Seriál: Od záměru po realizaci dřevostavby z masivu (6)
Helena Petáková | Pondělí, 28. duben 2014 |
Krok za krokem jsme vás v časopise sruby&roubenky provedli všemi fázemi stavby rodinného domu ze dřeva - od počátečního nápadu až po kolaudaci. Stručný souhrn jednotlivých bodů, jimiž při stavbě budete muset projít, najdete ZDE. Jak postupovat, co vás čeká, na co si dát pozor, na co nezapomenout? Až budete mít odškrtnutý i ten poslední bod, stanete se majitelem svého srubu nebo své roubenky! V průvodci jsou uvedená také čísla vydání časopisu, ve kterých jsme konkrétní tématiku popsali podrobně. Články najdete i na webových stránkách, právě jste otevřeli díl šestý, závěrečný: Stavba domu.
V dalším díle seriálu navážeme na předchozí témata a povíme si, co všechno nás čeká během stavby. Realizace domu nás bude totiž stát spoustu času, a to i v případě, že ji zadáme firmě na klíč. Pokud chceme, aby výsledek byl podle našich představ, měli bychom se na to připravit. Máme už tedy vydané povolení ke stavbě a podepsanou smlouvu o dílo.
Pro vzorový příklad tohoto článku předpokládejme, že stavíme nepodsklepený srub s obytným podkrovím. V případě roubenky je ale průběh stavby velice podobný.
Vytyčení pozemku a stavby
Před zahájením stavebních prací a oplocením pozemku je vhodné nechat si od geodeta zkontrolovat nebo vytyčit skutečné katastrální hranice, abychom se vyhnuli budoucím nepříjemnostem se sousedy nebo případné přestavbě plotu. Geodet nám také vytyčí vlastní stavbu, jak její polohu, tak obrys základové desky. Poté v projektu upřesníme nebo potvrdíme navržené výškové osazení stavby.
Výkopy, základy, hydroizolace
Po provedení výkopů by měl základovou spáru zkontrolovat geolog nebo statik. V případě, že jsme v rámci projektu nezadali vypracování inženýrsko-geologického průzkumu, je to dokonce nutné. Odborníka zajistí stavební firma nebo ho přizveme sami.
Před zalitím základových pasů si ověříme, zda byl ve výkopu položen zemnící pásek a také zda byly osazeny chráničky pro prostupy sítí. Po zalití základových pasů nás čeká realizace jejich nadzemní části ze ztraceného bednění. V tuto chvíli si musíme uvědomit, zda budeme sokl obkládat či vyzdívat kamenem nebo jiným materiálem, musíme znát jeho tloušťku a podle toho ztracené bednění zhotovit. Materiál na obklad nebo vyzdění soklu máme už tedy vybraný.
Před realizací základové desky kontrolujeme, zda byla správně položena kanalizace a má dostatečné spády, případně také připravíme trubku pro přivětrání ke krbu. Od dodavatele zjistíme, zda zvolený typ krbu nebo kachlových kamen přivětrání potřebuje, a jaké jsou požadavky na rozměry jeho základů.
Hydroizolace přijde na řadu po dostavbě základové desky, kdy je nutné dodržet předepsanou dokumentaci obsaženou v projektu a zohlednit i výsledky radonového průzkumu na pozemku.
Srubová konstrukce, krov, štítové stěny
Čeká nás několik návštěv v sídle srubařské firmy, kde se bude náš srub vyrábět. Vyjasníme si představy o ukončení přesahů klád, zda budou rovnoměrně odskakované nebo zda se bude délka přesahů křížení střídat. Upřesníme vývody pro elektřinu, protože dodatečně osadit do sruboviny zásuvku nebo vypínač je velice problematické nebo dokonce nemožné. To se týká také slaboproudých rozvodů, pokud budou ukončeny ve srubových stěnách.
Po dokončení výroby srubové konstrukce následuje její převoz na stavební pozemek, kde zajistíme dostatečně velkou plochu pro vykládku.
Při samotné stavbě rozhodujeme, z čeho bude proveden záklop stropní konstrukce, zda budou na stropních trámech nesámovaná překládaná prkna nebo případně podlahové palubky. Stejné rozhodnutí nás čeká při obkladu štítových stěn.
Před výrobou krovu ujasníme, které prvky krovu budou viditelné a hoblované a zda izolace bude mezi krokvemi nebo nadkrokevní.
Komín, krb, kamna
Od dodavatele krbu nebo kamen musíme vědět, jaké má požadavky na polohu, výšku a sklon zaústění kouřovodu do komína. Pokud bychom se až dodatečně rozhodli místo krbu postavit kachlová kamna, je potřeba včas (už před realizací základů) ověřit, zda nebude nutné zhotovit dvojkomín. V takovém případě musíme u projektanta zjistit, zda nedojde ke kolizi se stropními trámy, průvlaky nebo nosnými prvky krovu.
Střecha, okapy, střešní okna
Čeká nás výběr typu a barvy střešní krytiny včetně všech doplňkových prvků střešního systému. Stejně tak nezanedbáme volbu konkrétního typu střešních oken – i od jednoho výrobce se nabízí mnoho kombinací zasklení, lemování, způsobu otvírání a ovládání. Dále volíme typ, barvu a dodavatele okapního systému a ostatních klempířských prvků. Při oplechování komína je potřeba zdůraznit dodavateli sedání srubové stavby.
Schodiště
Rozhodujeme, zda bude schodiště ze sruboviny nebo truhlářské, výrobce také upozorníme na sesychání srubové stavby. Domlouváme design, včetně zábradlí.
Okna a vnější dveře
Před zadáním oken do výroby si musí jejich dodavatel zaměřit skutečné rozměry otvorů na stavbě a od stavební firmy zjistit požadavky na výšku a způsob osazení v souvislosti se sedáním stěn. Na stavebníkovi je výběr vzhledu oken (barva, typ mřížek, zasklení, kování, kličky atd.). V případě vstupních dveří dodavateli upřesníme svou představu o jejich zabezpečení a o typu zámku.
Příčky
Určujeme, zda příčky v přízemí budou zděné nebo sádrokartonové. Pokud bychom svým rozhodnutím odbočili od projektu, a to včetně tloušťky příček, je nutné to včas sdělit staviteli kvůli výřezům ve srubové konstrukci. Firmu, která příčky staví, opět upozorníme na sedání dřevěné části stavby, aby ponechala dostatečné mezery mezi příčkou a stropní konstrukcí. Před realizací příček je také nutné vědět, zda budou vnitřní dveře osazeny do kovové nebo obložkové zárubně, a podle toho vyzdít správný rozměr jejich otvorů.
Topení, voda, kanalizace, elektřina
Před realizací instalací a rozvodů elektřiny musíme mít konkrétní představu o řešení kuchyně a koupelen. Od výrobce kuchyně dostaneme v ideálním případě nákresy jednotlivých částí kuchyňské linky s vývody pro vodu, odpady a elektřinu. Zjistíme také, jak bude odvětraná digestoř, podle toho se případně provedou výřezy otvoru ve srubové konstrukci. Stejně tak musíme mít jasnou představu o koupelně a WC, včetně konkrétních typů zařizovacích předmětů a baterií, aby se správně připravily rozvody vody a odpadů.
Zvlášť u elektřiny se vyplatí připravené rozvody několikrát zkontrolovat. Zapomenout nesmíme ani na slaboproudé rozvody (TV, domácí kino, internet...), případně na zabezpečovací systém a připravit pro něj kabeláž. To samé se týká venkovních vývodů a rezervy pro pozdější stavbu zahradního domku, altánu, bazénu, vířivky, venkovního osvětlení atd.
Pokud budeme v přízemí realizovat podlahové topení a máme v tomto prostoru schodiště, je potřeba od výrobce získat informace, jak a kde bude kotvené do podlahy, a podle toho přizpůsobit pokládku topení. Pro budoucí vytápění vybíráme mimo jiné i design radiátorů.
Izolace ve střeše, podlahové konstrukce
Ještě před zakrytím kontrolujeme kvalitu zhotovení tepelné izolace, včetně parozábrany. I když nejde o řemeslně složitou práci, poměrně často se vyskytuje její neodborné nebo nekvalitní provedení. Pozornost soustředíme i na volbu kvalitního matriálu.
Po dokončení veškerých instalací a rozvodů následuje pokládka podlah. Předtím je nutné potvrdit firmě, zda budou finální podlahové krytiny odpovídat projektu. Při výběru jiného typu je potřeba upřesnit skladbu podlahové konstrukce a tloušťku jednotlivých vrstev.
Finální kompletace
Před kompletací elektroinstalací nás čeká výběr zásuvek, vypínačů a světel. Před dokončením koupelen výběr obkladů, dlažby, baterií a všech doplňků. V závěru stavby dáváme také konečnou podobu podlahám, dokončujeme krb nebo kamna a v neposlední řadě stavíme kuchyň, jejíž konstrukci a zavěšení také přizpůsobujeme sedání srubové stavby. Pro finální vzhled domu vybíráme druh nátěru a barvy, kterou je vhodné sladit s ostatními prvky domu.
Autor: Daniel Vlček