Redakce | Pondělí, 27. duben 2020 |
Pokud patříte k těm, kdo o dřevostavbách zatím moc nevědí, případně ještě ani nevíte, zda vůbec dřevostavbu chcete, co to vlastně je, z čeho a jak se staví, na koho se obrátit, když se rozhodnete dřevostavbu stavět, pak právě pro vás je určen tento seriál o dřevostavbách.
Oblíbenost dřevostaveb neustále přibývá
Ještě před dvaceti lety byly dřevostavby popelkami – na stavebním trhu byl jejich podíl jen dvě procenta z ročně postavených rodinných domů. Podle údajů Českého statistického úřadu, zveřejněných v roce 2019, se od té doby vyšvihly na osmi násobek.
Jedním z hlavních důvodů tohoto nárůstu je dlouhodobá a stále odbornější osvěta a řada těch, kteří postavili nebo se chystají stavět dřevostavbu, má často velmi hluboké znalosti o technologiích i konstrukčních materiálech.
Na otázku, proč stavět právě dřevostavbu, můžeme odpovědět protiotázkou – a proč ne? Dřevostavby musejí splňovat stejné vyhlášky, normy a předpisy jako stavební konstrukce z jiných materiálů. Je tedy jen na posouzení investorů, jakou technologii zvolí. Co může ovlivnit jejich rozhodování?
obr.: Tak se staví dřevostavba – nikde žádný stavební odpad, nikde hromady materiálů a stavebních zbytků. Jednotlivé díly přiveze kamion, vlastní montáž probíhá odebíráním jednotlivých prvků pomocí jeřábu přímo z návěsu. Foto: Martin Zeman, realizace: Domesi
"Jaká jsou tedy nejčastější hlediska pro volbu výstavby dřevostavby?"
obr.: Míru využití pohledového dřeva lze přizpůsobit individuálním představám: v tomto případě majitelé dřevo skutečně milují. Vyšší povrchová teplota dřeva a jeho optická hřejivost přispívají k útulnosti interiéru i při minimálním množství mobiliáře. Foto: Martin Zeman, realizace Archteam
1. Ekonomické hledisko
Říká se, že peníze, potažmo cena, jsou až na prvním místě. Co tedy z ekonomického hlediska hovoří ve prospěch dřevostaveb, když cena dřevostavby je srovnatelná s cenou stavby z betonových nebo zděných prvků?
- Stejných technických parametrů jako stavby z betonových nebo zděných prvků dosáhnou dřevostavby při použití menší tloušťky stěn. To přináší finanční úsporu.
- Tím, že je tloušťka stěn dřevostavby menší než u jiných stavebních konstrukcí, „vyšetří" na stejném půdorysu dřevostavba zhruba desetinu plochy, což je jeden menší pokoj.
- Dřevo a desky na jeho bázi mají podstatně nižší hmotnost, proto se výrazně snižují náklady na přepravu materiálu a na zemní práce.
- Výstavba formou „suché technologie" umožňuje stavět po celý rok, takže stavebník není vázán příznivým počasím, teplotami a podobnými faktory.
- Při suché technologii výstavby se radikálně snižuje množství a zejména hmotnost stavebního odpadu, takže náklady na jeho likvidaci jsou nízké.
- Stavební proces zlevňuje také krátká doba výstavby montované dřevostavby bez technologických přestávek a mokrého procesu. Na základovou desku, pásy nebo zemní vruty se jednotlivé prvky nainstalují za velmi krátkou dobu. V případě panelové výstavby trvá stavba domu od objednání zpravidla tři až osm týdnů, při větších odchylkách od původní koncepce je vše hotovo do tří měsíců.
- S rychlostí výstavby souvisí i finanční úspory, kterých se dosáhne tím, že investoři nemusejí platit nájem ve stávajícím bydlení, případně mohou rychle prodat svůj současný byt či dům a přestěhovat se do nového bydlení.
- Cenu dřevostavby může zvýšit použití přírodních izolačních materiálů na bázi dřevité izolace, ovčí vlny, lnu, konopí atd., které jsou finančně náročnější než průmyslově vyráběné syntetické materiály. V tomto případě je však přidanou hodnotou zaměření na ekologicky udržitelnou výstavbu.
2. Ekologické hledisko
Jak už bylo řečeno, je cena jedno z nejdůležitějších kritérií pro rozhodování. V posledních letech však přibývá stále více stavebníků, kterým záleží na tom, jak a v čem žijí, jakou stopu jejich bydlení zanechá na planetě Zemi a zajímá je tedy, jak hodně je stavba nejen ekonomická, ale i ekologická. Jak jsou na tom dřevostavby?
- Dřevostavby jsou šetrné k životnímu prostředí. Pro výrobu stavebních částí se spotřebuje méně energie než pro dobývání cihlářské hlíny, pálení cihel a jejich transport.
- Dřevostavby jsou ekologické. Mají nízkou energetickou náročnost a stavějí se v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Výhodných parametrů se dosahuje správně navrženou konstrukcí, vrstvou izolace, oken a dveří atd. Jak hodně bude dům úsporný, záleží na typu a použití konkrétních stavebních materiálů.
- Energetické úspory a s nimi spojené ekologické efekty lze u dřevostaveb dosáhnout ve všech fázích stavby: těžba, přeprava a zpracování surovin; výroba a přeprava stavebních materiálů a výrobků; vlastní výstavba.
- Případná likvidace staveb na bázi dřeva je energeticky nenáročná a nezatěžuje životní prostředí.
3. Estetické hledisko
Dřevo a materiály ze dřeva v nás většinou evokují příjemný pocit spojený s přírodou, dětstvím, volností. Proto také dřevostavby vyvolávají pocit libosti a hezkosti. Čím to je?
- Většina dřevostaveb je prostě „uživatelsky sympatická". Nově postavený objekt nepotřebuje vyschnout po mokrém procesu a působí tak příjemně a útulně ihned po dokončení. Při použití součástí z rostlého dřeva (obkladové palubky, podlahy, biodesky, spárovky) je příjemný i čichový vjem, protože dřevo pěkně voní.
- Dřevostavby umožňují velkou variabilitu půdorysu a vzhledu.
- Různorodé prvky na bázi dřeva umožňují elegantní řešení stavby – obklad fasády nebo její části, posuvné protisluneční clony apod.
- Stavby s dřevěnými prvky v exteriéru bývají synonymem kvalitní architektury.
- Architektonické pojetí dřevostaveb je možné umocnit použitím kombinace skla a dřeva, zasazením objektu do terénu a celkovým provedením venkovních úprav.
Zeptali jsme se: Proč jste se rozhodli právě pro dřevostavbu?
Renata a Ladislav, realizace ATRIUM s.r.o.
Renata a Ladislav
majitelé dřevostavby
Dřevostavba vydrží víc, než si lidé myslí. Řadu let jsme bydleli v Minnesotě a tam je v zimě běžně mínus třicet. Stejně jako v Evropě tam prší, je vlhko i velké horko. Tedy vstupní parametry jsou obdobné pro domy na Starém kontinentu jako na Novém.
Rozumně a dobře postavená dřevostavba, s kvalitní izolací, se logicky i dobře chová. Rozhodně náš dům ve Státech netrpěl přehříváním ani zimou. Náš český dům je postaven mnohem lepší technologií než běžné dřevěné domy v Americe.
Standardní americká dřevostavba je proti našemu domu slabý odvar. Neříkáme, že všichni, kdo tady staví ze dřeva, to dělají dobře, ale v principu je na tom Česko lépe.
Přečtěte si celou redakční návštěvu této dřevostavby
Jiří s rodinou, realizace LUCERN dřevostavby s.r.o.
Jiří s rodinou
majitelé dřevostavby
Prakticky nebylo o čem přemýšlet. Dřevostavby se mi vždycky líbily, nejen kvůli jejich modernímu stylu, ale především mi imponovala rychlost stavby. Když se pro něco rozhodnu, chci to co nejdřív, a to hrálo dřevostavbě do karet.
V našem případě se to potvrdilo – v září proběhla stavba základové desky, v říjnu se začalo montovat, v lednu byl dům prakticky hotový a v březnu už jsme se zabydlovali, takže se vším všudy půl roku. Nedokážu si představit, že bych stavěl z cihel a čekal na dům rok, spíše déle.
Přečtěte si celou redakční návštěvu této dřevostavby
Ludmila a Jiří, realizace ALFAHAUS s.r.o.
Ludmila a Jiří
majitelé dřevostavby
Jsem alergická na výroky typu „cihla je cihla". To říkají tací, kteří ještě v životě nic nepostavili! Přitom všude kolem vidíme, jak se staví cihlová klasika. Je to zdlouhavé, všude nepořádek, hluk a prach.
My jsme si přáli realizovat stavbu rychle, abychom si mohli bydlení brzy začít užívat. S trochou nadsázky jsem tvrdila, že nechceme dům na stáří či na penzi, ale na druhou půlku života.
Přečtěte si celou redakční návštěvu této dřevostavby
Radan s rodinou, realizace 3AE s.r.o.
Měli jsme dva roky pronajatý zděný letní dům. Ať jsme přijeli kdykoli, byla v něm zima. Proto jsme volili dřevostavbu a dálkové ovládání topení přes mobil. Teplo je konstantní a žádné střídání teplot, vlhkosti a sucha.
Přečtěte si celou redakční návštěvu této dřevostavby
Milan a Lucie, realizace AVANTA Systeme s.r.o.
Že chceme právě dřevostavbu, jsme měli jasno poměrně brzy. Chtěli jsme dům, jenž bude energeticky alespoň z větší části nezávislý a současně bude mít velmi dobré tepelněizolační vlastnosti i nízkou schopnost akumulace tepla.
Důležitým faktorem byla také rychlost výstavby. V té době jsme bydleli přechodně v nájmu v městském bytě, a proto jsme chtěli co nejrychleji utéct nejen do "svého", ale současně i do klidného místa „na samotu u lesa".
Milan a Lucie
majitelé dřevostavby
Seriál Stavíme dřevostavbu 1. díl
V tomto článku jste se dozvěděli hlavní výhody dřevostaveb a mohli jste si přečíst i skutečně výpovědi majitelů kteří v dřevostavbách bydlí. A na co se můžete těšit příště?
1. PROČ? Výhody dřevostaveb |
2. CO? Přehled konstrukčních systémů |
3. Z ČEHO? Přehled stavebních konstrukčních i nekonstrukčních materiálů, deskové materiály |
4. JAK? Letmá montáž, nebo panelová výstavba? S firmou, nebo svépomocí? |
5. S KÝM? Kdo staví dřevostavby a kolik se jich postaví? Jak vybrat vhodnou firmu? |
6. O ČEM? Kompendium minimálních znalostí o dřevostavbách |
Připravila: Zoja Skopalová
Foto: Martin Zeman