Bungalovy OKAL bourají zažitá klišé
Lucie Němcová | Úterý, 05. srpen 2014 |
Jen výjimečně skvělé řešení konstrukce obvodové stěny rodinného domu dovolí přistoupit ke členitému půdorysu. Typová řada bungalovů OKAL je v tomto směru příkladem velmi kreativního pojetí zadaného úkolu.
Obvodové stěny jakékoli stavby jsou místem, kde dochází k nežádoucím tepelným ztrátám. Proto v případě každého domu s vyššími ambicemi energetických úspor, bývá obvyklou zásadou plochu obvodových stěn minimalizovat. Uvedená zásada však do značné míry limituje podobu dispozičního řešení, jakákoli snaha o zajímavější pojetí je potlačena už v zárodku. Výsledkem se pak stávají i z různých tvůrčích dílen víceméně stejně pojaté domy, lišící se často jen v detailech. Dobře je tento fakt patrný hlavně v rámci oboru bungalov. Právem se říká, že bungalov znamená sám o sobě luxusní stavbu. Míněn je fakt, že plocha základů i plocha střechy jsou v porovnání s dvoupodlažním stavením dvojnásobné. Ale bungalov je přesto velmi lákavý hlavně svým komfortem. Dům bez schodů, v jedné výškové úrovni... Mají-li však provozní vazby mezi místnostmi na jednoduchém půdorysu fungovat, marně budeme očekávat jakoukoli revoluci.
Přitom možnost využití přilehlých teras a prostoru zahrady přímo vybízí k mohutnějšímu rozletu a bourání zažitých klišé. Tak se čas od času dočkáme půdorysného řešení bungalovu ve tvaru písmene L, někdo se odvážně pustí dokonce do téčka... OKAL však jde v těchto inovativních snahách ještě mnohem dál! Jeho bungalovy se běžně rozprostírají i na půdorysech připomínajících písmeno U a dokonce také H.
Složitější podobu půdorysů bungalovů OKAL jistí právě výjimečně kvalitní stěnový systém. Thermo pasivní stěna o síle pouhých 34,5 cm dosahuje v běžném profilu hodnoty koeficientu prostupu tepla konstrukcí U 0,125 W/m2K. Už tento parametr následně významně šetří náklady na vytápění. Hlavně však právě toto řešení umožňuje skutečně kreativní přístup k podobě domů OKAL.