Jak se staví dům ze slaměných panelů
Redakce | Pondělí, 02. listopad 2015 |
Stavby ze slámy a dalších obnovitelných zdrojů si postupem času získávají větší oblibu a dostávají se do povědomí odborné veřejnosti i stavebníků. Jedná se vlastně o dřevostavby, v nichž sláma slouží jako izolační a někdy také nosný materiál. Na trhu se už mají také stálé místo některé stavební materiály na bázi slámy, jako jsou Ekopanely nebo konstrukční systém Ecococon.
V České republice bylo v posledním desetiletí zrealizováno kolem stovky domů s významným podílem slámy v konstrukcích. Každá z těchto staveb je svým způsobem jedinečným experimentem, z velké části jde o svépomocnou výstavbu. Stavební firmy u nás se slámou zatím běžně pracovat nedovedou. Příčinou může být řada mýtů, které slámu u odborné i laické veřejnosti prozatím diskreditují. Převládají pochybnosti o její trvanlivosti, požární odolnosti a obavy z přítomnosti nežádoucích organismů.
Navzdory tomu je dnes sláma poměrně dobře prozkoumaným a otestovaným materiálem. Její unikátní environmentální charakteristiky a dostupnost z ní činí atraktivní materiál pro tzv. trvale udržitelnou architekturu. Evropská i česká stavební legislativa použití tohoto materiálu v určitém segmentu umožňuje. Stavebníci, kteří mají zájem stavět dodavatelsky, mají dnes možnost vybrat si z několika profesionálních certifikovaných produktů. Dva z nich byly použity v návrhu a realizaci rodinného domu na Vysočině.
Jak rostl rodinný dům ze slaměných panelů
Architektura domu odpovídá archetypu českého vesnického domu, technologicky jde o nepodsklepenou přízemní dřevostavbu s obytným podkrovím o užitné ploše 140 m2. Obvodový plášť je sestavený z prefabrikovaných dílců Ecococon, na které navazují běžné tesařské konstrukce stropu a krovu. I když musí být slaměné panely zakryty povrchovou úpravou, štítové stěny s dřevěným obkladem a oplechováním nad rovinou střechy čitelně reflektují skutečnou tloušťku obvodové stěny.
Pro vnitřní nenosné konstrukce a obložení v podkroví jsou použity slámokartonové desky. Sláma je zde tedy použita nejen jako tepelná izolace. Oproti klasickým lehkým dřevostavbám má tato technologie vyšší schopnost akumulovat energii a v kombinaci s vnitřními hliněnými omítkami pasivně reguluje vzdušnou vlhkost v interiéru.
Autor: Ing. arch Miroslav Ščudla
Zdroj článku: ESTAV.cz
ESTAV.cz poskytuje každodenní zpravodajství z oblasti stavebnictví. Nabízí informace o ucelených řešeních pro stavby, rekonstrukce a modernizace vašeho bydlení. Mezi autory naleznete techniky, stavaře, geodety, právníky nebo architekty.