Komerční sdělení | Středa, 25. červenec 2018 |
Kvalita vnitřního prostředí má nemalý vliv na naše zdraví, pohodlí i peněženku. Pokud totiž chceme v našich bytech dýchat čistý vzduch a zároveň neztrácet peníze spontánním větráním, stává se řízené větrání ideální variantou k zajištění potřebného komfortu.
Systémy řízeného větrání s rekuperací tepla zajišťují pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie. „Díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a jeho předávání přiváděnému vzduchu (rekuperaci) se snižuje spotřeba energie, neboť žádná tepelná energie se neztrácí větráním okny. Šetří se tak náklady na vytápění, a tím i peníze," vysvětluje Jiří Štekr, šéf zastoupení společnosti Zehnder pro Českou a Slovenskou republiku, která má s výrobou systémů řízeného větrání bohaté zkušenosti. Větrací jednotky dodávají do místnosti čerstvý vzduch, vlhký vydýchaný odvádějí ven – takže už není potřeba řešit výměnu vzduchu otevřením okna.
Čerstvý vzduch posiluje schopnost koncentrace a výkonnost, ale i zlepšuje spánek. Díky větracím jednotkám probíhá výměna vzduchu bez průvanu a víření prachu. Zejména alergici ocení výkonné filtry v jednotkách, které zachycují jemný prach a pyl. Pomocí kvalitní větrací jednotky a hygienických zdravotně nezávadných rozvodů vzduchu lze snížit náklady na vytápění o 30-50 %, zamezit vzniku plísní a snížit prašnost. A co víc, díky regulaci vlhkosti dokáže bránit degradaci stavby jako takové a tím i snížení její hodnoty.
Zdravý vzduch s minimálními náklady
Zatímco jednotky s tzv. centrálním řízením jsou dnes již standardem zejména u pasivních rodinných a bytových domů, společnost Zehnder, špičkový výrobce radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací, vyvinula i jednodušší a účinné decentrální systémy. Hodí se zejména pro menší byty a jako dodatečné řešení pro byty i rodinné domy, kde se třeba přestavbou změnily jeho původní parametry (zateplení, výměna oken, ale i přístavba, která komplikuje výměnu vzduchu v původní části budovy).
Optimální teplota i vlhkost
Důležitou součástí originálních jednotek Zehnder je entalpický výměník, který zajišťuje optimální rekuperaci tepla a vlhkosti. Na rozdíl od konkurenčních jednotek bez entalpie tak zabraňuje nadměrnému vysušování vzduchu v zimním období, spolehlivě odvádí nadbytečnou vlhkost z místností, a navíc jeho využitím nehrozí tvorba kondenzátu – což zjednodušuje technické řešení a šetří čas montáže. Speciální membrány entalpického výměníku zabraňují přenosu plísní a množení bakterií, lze je snadno vyčistit propláchnutím výměníku vodou, a tak zabezpečit vysokou účinnost rekuperace i po mnoha letech.
Snadná instalace
Decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla Zehnder ComfoAir 70 a ComfoSpot 50 lze nainstalovat velmi jednoduše bez potrubních rozvodů: postačí pouze jádrové vyvrtání otvoru do obvodové zdi a elektrická přípojka 230 V. „Tyto jednotky představují ideální řešení pro malé bytové prostory za účelem provětrání, a dokonce i vyřešení problémů s plísněmi v jednotlivých vlhkých místnostech," říká Jiří Štekr. „Hodí se nejen pro rekonstrukce, ale mohou být rovněž velmi flexibilně navrženy do novostaveb. Ve velkých bytech můžeme využít několik jednotek". Decentrální jednotky Zehnder ComfoAir 70 jsou koncipovány pro připojení druhé místnosti: umožňují pak větrat i dvě místnosti najednou.
Pro malé byty
Decentrální a téměř bezúdržbová větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 pro větrání jednotlivých místností nebo malých bytů potřebuje k instalaci pouze vyvrtání otvoru ve zdi ø 340 mm a el. přívod 230 V. Na fasádě jakož i v obytném prostoru je vidět pouze nenápadný krycí panel, který se dá nalakovat a tím opticky přizpůsobit prostředí. Zabudovaný entalpický výměník je v oblasti decentrálních jednotek výjimečný a umožňuje zpětné získání až 82 % tepla a 78 % vlhkosti.
Zehnder ComfoSpot 50 může za hodinu vyměnit až 55 m³ vzduchu a hodí se do prostor o ploše do ca. 45 m2. Přitom pracuje extrémně tiše (pouhých cca 25 dB(A)) a má nízké provozní náklady (na spotřebu el. energie jsou nižší než 300 Kč / 11 eur za rok).
Pro střední byty
Prvotřídní decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperací tepla a vlhkosti, trvale zabezpečuje přísun čerstvého čistého vzduchu pro jednu místnost nebo malý dvoupokojový byt. Zehnder ComfoAir 70 umožňuje napojení druhé místnosti: např. se může instalovat v obývacím pokoji, do kterého přivádí v závislosti na ročním období ve výměníku předehřátý nebo ochlazený vzduch.
Plochým potrubím Zehnder flat51 o výšce pouhých 51 mm, integrovaným do zdi, se propojí s kuchyní, odkud se nasává vlhký vydýchaný vzduch. Mikroventilací bez průvanu a víření prachu se provětrají obě místnosti. Jednotka Zehnder ComfoAir 70 má elegantní design a nízkou hlučnost. Velkoryse dimenzovaný entalpický výměník zajišťuje využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Zehnder ComfoAir 70 může vyměnit až 65 m³/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do ca 65 m2.
Více informací o decentrálních jednotkách na: https://www.zehnder.cz/decentralni-jednotky
Kvalita vnitřního prostředí má nemalý vliv na naše zdraví, pohodlí i peněženku. Pokud totiž chceme v našich bytech dýchat čistý vzduch a zároveň neztrácet peníze spontánním větráním, stává se řízené větrání ideální variantou k zajištění potřebného komfortu.
Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”
-
Víte jak správně vytápět víkendový dům?
Nejčastěji se v rekreačních objektech setkáváme s vytápěním elektrickým, protože jeho pořízení vychází z hlediska všech zdrojů nejlevněji, a to je u domů, které v zimě obýváme…
-
Zdravé prostředí bez alergenů pomůže v domě zajistit centrální vysavač
V souvislosti s množícími se alergiemi a viry je třeba zajistit co nejzdravější vnitřní prostředí v domě. Velmi účinným prostředkem, který můžete do boje za čistý domov nasadit,…
-
I u nás to jde! Ze dřeva se staví (nejen) školy a školky
Podle statistik z posledních let se v Česku každoročně postaví bezmála tři tisíce dřevostaveb. Jedná se především o rodinné domy, ale postupně přibývají i další typy staveb s…
-
Recyklace, upcyklace, downcyklace. Přispět může každý z nás
Ačkoliv lidstvo v současné době netrpí absolutním nedostatkem zdrojů, je otázkou budoucnosti v řádu několika málo let, kdy tomu tak může být. Podle statistických ukazatelů totiž…