Dana Jakoubková | Pondělí, 04. listopad 2024 |
Představte si dům, kde hledání druhé ponožky znamená jen otočit se o 180 stupňů. Dům, který je tak přehledně uspořádaný, že by i každý hrnec mohl mít vlastní QR kód. Nebo taková věc jako úklid – tolik času na sebe nebo hraní s dětmi, které tady nemají ani kam spadnout. A pak tu máme sen pro každého, kdo alespoň jednou zakopl – žádné prahy a podlaha v jedné rovině až na trávník, co vypadá, že se sám seká. Zkrátka, přízemní dům Jiřího a Hanky je receptem na přehlednost, bezpečnost a trochu více lenošení.
Že je Jiří akurátní člověk, bylo zřejmé ještě dříve, než se k tomu přiznal. Vlastnosti jako zvídavost, spolehlivost, důkladnost nebo pozornost k detailům jsou užitečné v mnoha oblastech života. Takový člověk se umí pečlivě připravit na různé situace, což mu umožňuje minimalizovat chyby a efektivněji řešit problémy. A právě při stavbě domu svých schopností Jiří využil, ačkoliv o dřevostavbách neměl podle vlastních slov ani páru a hodně se stavby takového domu bál.
První dojem
Jednopodlažní domek situovaný v klidné lokalitě s dalekým výhledem na mě zapůsobil už ve chvíli, kdy jsem nakukovala jen přes plot. Možná za to mohla okrasná tráva nezvykle kryjící ostře řezaný plot ze strany velmi tiché ulice. Dlouhé šustící stvoly dávaly prostoru jemnou a přirozenou dynamiku, která si vše podmaňovala.
Úhledná stepní předzahrádka za plotem pak deklarovala jasné sdělení: tady už se nějaký čas bydlí. A kompaktní domek čistých linií i jednoduchého tvaru k tomu přidával klid a řád. Silný vizuální kontrast antracitové a bílé barvy přitáhl pozornost a nasměroval oko k nepřehlédnutelné geometrii tvaru vstupního prostoru.
Dobrá volba
Na kruciální otázku, proč přízemní, a ne patrový dům, existuje minimálně jedna jasná odpověď – ušetříte za schody. Nicméně Jiří s manželkou chtěli šetřit v principu a neztratit přitom potřebné kvality. Přáli si jednopodlažní dům ve tvaru L, ale na parcele pro něj nebylo dost místa. Nechtěli mít ani jeden schod, ovšem pozemek byl svažitý. Měli našponovaný rozpočet, ale nechtěli se vzdát kvalitních materiálů i práce.
Vypracování základní studie proto svěřili architektovi, který dokázal skloubit účelnost a smyslovost v lineárním půdorysu i s ne zcela vhodným tvarem pozemku. O výběr realizační firmy pak požádali mediálně známou osobu technického dozoru, která měla se stavebními firmami mnoho zkušeností a kterou si najali na kontrolu stavebních prací.
ARCHITEKTONICKÉ ZTVÁRNĚNÍ JDE RUKU V RUCE S VYSOKÝM REALIZAČNÍM STANDARDEM A FUNKČNOSTÍ INTERIÉRU.
Slovo dodavatele
Individuálně navržená dřevostavba Hanky a Jiřího vyniká moderním designem, kde je maximálně využito přirozené světlo a prostor, což zajišťuje světlé a vzdušné interiéry. Kvalitní dřevěné materiály a pečlivé zpracování garantují energetickou účinnost a ekologickou šetrnost. Projekt je přizpůsoben místním podmínkám a specifickým požadavkům zákazníka, což zaručuje jeho jedinečnost a funkčnost.
Luděk Hořejší
HK Dřestav, s.r.o.
Na terase s Jiřím....
„Rychlost, vstřícnost, kvalita – na tyto parametry dodavatele jsem dobře slyšel."
Jiří
majitel domu
Upřesníte, prosím, potenciál vašeho pozemku?
Pro tento výhled se stala prioritou orientace domu, respektive centrální pobytové místnosti propojené s terasou. Terén byl však svažitý s rozdílem výšky tři metry, takže jsme ho museli dorovnat navážkou, aby bylo možné naplnit naši ideu domu s nulovou podlahou, tedy s bezbariérovým řešením. Z toho ale vyplynulo, že jsme se museli vzdát tvaru domu do „el", prostě se nevešel ani na dorovnaný pozemek. Proto je ve finále lehce zalomený jako bumerang a obývák má jeden tupý úhel.
Na co jste u domu kladli největší důraz?
Především na rychlost výstavby a kvalitu materiálů i provedení.
Tahle trojčlenka má poměrně složité řešení... Jak se vám ji podařilo rozlousknout?
Měli jsme na pomoc technický dozor. Ten nás prakticky provedl problematikou dřevostaveb, a hlavně nám ze čtyř oslovených stavebních firem jednu konkrétní doporučil.
Takže z realizace jste obavy neměli?
Měli, a velké, a to i přes doporučení. Ale po první schůzce jsme je setřásli. Vlastně z oslovených firem nejvstřícněji komunikovali a neměli problém s nestandardním tvarem domu. Líbilo se nám, že mají vlastní pracovníky, Čechy, že si nenajímají neprověřené osoby, a hlavně měli čas na výstavbu domu na klíč.
Jak dlouho trvala?
Necelé čtyři měsíce.
Byl jste po tu dobu nervózní?
Byl a často jsem na stavbu jezdil, abych byl v obraze. Hodně jsem tím žil, mám rád všechno perfektně zpracované a vychytané, až si ze mě kamarádi dělali legraci. Dost jsem si toho k dřevostavbám postupně nastudoval sám, což mi ve výsledku pomohlo v rozhodnutí zahrnout do domu i nějaké technické vychytávky.
Které například?
V konstrukci máme Moisture Guard, který monitoruje vlhkost. Třeba kdyby někde zatékalo, hned to víme. Jsme napojeni na centrálu, která data vyhodnocuje a v případě problému okamžitě dává echo. Je to samo sebou placené ve vybraném tarifu, ale já to rád sleduji na mobilu, abych měl větší klid.
A když vám vyteče pračka?
Ta je v technické místnosti, kde máme zvýšený vodotěsný lem podlahy lehce vyspádované do odtokového kanálku.
Myčku máte také nějak jištěnou?
Ano, u myčky je také záplavové čidlo, stejně jako u mrazáku ve spíži.
Nějaká další čidla?
V rámci chytré domácnosti máme čidel daleko více, od sledování průtoku vody a spotřeby elektřiny až po výšku hladiny v retenční nádrži na vodu. Žaluzie se také natáčí automaticky, a tím pádem nemusíme mít klimatizaci ve spojení s rekuperací. To samé je v kombinaci s podlahovým topením. V pokojích je monitorován CO2. V případě vyšší koncentrace dostane řízené větrání od čidla pokyn a sepne ventilaci. Tahle čidla jsou drahá, ale po zkušenosti z činžáku, kde bylo vydýcháno během chvíle, jsme za ně rádi.
Už někdy koncentrace překročila normovou hodnotu?
Ne. Pokud automatická výměna vzduchu funguje, ani k tomu snad dojít nemůže.
Řízené větrání vám vyhovuje?
Bez debat, zvláště v zimě, když nechcete otvírat okna, je dobrým pomocníkem. Minulou zimu jsme ale měli jen 15 % vlhkost, tak jsme do systému dodatečně pořídili centrální zvlhčovač. Tušili jsme, že bude vzduch přes zimu vysušený, ale překvapilo nás, jak moc. Provoz se zapne automaticky, když venku poklesne teplota na 5 stupňů a vlhkost pod 35 procent. Funguje to dobře.
Nebylo by jednodušší a levnější otevřít okna a „nabrat" vlhký vzduch zvenčí?
Když máte tak malé ložnice jako my, měli byste je větrat co dvě hodiny a to zase není ekonomické s ohledem na vytápění.
Máte podlahové?
Ano, elektrické rohože. Rychle se nahřívají v celé ploše a udržují stálou ideální teplotu podlahy při nízké spotřebě energie. Navíc je prostor ohříván rovnoměrně, místnost se nepřetápí, nedochází k nadměrné cirkulaci vzduchu a víření prachu. Vodní systém jsme nechtěli kvůli místu – byl by třeba velký zásobník na vodu a větší technická místnost. Pak by zase bylo vhodnější tepelné čerpadlo na její ohřev, ale to mi nevycházelo v návratnosti. Takže tak.
A ty krbovky používáte?
Určitě. V zimě jimi topíme prakticky denně. Jsou to teplovzdušná kamna s maximálním výkonem 5 kW, ale stačí jet na polovinu, dvě tři polínka na den a je příjemně v celém domě.
Kolik let už tu bydlíte?
Tři roky.
Objevily se za tu dobu nějaké zásadní vady, problémy, předělávky?
Ne, jen drobnosti.
Jak byste hodnotili přístup a práci stavební firmy?
Jako ochotný, odborný a zkušený. Dobře zvládnuté práce, počínaje projektem stavby po předání klíčů. I teď, po záruce, nemají problém přijet k opravě nebo dodělat, když si vymyslíme něco navíc, jako třeba nyní sněholamy kvůli padajícímu sněhu na nově postavenou garáž.
Co po zkušenosti na dřevostavbě nejvíce oceňujete?
Dříve jsme bydleli v bytě pražského činžáku. Komfortu dřevostavby ale v ničem nedosahoval. Pocitově nejvíce vnímáme klimatickou pohodu, dřevostavba se rychle vyvětrá, má celkově příjemnou atmosféru.
Máte v úmyslu ještě něco dodělat?
V budoucnu fotovoltaiku; přípravu už máme, i místo na baterie.
Pokud by bylo třeba, šli byste znova do dřevostavby?
Určitě, nicméně doufáme, že se tady dočkáme stáří.
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Domov bez překážek". Hlasujte do 12.11. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 151,44 m2
- Užitná plocha: 115,70 m2
- Konstrukční systém: sendvičový panel – difuzně otevřená skladba konstrukce
- Zdroj energie / teplo: elektrický kotel, podlahové elektrické rohože, teplovzdušná krbová kamna
- Větrání: řízené s rekuperací tepla
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,19 W/m2K
- Roční spotřeba energie: 12 MWh – reálná hodnota pro 4 osoby
- Architektonická studie: Ing. arch. Roman Kučírek, 3K architects
- Projekt a realizace: HK Dřestav s.r.o., www.drestav.cz, 2021
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 5/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…