Dana Jakoubková | Pondělí, 26. říjen 2020 |
Tak máme nového souseda. Fajn chlap, jen je trochu zabedněný. Ve vísce s deseti domy a sedmnácti obyvateli postavil cosi, co nelze přehlédnout, hlavně v noci. Že má omítka reflexní oranžovou barvu, to se dá snést. Ale osvětlení domu a zahrady je pomalu na trestní oznámení.
LED reflektor na každém plotovém poli, namířený střídavě na trávník a oblohu; světlomet u branky, který vypálí omračující dávku pokaždé, když kolem proběhne myš; stromy osvětlené odspodu jako kulturní památka a stovky žároviček kolem oken a okapů. Celá jeho latifundie září do noci jako diamantový důl.
Když jsme se před deseti lety přistěhovali my, byla ve vsi v noci tma jako v pytli. Byla to nádhera. Většinu letních nocí jsme spali na zahradě a v srpnu měli tisíce přání, když padaly hvězdy. Pak obec zřídila veřejné osvětlení. Zahradu sice odstínil dům, ale třešeň u vchodu, která musela to bílé světlo snášet, nejprve přestala shazovat listí a časem uschla. Nedokázala totiž rozlišit den od noci.
Nejenom většina živočichů, ale i téměř všechny rostliny, řídí svoje chování a životní aktivitu na základě množství světla v okolním prostředí. Ačkoliv intenzita umělého osvětlení v drtivé většině případů není zdaleka dostatečná ke spuštění fotosyntézy, v blízkosti zdrojů nočního osvětlení postačuje k tomu, aby narušila fotoperiodické procesy v rostlinách.
Když se přistěhoval soused, začalo se to týkat i nás a „našich" živočichů. Netopýři přesídlili z fasády, porostlé břečťanem, na věž kostela, který – zatím – osvětlen není. Ptáci začali zpívat i v nočních hodinách, žáby z jezírka byly tak dezorientované, že nám utekly, a naše kočky teď nespí jen ve dne, ale i v noci. Navíc ráno to pod plotem vypadá jako hromadná sebevražda všech můr světa. Tak dlouho kroužily v bílém kuželu, až uhynuly.
Foto: Dreamstime
Světelné ostrovy
Po tři miliardy let existoval život na Zemi v rytmu světla a tmy, který byl vytvořen pouze osvětlením Slunce, Měsíce a hvězd. Nyní umělá světla přemohla temnotu, narušují přirozený rytmus dne a noci a posouvají jemnou rovnováhu našeho prostředí. Negativní účinky ztráty tohoto inspirativního přírodního zdroje se mohou jevit jako nehmotné. Rostoucí množství důkazů však spojuje rozzářenou noční oblohu s měřitelnými negativními dopady.
Foto: Dreamstime
Hvězdné nebe – mizející poklad
Světelné znečištění mění náš pohled na vesmír. Lidstvo obalilo planetu světelnou mlhou, která brání většině obyvatel Země v příležitosti pozorovat vlastní galaxii. Navíc, stejně jako většina života na Zemi, i lidé fungují podle cirkadiánního rytmu – našich biologických hodin, běžících v rytmu spánek-bdění.
Melatonin, který tělo za tmy produkuje, jej pomáhá udržovat zdravým – má antioxidační účinky, navozuje spánek, posiluje imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu a napomáhá fungování štítné žlázy, slinivky břišní, vaječníků, varlat a nadledvin. Noční expozice umělým světlem však jeho produkci potlačuje.
Prozářené noci jsou také svědectvím miliard korun utrácených za zbytečnou energii osvětlením oblohy. Představte si ty ušetřené peníze, pokud by každý dům, obchod, reklamní plochy... zhasly třeba jen na jednu noc. Možná bychom pak mohli vidět Mléčnou dráhu z vlastní terasy, jako tomu bývalo dříve.
Foto: Dreamstime
I ty můžeš pomoci
Každá živá bytost chce to samé: Šanci na kvalitní noční odpočinek ve svém vlastním prostředí. Proto v noci:
- Sviť jen tehdy, kdy je potřeba.
- Sviť pouze tolik, kolik je potřeba.
- Sviť jen tam, kam je potřeba.
- Sviť na zem, ne do nebe.
- Používej správná svítidla.
- Neumísťuj je příliš vysoko.
- Dbej na to, aby měla stínidla.
- Vybarvi světlo barvou ohně (nejvýše 2 700 Kelvinů), modrá složka světla totiž rozzáří noční oblohu více než jakákoli jiná barva.
Tma jako očistný proces
Jistě si uvědomujete, jak je na venkově, nebo ještě lépe mimo lidské aglomerace, po ránu svěží vzduch. Za to vděčíme mimo jiné kyslíkové sloučenině dusíku – nitrátovému radikálu (NO3), který má na starost čištění vzduchu od exhalací a dalších sloučenin, majících na svědomí koncentraci přízemního ozonu.
Reakce volných radikálů jsou hnací silou většiny chemických procesů v atmosféře. Radikál NO3 však „nepracuje" dobře za světla. Pod vlivem slunečního záření a jiného světla je velmi nestabilní a rychle se rozpadá. Proto se očistné procesy dějí v noci.
Pod světlem vyzařovaným do oblohy však není blahodárná samočisticí schopnost atmosféry ani zdaleka tak účinná, jak by měla být. A to je znepokojivé.
Foto: Dreamstime
Osvětlení domu a zahrady
Dobrou zprávou je, že na rozdíl od mnoha jiných forem znečištění, je to světelné reverzibilní. Pouhé vědomí toho, že znečištění světlem je problém, nestačí; je třeba jednat. Přispět k jeho snížení může svým dílem každý z nás. Nejjednodušším, a přitom velmi efektivním krokem je podívat se na venkovní osvětlení vlastního domu, garáže či zahrady. Možná totiž někde svítí úplně zbytečně.
Foto: Dreamstime
Mohlo by vás zajímat...
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…