Dagmar Čechová | Pátek, 14. listopad 2014 |
Začala topná sezóna a objevily se první otravy oxidem uhelnatým. Pražští záchranáři zasahovali v listopadu už u dvou hromadných intoxikací od koupelnových karem. Společenstvo kominíků České republiky důrazně upozorňuje majitele plynových spotřebičů, aby nepodceňovali nebezpečí a věnovali pozornost péči o spalinovou cestu (komín a kouřovod). V praxi to znamená 1x ročně zavolat kominíka.
Nejčastější příčiny
Soudní znalec Pavel Dědič vypracovává mimo jiné posudky k otravám oxidem uhelnatým. Když se podívá na posledních 50 smrtelných případů, které řešil, narazí na různé příčiny tragédií. Všechny však mají jedno společné: selhání funkce spalinové cesty.
„Příčinou téměř poloviny nehod byl špatný technický stav spalinové cesty, například poddimenzovaný komín, chybějící vybírací dvířka, rozpojení vložky či nevyvložkovaný komín. Mnoho smrtelných otrav dále způsobil ucpaný komín nebo nedostatečný přívod vzduchu pro spalování. Menší množství nehod zapříčinil nízký komín nad střechou, nedodržený větrný úhel či malá náběhová výška kouřovodu," říká soudní znalec Pavel Dědič.
Pravidelná údržba je nutná
Výjimkou nebylo ani několik závad najednou. Majitel měl například nízký komín a malou náběhovou výšku kouřovodu. Když začal topit, spaliny se vracely a cestou nejmenšího odporu pronikaly přes přerušovač tahu do obytných prostor, kde způsobily katastrofu.
„Pokud je spalinová cesta provedena správně, odpovídá technickým požadavkům a má pravidelnou řádnou údržbu, měla by bezpečně odvádět spaliny kouřovodem a komínem do volného ovzduší. Zárukou vašeho bezpečí je proto pravidelná kontrola spalinové cesty odborně způsobilou osobou," vysvětluje Pavel Dědič.
Kontrolujte nejen komín
„Pravidelný servis pochopitelně vyžaduje i samotný spotřebič, to my kominíci vůbec nezpochybňujeme. Je trochu zarážející, že tuto problematiku u nás dosud neřeší žádný právní předpis," podivuje se další soudní znalec Zbigniew Adamus.
Jistou ochranu před nebezpečím slibuje i instalace detektoru, který dokáže upozornit na únik oxidu uhelnatého. Spolehnout se na něj však můžete pouze za předpokladu, že funguje přesně tak, jak má. „Nedávno jsem testoval analyzátorem rok starý detektor. K mému úžasu reagoval na hodnotu CO 170 ppm pouze zeleným signálem. Potom by stála za diskuzi i nabídka takových čidel a jejich odborná kontrola," uzavírá Zbigniew Adamus.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”
-
Víte jak správně vytápět víkendový dům?
Nejčastěji se v rekreačních objektech setkáváme s vytápěním elektrickým, protože jeho pořízení vychází z hlediska všech zdrojů nejlevněji, a to je u domů, které v zimě obýváme…
-
Zdravé prostředí bez alergenů pomůže v domě zajistit centrální vysavač
V souvislosti s množícími se alergiemi a viry je třeba zajistit co nejzdravější vnitřní prostředí v domě. Velmi účinným prostředkem, který můžete do boje za čistý domov nasadit,…
-
I u nás to jde! Ze dřeva se staví (nejen) školy a školky
Podle statistik z posledních let se v Česku každoročně postaví bezmála tři tisíce dřevostaveb. Jedná se především o rodinné domy, ale postupně přibývají i další typy staveb s…
-
Recyklace, upcyklace, downcyklace. Přispět může každý z nás
Ačkoliv lidstvo v současné době netrpí absolutním nedostatkem zdrojů, je otázkou budoucnosti v řádu několika málo let, kdy tomu tak může být. Podle statistických ukazatelů totiž…