrov je nejodlehlejší obývanou částí světa – od pobřeží Chile, pod kterou spadá, je vzdálený neuvěřitelných 3600 km. Jeho nejbližším sousedem je pak ostrov Pitcairn, od kterého ho dělí celých 2075 km. Turismus je v současné době jedním z jeho hlavních zdrojů příjmů, a proto se není čemu divit, že se snaží nabídnout svým návštěvníkům to nejlepší. Vedle luxusních hotelů i levného kempu tak v roce 2010 přibylo několik turistických chat.
V souladu s krásnou přírodou
Architekti ze studia AATA Arquitectos Asociados přistoupili ke svému zadání zodpovědně – chtěli vybudovat architektonicky hodnotný komplex, který bude zcela v souladu s okolní přírodou, naprosto minimálně zatíží svou výstavbou přilehlé okolí, bude značně energeticky nezávislý a poskytne kvalitní ubytování v odpovídajícím standardu.
Nejlepším řešením se tak nakonec ukázaly malé dřevostavby, které vzhledem k příjemnému subtropickému klimatu nemusí své stěny halit do desítek centimetrů izolace. Sloupková konstrukce opláštěná deskami je tak z obou stran pohledová.
Soukromí a energetická nezávislost
Prefabrikované kusy chatek byly kompletně zhotoveny na pevnině a následně lodí dovezeny na ostrov – minimalizoval se tak dopad na místní prostředí a nevyčerpaly se žádné místní suroviny. Nejen kvůli přirozené ventilaci, ale také z důvodu co nejmenšího styku s chráněnou pevninou jsou stavby usazené na pilotách a levitují tak nad terénem. Prostor mezi stropními panely a pozinkovaným střešním plechem má izolační funkci a umožňuje přirozenou ventilaci. Dostatečné prosvětlení a příčné provětrání zajišťují pásová okna po obou stranách, která jsou ale na jednotlivých chatkách vzájemně posunuta tak, aby nedocházelo k narušení soukromí obyvatel.
Komplex efektivně hospodaří s dešťovou vodou, kterou jímá do velkých nádob a znovu využívá, i s elektrickou energií, která se na ostrově musí vyrábět pomocí spalovacích motorů. Každá chata tak disponuje solárním panelem, jenž se stará o její energetickou nezávislost. Rovněž horkou vodu ohřívá slunce. Do každého příbytku o velikosti 60 m2 se vejde celkem 6 návštěvníků, kteří mají k dispozici ještě 17 m2 terasu.
Izolovaný subtropický ráj je každoročně cílem mnoha cestovatelů
Velikonoční ostrov, který místní nazývají Velká země nebo Pupek světa byl pojmenován mořeplavcem Jacobem Roggeveenem, který ho objevil o velikonoční neděli roku 1722. 163 m2 velký sopečný ostrov trojúhelníkovitého tvaru proslul především mysteriózními sochami moai a roku 1996 byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.
Objednat a zarezervovat si chatku můžete na adrese www.morerava.com