a.janousek | Středa, 04. prosinec 2013 |
Obecně plísně dokáží růst jenom tam, kde mají vhodné podmínky - primárně potravu. Na dezinfikovaném neporézním povrchu (např. sklu) se neuchytí - nemají zde potravu.
Tou je pro plísně jakýkoliv organický materiál - rostliny, živočichové, odumřelé tkáně, prach a třeba i jiné mikroorganismy. Některým plísním postačí k založení malé kolonie i třeba otisk prstu!
Většina domácích plísní má systém příjmu potravy tzv. saprofytický - tzn., že je využíváno pouze odumřelých organismů. Druhým systémem vyskytujícím se v domácím prostředí, je příjem potravy z živých organismů - tzv. parazitický příjem (na rostlinách, domácích mazlíčcích). Symbióza a komensalismus jsou typy, které se v domácnosti prakticky nevyskytují - plísně žijí v symbióze s jinými organismy (u komensalismu však soužití není pro pro partnera plísně nikterak výhodné).
Bez vody to nejde
Je jasné, že plíseň bez vody nemůže žít, ale je nutné rozlišovat vlhkost vzduchu a vlhkost tzv. substrátu (místo kde plíseň ze sporu vyklíčila-zeď, oblečení, nábytek, atd.). Pro samotný růst plísně je nutná vyšší vlhkost, pro její šíření vzduchem prostřednictvím sporů, je vyšší vlhkost na škodu. Při nízké vlhkosti se spory uvolňují z těla plísně mnohem lépe a tak se dokáží šířit vzduchem neomezeně. Spory dokáží přežívat i v nižších vlhkostech dlouhou dobu. Jsou velmi dobře uzpůsobené na dlouhé přežití - mají výbornou UV ochranu. Viditelné okem nejsou - jejich velikost je od cca 2 do 60 µm.
Každý druh plísně potřebuje pro svůj život i rozmnožování jiné vlhkostní a tepelné podmínky - nedají se tedy paušalizovat.
Teplota je druhým nejdůležitějším faktorem pro život plísní - odborná literatura uvádí 18-28°C, avšak neplatí to pro všechny druhy - některé jsou schopny vytvořit kolonii i v zimním období na obvodových stěnách z interiérové strany, kde povrchová teplota vlivem tepelných mostů osciluje okolo kritických 10°C! Některé druhy plísní vyžadují pro život i vyšší teploty než zmíněných 28°C.
I plísně chtějí dýchat
Plísně potřebují k životu kyslík, proto se vyskytují na površích substrátů - avšak jsou schopny vnikat i hlouběji. Plísně nesnášejí silně zásadité prostředí - vyhovuje jim neutrální až mírně kyselé. I když je prostředí pro daný druh plísně nevyhovující, dokáže si ho pomocí vlastních kyselin mírně změnit ve svůj prospěch.
Zdroj informací: "Plísně v domě a bytě" - Kateřina Klánová
Grada Publishing
Další díly seriálu o plísních:
Domácí plísně 1: Kdo jsou a proč se ve stavbě vyskytují
Domácí plísně 2: Životní potřeby (tento článek)
Domácí plísně 3: Má je každý
Domácí plísně 4: Topit a větrat!
Domácí plísně 5: Zdravotní obtíže
Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”
-
Víte jak správně vytápět víkendový dům?
Nejčastěji se v rekreačních objektech setkáváme s vytápěním elektrickým, protože jeho pořízení vychází z hlediska všech zdrojů nejlevněji, a to je u domů, které v zimě obýváme…
-
Zdravé prostředí bez alergenů pomůže v domě zajistit centrální vysavač
V souvislosti s množícími se alergiemi a viry je třeba zajistit co nejzdravější vnitřní prostředí v domě. Velmi účinným prostředkem, který můžete do boje za čistý domov nasadit,…
-
I u nás to jde! Ze dřeva se staví (nejen) školy a školky
Podle statistik z posledních let se v Česku každoročně postaví bezmála tři tisíce dřevostaveb. Jedná se především o rodinné domy, ale postupně přibývají i další typy staveb s…
-
Recyklace, upcyklace, downcyklace. Přispět může každý z nás
Ačkoliv lidstvo v současné době netrpí absolutním nedostatkem zdrojů, je otázkou budoucnosti v řádu několika málo let, kdy tomu tak může být. Podle statistických ukazatelů totiž…