Redakce | Pondělí, 18. březen 2024 |
Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Následující příběh může sloužit jako perfektní inspirace pro ty, kterým už delší dobu zraje v hlavě myšlenka na to, jak by mohlo vypadat jejich ideální bydlení. Majitel téhle krkonošské dřevostavby si tady totiž splnil sen, který se zrodil už v jeho dětství...
Příběh nás jako mávnutím kouzelného proutku hned v úvodu zavane netradičně do téměř 50 let vzdálené minulosti. Do doby, kdy se Pavlovy rodiče s ním a jeho sourozenci jezdili rekreovat na krkonošskou chatu patřící jachtařskému klubu z Lázní Toušeň. A protože vzpomínky na dětství časem nevyblednou, když byl k dispozici volný pozemek vzdálený jen třicet metrů od oné chalupy, Pavel s koupí ani na okamžik nezaváhal.
Typový dům s úpravami
Okolní stavby i příroda sváděly postavit na místě repliku klasické roubenky, která by s okolím splynula. Nakonec se však, i s ohledem na rychlost výstavby, Pavel rozhodl pro jednoduchou moderní dřevostavbu s modřínovým obložením. Tohle řešení majitelům umožnilo plnohodnotně využívat chalupu už v nejbližší lyžařské sezoně. Výběr byl v zásadě jednoduchý.
Prohlédli si nabídky několika stavebních společností, navštívili vzorové domy a když narazili na ten pravý, měli okamžitě jasno. Jedná se sice o typový dům, ale kvůli specifické lokalitě i potřebám majitelů přibylo několik vcelku zásadních úprav. Například oproti původnímu projektu jsou v přízemí velká prosklená okna, jež sice znamenají mírně vyšší tepelnou zátěž, ale umožňují fantastický výhled.
Navíc je v chalupě také realizovaná suterénní wellness zóna se saunou, vířivkou, společenskou místností i lyžárnou a kotelnou. Stavba na připraveném podsklepení a základové desce započala 23. října a přesně za dva měsíce, tedy 23. prosince, spokojení majitelé dům přebírali. A rovnou v novostavbě bujaře oslavili prvního silvestra.
Slovo dodavatele
Velmi živě si pamatuji první schůzku s klienty, ze které jsme odcházeli s pocitem, že investorův záměr je – především kvůli lokalitě, nestandardnímu pozemku a termínovým požadavkům – docela výzvou. Vše se ale i s požehnáním Krakonoše nakonec podařilo a občas, když se mi poštěstí jet okolo, mám prostě radost a malinko i závidím. Sluší se také poděkovat všem kolegům, kteří se na této zakázce podíleli, protože bez nich by ten první silvestr klient rozhodně ve svém na horách nestihl.
Martin Líska
VEXTA, a.s.
Dědictví po předcích
Pozemek byl původně jen obyčejný, tak trochu zanedbaný svažitý kopec, pokrytý letitými náletovými dřevinami. Až když se činorodí stavebníci pustili do jeho rekultivace a kopání základů, dělníci narazili na zasypaný sklep, což překvapilo nejen nové majitele, ale i „místňáky". Nikdo ze starousedlíků nebyl schopen říct, kdo zde bydlel a kdy odešel. Ani po pečlivém pátrání ve starých archivech se nepodařilo najít prakticky žádné historické fotografie nebo obrázky, které by ukázaly, jak místo vypadalo v minulosti.
Na nejstarší fotografii kolem roku 1930 zde už prokazatelně žádný dům nestojí, je tedy zřejmé, že objekt musel být podstatně starší. A tak alespoň jako upomínka na předky zůstala zachovaná část sklepa, jenž dnes po úpravách a rozšíření slouží jako zázemí a wellness. Zemina získaná při budování nových základů a odkrývání původního sklepního prostoru nepřišla nazmar. Posloužila na pozemku pro srovnání příkrého svahu v těsném okolí domu.
Jednoduché bydlení
Dům je zařízený především jednoduše a účelně, zatím totiž slouží vyloženě ke krátkodobým pobytům o víkendech a dovolených. Pavel ale plánuje mít zde časem plnohodnotný druhý domov, ve kterém bude s rodinou trávit větší část roku. Až k tomu dojde, těší se, že interiéry projdou další výraznou proměnou.
Velkou devizou obýváku propojeného s kuchyní je přímý výstup na slunečnou terasu. V přízemí se dále nachází jedna z ložnic, ze které je opět možné přímo vystoupit na zahradu. Tahle ložnice je majiteli obzvlášť oblíbená, protože z jejího okna je krásný výhled na nedalekou sjezdovku.
Spousta místa pro přátele
Protože je Pavel společenský člověk, už při plánování nového domu mu bylo jasné, že chalupu nestaví jen pro svou rodinu. Od počátku hrálo v projektu roli, že se tady musí pohodlně vyspat a zrelaxovat větší počet lidí. A tak jsou v patře hned tři ložnice navržené tak, aby se v každé mohly ubytovat až čtyři osoby. Navíc mají postele ještě přistýlky, které mohou být použity vždy pro další dva nocležníky. To jsou potom opravdu hodně veselé silvestry.
A protože zatím majitelé netráví v domě tolik času, kolik by si zasloužil, rádi do něj své přátele začali pouštět i v době, kdy u toho sami nebyli. A pak přátele přátel. Až se zrodila myšlenka, že by možná nebylo od věci dům na volné víkendy pronajímat. Takže pokud byste si chtěli vychutnat místní genius loci a provětrat lyže, skialpy nebo běžky, chata Lahvanka vám ráda poskytne střechu nad hlavou. A nejen zimní sezona je v Krkonoších čarovná, kouzla místní krajiny se dají objevovat i pěšky nebo na kole.
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Moderně, přesto s úctou k předkům". Hlasujte do 26.3. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 111 m2
- Užitná plocha: 149 m2
- Dispozice: 5+kk
- Konstrukční systém: sendvičový panel
- Teplo: elektrické vytápění, krbová kamna
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,2 W/m2.K
- Autor projektu: VEXTA a.s.
- Realizace: 2020, VEXTA a.s., www.vextadomy.cz
- Pronájem domu: www.chatalahvanka.cz
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 1/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Autor článku: JANA ŠULCOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…