Redakce | Úterý, 05. listopad 2024 |
Řadové domy mají dlouhou tradici nejen u nás, ale i ve světě. Představují kompromis mezi činžáky nebo paneláky a rodinnými domy – s dostatkem soukromí a kouskem vlastního pozemku. Jsou ale také mnohdy opředené předsudky, které od tohoto druhu výstavby odrazují zájemce. Jak se žije v moderním řadovém domě, který je navíc dřevostavbou? O tom jsem si v Litoměřicích povídala s majitelem jednoho z nich, panem Romanem.
Na terase za domem je příjemný stín. U sklenice vychlazené vody a kávy si povídáme, jak vlastně došlo k tomu, že se Roman s manželkou a dvěma dětmi přestěhovali z nedalekého paneláku do nového řadového domu. Jak sám říká, měli zrekonstruovaný byt, kde se jim žilo dobře, o změně bydlení vůbec neuvažovali. Pak se ale Roman doslechl o výstavbě komplexu moderních řadových dřevostaveb nedaleko od nich. Projekt ho zaujal ještě předtím, než se takzvaně koplo do země. Přišly ale pochybnosti, jestli si koupi domu mohou dovolit. Proto vše sledoval jen zpovzdálí. Jenže pak se přes svého kamaráda dozvěděl, že v rozestavěné první etapě bude den otevřených dveří. Neodolal, vzal manželku a společně se na stavbu zašli podívat.
Z bytu do „řadovky"
Návštěva rozestavěných domů je oba natolik nadchla, že se rozhodli pro koupi. Ovšem s jednou podmínkou. Tou byla realizace kadeřnického salónu jako součásti domu, neboť Romanova manželka je kadeřnice. Společně s projektanty realizační firmy vymysleli řešení – z koupelny v přízemí a části chodby se vybudují adekvátní prostory pro plnohodnotný kadeřnický salón, který jim schválily i dotčené úřady. A když se podařilo vyřešit i financování, cestě k novému bydlení nic nebránilo.
Jak Roman sám podotýká – nikdy nelitovali toho, že se tak rozhodli, a to i přesto, že část prostředků na koupi domu museli řešit hypotékou. Jelikož celý komplex nebyl v tu chvíli ještě zcela dokončený, měli budoucí majitelé možnost sledovat, jak stavba pokračuje, a také toho hojně využívali. Díky vstřícnosti stavbyvedoucího i všech pracovníků tak mohli činit pěkně zblízka.
Roman oceňuje, že bylo možné si hodně věcí upravit a firma jim vždy vyšla vstříc. A to nejen se zmíněným kadeřnictvím. Přáli si například vyměnit plovoucí podlahy za vinylové nebo zvolili jiný typ interiérových dveří. Kadeřnictví se musela přizpůsobit také místa na popelnici. „Co jsme si vymysleli, to jsme měli. Realizační firmu mohu jen chválit. Nemáme, co bychom vytkli," hodnotí Roman celý proces.
Dům přebírali dokončený v květnu roku 2019. Hotové byly i přístupové komunikace a úprava pozemků s ploty a brankami. Sami si zařizovali kuchyňskou linku, terasy před a za domem, vybavení zahrady a bazén. Následně si na dům nechali namontovat předokenní žaluzie, kamerový systém a fotovoltaiku.
Bydlení bez kompromisů
Jednoduchý dvoupodlažní dům je součástí řady čtyř stejných staveb navazujících na sebe bočními stěnami, které má ale každý dům vlastní. Do interiéru se vstupuje přes otevřené garážové stání, kde také začala naše prohlídka. Dispozice jsou tradiční. Plochu přízemí z velké částí zabírá hlavní obytná místnost s kuchyní. Z obývacího pokoje je možné velkým francouzským oknem vstoupit na terasu a předzahrádku před domem. Z kuchyně vedou prosklené dveře na terasu a zahradu za domem.
Naproti vstupním dveřím je technická místnost, vpravo od ní se pak nachází království paní domu – již zmíněné kadeřnictví, které je sice prostorově menší, přesto poskytuje veškeré zázemí pro její práci. V patře se pak nachází ložnice a dva dětské pokoje, které svou plochou akorát stačí k pohodlnému bydlení. Je odtud také krásný výhled jak na město, tak na nedaleký Radobýl a vzdálenější horu Říp.
Majitelé si také nechali přepažit zbývající prostor na chodbě a využívají ho jako šatnu. Nechybí ani prostorné sociální zařízení. Velkým benefitem nového bydlení je podle Romana zahrada, kterou si rodina vždycky přála. Mnohým by se mohla zdát „jako dlaň", přesto se na ni vejde všechno, co rodina a jejich čtyřnohá parťačka potřebují – bazén, velkorysá terasa, gril i kousek trávníku.
Místo se našlo i pro pár rybízů, angrešt, jabloň, vinnou révu, jahody, maliny, zeleninu, okrasné dřeviny, květiny a bylinky do kuchyně. Roman má práci na zahradě rád, našel se v ní. Díky velikosti „tak akorát" to pro něj není otročina, ale relax. Projektanti mysleli nejen na pohodlné bydlení, ale také na úpravu okolí a detaily, které obyvatelům celého komplexu usnadňují život. Velkým benefitem je zpracování dešťové vody, obslužná cestička a zadní branka do zahrady, dobře řešená přístupová komunikace nebo i samotná orientace celé stavby – zahrada je otočená na východ, takže terasa je dopoledne prosluněná a odpoledne v přirozeném stínu.
Slovo dodavatele
Společnosti VEXTA a.s. se ve spolupráci s majiteli pozemků v Litoměřicích a projekční kanceláří Vyšehrad Ateliér podařilo vybudovat ve třech etapách komplex 14 nízkoenergetických domů s promyšleným dispozičním řešením v projektu Miřejovická stráň. Zájemci si mohli vybrat hned ze tří různých variant řadových domů – dřevostaveb, které svým designem i zpracováním splňují požadavky na moderní, úsporné i nadčasové bydlení.
Díky tomuto developerskému projektu, v lokalitě s výbornou občanskou vybaveností a dopravní dostupností, s krásným výhledem na město a kopce Českého středohoří, vzniklo ideální místo k bydlení nejen pro rodiny s dětmi. S odstupem času mohu konstatovat, že jsme díky tomuto projektu učinili šťastným nejednoho majitele vysněného bydlení. A co víc, dostává se nám kladných zpětných vazeb a s některými klienty jsme v kontaktu dodnes. Pro nás „spolupráce" nekončí pomyslným předáním klíčů.
Tomáš Veselý
VEXTA, a.s.
Výhody dřevostavby a komunitní bydlení v jednom
Rodina tu žije už pět let a po mé otázce, jak jsou tu spokojení, začnou její členové vypočítávat jen samá pozitiva. Za sebe by Roman doporučil dřevostavbu každému. Před koupí domu si sám aktivně zjišťoval informace, přesto byl celkem skeptický. Zejména kvůli předsudkům, které kolují nejen o dřevostavbách, ale také o řadových domech. Dnes už může s jistotou říct, že superlativy nelhaly.
Oceňuje hlavně úsporu na vytápění v zimě a při správném větrání v létě naopak zachování příjemných teplot. To majitelé ještě podpořili dodatečným přidáním venkovních žaluzií a před dvěma lety nechali dům vybavit také fotovoltaikou. Úspora na vytápění v zimě je díky tomu ještě výraznější, protože dům je vytápěný elektřinou. A i když jsou „zmrzlíci" a mají rádi teplo, náklady na vytápění je příjemně překvapily.
Jelikož je lokalita na okraji města, je tu klid, ale zároveň skvělá občanská vybavenost – doslova za rohem je zastávka autobusu, děti to mají pěšky do školy jen pár minut a rychlou chůzí se dá dojít do centra města za necelou půlhodinu. Stejně blízko je to ale i do přírody. Jednoznačně dobré místo k bydlení, což ostatně potvrzují i ceny pozemků.
Řadový dům byl proto rozumnou volbou i z hlediska přijatelnější ceny, navíc technologie dřevostavby a další moderní vybavení zdařile eliminují nedostatky, kterými řadové domy trpěly dříve – zejména z hlediska akustiky. Roman a jeho rodina jsou ale nadšení i z bydlení v řadovém domě jako takovém – jak sám říká, se sousedy „první etapy" si dokonale sedli a fungují skvěle jako komunita Pořádají společné výlety, dovolené i posezení, pomáhají si, a pokud je něco potřeba, zařizují to společně – třeba již zmíněné venkovní žaluzie. To vše ale bez ztráty soukromí.
Všude dobře, doma nejlíp
Nadšení rodiny z nového bydlení také ilustruje to, že z panelákového bytu měli tendenci často chodit ven, hlavně do přírody, a vracet se domů se jim příliš nechtělo. To se ale úplně otočilo. I z dovolených se teď domů těší. Všechno, co potřebují a mají rádi, si vytvořili tady, na „svém kousku země". To jim ale nebrání si ho nadále zvelebovat – během pár měsíců přibude ještě pergola nad zadní terasou a rodina přemýšlí i o klimatizaci, kterou sice zatím nutně nepotřebují, ale rádi by více využili energii z fotovoltaiky v létě. A mně nezbývá než popřát, aby se jim vše dařilo.
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Řadovka na kraji města". Hlasujte do 12.11. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: řadová patrová dřevostavba
- Zastavěná plocha: 89 m2
- Užitná plocha: 107 m2
- Dispozice: 4+kk
- Konstrukční systém: difuzně uzavřené prefabrikované panely montované na stavbě na monolitickou betonovou desku
- Vytápění: elektrické, napojené na fotovoltaiku
- Větrání: přirozené okny
- Součinitel prostupu tepla obvodovou stěnou: U = 0,17 W/m2K
- Autor projektu: VEXTA a. s.
- Realizace: 2018–2019, VEXTA a. s., www.vextadomy.cz
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 5/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Autor článku: MARTINA MÁTA NOSKOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…