Markéta Kristová | Úterý, 09. listopad 2021 |
V rámci redakčních návštěv jsme měli možnost navštívit hned několik povedených poloroubenek, žádná z nich však na první pohled nezaujala svým roubením tak výrazně jako tato. Při vstupu dovnitř jsem však velmi rychle pochopila, že netradiční barva není jediným unikátem, kterým dům oplývá.
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko, Máchův kraj, je známa pro svou romantickou krajinu, úchvatné skalní a pískovcové útvary a vesničky s lidovou architekturou. Pozemek na konci jedné z těchto památkově chráněných vesnic se stal tím pravým místem pro stavbu poloroubenky, kterou si Jana s Janem přáli:
„Kolem zarostlého pozemku, na kterém stál starý dům s pískovcovým chlévem, jsme jezdili prakticky pořád, protože naše původní bydlení se nacházelo jen několik kilometrů odsud. Líbilo se nám to místo. Po zjištění, komu parcela patří, se nám podařilo pozemek získat za výhodnou cenu," začíná vyprávět Jan.
Zahrada se následně musela vyčistit od náletových dřevin, kterými byla doslova posetá. Z původního stavení byly zachovány pískovcové kameny, které byly použity na podezdívku domu, a také sklep vedle stavení, který bylo majitelům líto zasypat. V budoucnu ho plánují zrenovovat a následně využívat.
Roubení na přání
Klasická celodřevěná roubenka má obvodové a vnitřní nosné stěny z masivních trámů, oproti tomu poloroubenka má část stěn zděnou. „Od začátku jsme věděli, že chceme poloroubený dům. Líbila se nám kombinace dřeva a cihly a jejich vzájemná vyváženost. Moc dřeva by na nás nepůsobilo dobře, a navíc do této oblasti poloroubenka skvěle zapadá," vysvětluje Jan. Na této kombinaci majitelé vyzdvihují i tepelnou akumulaci cihelné části.
„Nechtěli jsme však typickou barvu roubení, chtěli jsme, aby dům působil moderně. Návrh světlého roubení se však nelíbil našemu dodavateli, kterého jsme objevili na stavebním veletrhu FOR ARCH a který mimo jiné sídlí v této oblasti. Přišlo mu to moc extravagantní, ale my jsme si stáli za svým," vypráví s úsměvem Jan. Oproti tomu místní úřady byly projektem domu doslova nadšeny. „V jednom posudku dokonce máme napsáno, že kdyby v CHKO takhle stavěli všichni, byla by to paráda," dodává s potěšením Jana.
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Dřevo a cihla v rovnováze
Projekt domu byl svěřen sestře Jany, která je povoláním architektka. Zadání znělo jasně: dole velká světnice a nahoře prostorný pokoj s dobrou prostupností denního světla. K tomu výrazně přispěla malá dřevěná okna ve chmelovém vikýři, která jsou výrazným prvkem domu.
„Každý krok pak už sestra konzultovala s dodavatelem, což vnímám velmi pozitivně. Chtěli jsme, aby stavba probíhala pod jednou firmou, proto jsme si zvolili dodávku na klíč. Jediné, co jsme neměli, byl technický dozor. Než jsme se však pustili do samotné stavby, přáli jsme si dům postavit podle principů feng-shui. V našem původním bytě jsme měli možnost si hlavní zásady tohoto učení vyzkoušet a na vlastní kůži pocítit, jak moc je rovnováha důležitá," vysvětluje Jana.
obr.: Ložnice je situována naproti dětskému pokoji v patře. Foto: Martin Zeman
obr.: Spací patro slouží jako „zašívárna" nejen dětem, ale i dospělým. Foto: Martin Zeman
obr.: Díky oboustranným střešním oknům ve chmelovém vikýři se podařilo dětský pokoj dokonale prosvětlit. Foto: Martin Zeman
obr.: Koupelna v patře je designovou záležitostí. Foto: Martin Zeman
Barevná symbióza v interiéru
V dokonale sladěném interiéru, kterému vládne bílá a šedá barva, do sebe opravdu všechno krásně zapadá. Dokonce i tesařský tmel, který vyplňuje spáry mezi trámy z vysušeného smrkového dřeva, má ten správný odstín. „Na ten jsme měli opravdu štěstí. V době, kdy jsme ho vybírali, ho dodavatel uvedl na trh jako novinku," dodává Jan. „S designem v interiéru nám hodně pomohla naše šikovná designérka Katka, které se podařilo vše do detailu vyladit," podotýká Jana.
Vypadá to, že tu není nic, co by nebylo původně v plánu. Přece jen se ale něco našlo: „V průběhu realizace nás opravdu potrápilo schodiště. Původně jsme mysleli, že bude dřevěné a pod ním vznikne místo pro spíž. Nikdo se do však realizace nechtěl pustit. Nakonec jsme ho tedy vylili z betonu a jsme spokojeni," svěřuje se Jan. Vzhledem k tomu, že je zděná část domu orientována na sever, vzniká u schodiště příjemný chládek, což není na škodu.
obr.: Barevná kombinace bílé a šedé barvy dává domu moderní nádech. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Zajímavým prvkem je posuvný systém dveří, který zajišťuje jejich plynulé otevírání a zavírání. Dominantou jsou pak hliněná kamna, která plynule navazují na zděnou část domu, Jana je zejména v zimě využívá k pečení. Foto: Martin Zeman
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato poloroubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Dřevo a cihla v rovnováze". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Plány do budoucna musí být
Po více než ročním bydlení celá rodina perfektně srostla s domem i s prostředím. „Problém tu byl jen s městskou vodou, která byla příliš tvrdá. Rozhodli jsme se do domu pořídit úpravnu, která nám ji pomáhá změkčovat," pochvaluje si Jan. Další technologie shromažďuje dešťovou vodu, která je následně využívána ke splachování toalet.
„Teď máme v plánu co nejdříve dodělat pískovcové schody u vchodových dveří. Na ty jsme museli sehnat tvrdé pískovcové kameny, které jsou na trhu nedostatkovým zbožím. Ty původní ze starého chléva, které jsou měkčí, použijeme na oplocení pozemku v kombinaci s dřevěnými plaňkami," plánuje Jan. „Ještě musíme dovybavit nábytkem dětský pokoj. Do budoucna bychom chtěli vybudovat venkovní saunu, vinný sklípek a malé hudební studio, ale jinak tu máme vše, co jsme si přáli," doplňuje Jana.
Foto: Martin Zeman
obr.: Ořešák na zahradě zajišťuje zejména v horkých letních dnech příjemný stín na terase. Foto: Martin Zeman
Slovo majitelů
Tímto domem jsme si splnili velký sen a jsme moc rádi, že jsme to na nelehkém začátku nevzdali. To, že jsme byli přítomni u celého procesu výstavby, bylo náročné, ale zásadní. Nakonec téměř všechny naše požadavky, které nebyly kolikrát úplně v souladu se zhotovitelem stavby, byly realizovány. Tímto děkujeme dodavateli za skvělou spolupráci. V poloroubence se žije opravdu krásně, a i po roce si zde připadáme jako na dovolené. Atmosféra a klima domu má na nás až překvapivě velký pozitivní vliv.
Jan a Jana s dětmi
majitelé poloroubenky
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 98 m2
- Obytná plocha: 165 m2
- Stavební systém: kombinace roubené a zděné konstrukce
- Vnitřní i venkovní nátěr: přírodní olej na dřevo Astraxil HS
- Vytápění: elektrokotel, hliněná kamna
- Realizace: Roman Střihavka, www.roubenky-strihavka.cz
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 4/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…