Dům na bázi dřeva

Tisk

Pasivní dřevostavba mateřské školy v Heidenau

Dagmar Šimonová | Pátek, 23. září 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Mateřská škola v Heidenau - pohled ze sevení části pozemkuNa exkurzi s Centrem pasivního domu, která probíhala v sousedním Německu, jsme měli tu čest setkat se s architektem Olafem Reiterem, který navrhl pasivní dřevostavbu mateřské školy v Heidenau. Provedl nás celým areálem a do všech podrobností vylíčil radosti i strasti, které jeho tým při návrhu a realizaci potkaly.

Dalším důležitým člověkem, který nás laskavě přivítal ve svém zařízení, byla také ředitelka školky Ute Schwarick, která po celou dobu návrhu s architekty spolupracovala a společně s ostatními vychovatelkami je autorkou pedagogického konceptu budovy.

Dřevostavba navazuje na zelené návrší

Mateřská škola v Heidenau - pohled ze zeleného návršíŠkolka byla vybudována na místě původní mateřské školy, stržené v roce 1995. Zadání bylo komplikované, protože na pozemku rostlo mnoho stromů, které se nesměly pokácet, a nová budova neměla pohledově narušit panorama města. Klíčovým momentem tak bylo rozhodnutí zbudovat školu na severním okraji pozemku, na místě stávajícího zeleného návrší. To při výstavbě paradoxně nezmizelo, ale naopak dotvořilo hmotu nové budovy mateřské školy.

Mateřská škola v Heidenau - od východu na západStavba se do něj „zakousla" a plynule a organicky na něj navázala. Děti tak mohou po mírném svahu nebo nízké horolezecké stěně vylézt až na střechu budovy. Samozřejmě je přístupná jen její část, která je chráněná kovovým zábradlím. „Postavit mateřskou školu znamená pro architekta velkou výzvu, protože může beztrestně popustit uzdu své fantazii a vytvořit pro děti pohádkové prostředí," přiznal architekt Olaf Reiter.

Multifunkční sál neslouží pouze pro potřeby školky

Mateřská škola v Heidenau - interiér multifunkčního sáluBudova je dispozičně řešena jako jednopodlažní, bezbariérová, zvlněná jak v řezu, tak v půdorysu. Ze zeleného kopečka se tak rozvíjí tři vlny, které nabírají na intenzitě a kulminují na východní straně pozemku, kde je umístěný hlavní vchod. Tam, kde je prostor nejvyšší (5,6 m), se nachází víceúčelový sál, který neslouží jen pro potřeby školky, ale i jako multifunkční prostor.

Mateřská škola v Heidenau - multifunkční skříňVelká vestavěná skříň, kryjící téměř celou jednu stranu sálu, je v pravém slova smyslu multifunkční. V části se skrývá posuvná příčka, která rychle dokáže předělit prostor ve dví, část je zase vchodem do „skrytého" úložného prostoru, ve kterém se kromě žíněnek a ostatního cvičícího náčiní nachází uskladněných 60 židlí. „Když je venku zima, je pro nás tento prostor naprosto stěžejní, protože děti se někde potřebují vybít. Tady můžeme cvičit, tancovat, hrát divadlo nebo různé skupinové hry,“ říká Ute Schwarick.

Pasivní technologie upoutá již při vstupu

Mateřská škola v Heidenau - sociální zázemíMístnosti pro pobyt dětí jsou umístěné v prohlubních, v místech vln se nachází sociální zařízení, přístupné vždy ze dvou sousedních tříd. Nad ním je umístěná galerie, která slouží jako rozšíření prostoru pro hry nebo odpočinek.

Mateřská škola v Heidenau - dřevěné paraványVelké prosklení je před nepříznivými tepelnými zisky chráněno posuvnými dřevěnými paravány. V prostoru za pobytovými místnostmi se nachází chodba osvětlená střešními světlíky a ostatní obslužné místnosti, jako je kuchyně, administrativní část, kuchyňka, dílnička a počítačový sál pro rozvíjení dětské šikovnosti a prohlubování jejich znalostí.

Mateřská škola v Heidenau - technická místnostNad kuchyní se nachází technická místnost, která ze zřejmých důvodů (pasivní dům) dosahuje značných rozměrů. Okno z technické místnosti je vidět přímo od vchodu a každý návštěvník si tak na první pohled všimne, že budova je něčím speciální.

V ekologicky úsporné dřevostavbě se děti cítí dobře

Mateřská škola v Heidenau - střešní světlíky a solární panelyStavba se nesnaží být ekologicky šetrná pouze svým energetickým konceptem, ale i použitými materiály. Stěny, střecha a podlahy jsou velmi dobře tepelně izolovány, všechna dřevěná okna jsou osazena izolačními trojskly. Velice zajímavá je u objektu ozeleněná střecha, která vyrůstá z původního návrší a vine se k východní části pozemku. Zelená střecha zadrží cca 50% dešťové vody a tím přispívá k výraznému zlepšení mikroklimatu v areálu. Spotřeba energie je velmi nízká - 15 kWh/m2. Kromě přirozeného větrání okny byl instalován systém řízeného větrání s rekuperační jednotkou s účinností 90%. Regulace přívodního vzduchu se provádí v závislosti na koncentraci CO2 v místnosti nebo v závislosti na pokojové teplotě v porovnání s dovolenou maximální a minimální hodnotou. Ve třídách jsou umístěné stěnové vytápěcí systémy. „Když v zimních měsících děti přijdou z venku, všechny se k teplým stěnám přitulí," směje se Ute Schwarick. Termický solární systém umístěný na střeše objektu má velikost 12 m2, účinnost 70% a zajišťuje ohřev teplé vody.

Mateřská škola v Heidenau - chodba osvětlená střešními světlíkyMateřská škola v Heidenau - polyfunkční sálMateřská škola v Heidenau - okno do technické místnostiMateřská škola v Heidenau - severní fasáda


Líbil se Vám článek?

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop