Osm let úřad, dva roky stavba. Tomáš s Gábinou si se svým domem užili své

Osm let úřad, dva roky stavba. Tomáš s Gábinou si se svým domem užili své

Michal Babor | Úterý, 10. srpen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Tom s Gábinou si užívali spokojeného života dobrodruhů. Na vlastní pěst procestovali půlku světa, vždy se ale rádi vraceli do bytu na Vysočině. Když Gábina přišla s myšlenkou postavit si vlastní dům, Tom se jejímu nápadu zprvu bránil, protože věděl, že spojit cestování s péčí o dům a zahradu by šlo jen velmi těžko. Nakonec ale svolil pod podmínkou, že bydlet budou na co nejhezčím místě v přírodě, u lesa, s dalekými výhledy, nejlépe nad divokou řekou. Romantický, zdánlivě nesplnitelný sen...

Uplynulo skoro neskutečných deset let, než se mohli Tom s Gábinou poprvé v klidu posadit na terasu a rozhlédnout se do okolí s vědomím, že už je hotovo. Než majitel svolil k prodeji vyhlédnutého pozemku poblíž lesa a vodárenské nádrže, uplynuly dva roky. Ani pak ale nebylo vyhráno, protože další dva roky trvala změna územního plánu, který by umožnil na původně nezastavitelném pozemku postavit rodinný dům.

„Mezitím se ale změnily jakési vyhlášky a z naší příjezdové cesty musela být podle úředníků obousměrná komunikace s obratištěm," vzpomíná Tom. „Přitom do vesnice vede jen úzká cesta, která v zimě často ani není sjízdná." Další dva roky zabralo vyřizování územního rozhodnutí na příjezdovou cestu, která byla podmínkou vydání stavebního povolení...

Vlastní projekt roubenky


Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, a v tomto případě se to podle Tomáše potvrdilo: „Kvůli administrativním průtahům jsme měli fůru času na projektování. Oprášil jsem znalosti ze stavební fakulty a naši vizi postupně přetavil do kompletních výkresů stavební části. Výkresy řemesel dodali bývalí spolužáci, potřebné razítko a také cenná doporučení naši známí architekti."

Jasno bylo v tom, že dům bude ze dřeva – z rostlého masivu bez dodatečné izolace, kombinovaný se zděnou omítanou částí, která bude jednak estetickým prvkem tvořícím kontrast s jantarově zbarveným dřevem, jednak prvkem funkčním zajišťujícím tepelnou akumulaci a vedoucím většinu instalací. Stavba nemá proporce typické české roubenky, zejména v hmotě střechy je ovlivněna alpským stylem staveb s větším přesahem a menším sklonem.

roubenka-svepomoci-i-podzim

Foto: Martin Zeman


"Je tristní, ale u nás nikoliv neobvyklé, že papírování trvalo čtyřikrát déle než vlastní stavba."


roubenka-svepomoci-terasa

obr.: Smrkové trámy jsou utěsněny ovčí vlnou nebo konopím. Zevnitř je spára kryta dřevěnou lištou, zvenku jutovým provazem. Nejhorší bylo podle Tomáše dotěsnit svislé vlasové spáry v rybinových vazbách v nárožích, kudy táhlo a prosvítalo světlo ještě dlouho po nastěhování. Foto: Martin Zeman

Další dva roky čekání


„Přestože jsme vyřízení stavebního povolení včetně potřebných vyjadřovaček svěřili profesionálce na inženýrskou činnost, trvalo stavební řízení k povolení stavby další dva roky kvůli popsaným průtahům s příjezdovou cestou," pokračuje Tom ve vyprávění.

„Dům nám po dokončení stejně nezkolaudovali, protože uvést cestu do stavu odpovídajícímu požadavkům stavebního úřadu a vydanému stavebnímu povolení bez součinnosti všech spolumajitelů a finančního podílnictví nebylo možné. Nikdo další v té době na změně cesty neměl zájem."

Po dvou letech „přebývání" v domě bez čísla popisného a trvalého bydliště ale pohár trpělivosti přetekl: „Napadli jsme podle nás neférový postup úředníků stavebního úřadu a dosáhli jsme toho, že stavební řízení přidělili jiné osobě. Rázem byla cesta v nezměněném stavu uvedena do předčasného užívání a následně i povoleno užívání našeho domu. Po deseti letech od vyhlédnutí pozemku!"

roubenka-svepomoci-interier-kachlova-kamna

obr.: Kachlová kamna vytopí bez problému celý dům. Teplý vzduch je veden průduchem do schodišťového prostoru, kudy volně stoupá do podkroví. Podlahovým topením napojeným na elektrokotel se temperuje jen výjimečně. Foto: Martin Zeman

roubenka-svepomoci-interier-jidelna

obr.: Pro velká okna bez dělení se Tom s Gábinou rozhodli po velkém váhání, dnes ale oceňují dostatek světla uvnitř a báječný výhled ven. Foto: Martin Zeman

Roubenka z místního dřeva


Oproti úřednické mašinérii probíhala vlastní stavba naprosto hladce. „Začali jsme na jaře s doporučenou místní stavební firmou, která provedla zemní práce, inženýrské sítě, základy a zděnou část," vzpomíná Tom.

„Na konci léta přivezla parta místního tesaře na náklaďáku předem v hale postavenou roubenou část včetně krovu vyrobenou ze syrových smrkových trámů z nedalekého lesa z nadmořské výšky 700 m. Během pár týdnů bylo hotovo i se střechou."

Přes zimu hrubá stavba vysychala, následoval rok a půl řemesel a dodělávek s řemeslníky, rodinnými příslušníky i svépomocí. Roubená část mezitím klesla o asi osm centimetrů a přesně dosedla na zděnou část.

„Stěhovali jsme se zhruba po dvou letech od kopnutí do země, což nám ve srovnání s uplynulými osmi lety papírování připadalo jako chvilka. Když jsme se v květnu 2017 nastěhovali a poprvé v klidu usedli na terasu, chyběl nám už jen ten vysněný daleký výhled. O ten se ale za pár let postarala kůrovcová kalamita..."

roubenka-svepomoci-interier-jidelna kopie

obr.: Strop je trámový, podlaha na něm má „plavat“ na tlusté vlněné rohoži. Byl to prý trochu nevydařený experiment, kročejový hluk sice částečně tlumí, ale jinak se zvuk shora přenáší dolů téměř bez překážky. Foto: Martin Zeman

roubenka-svepomoci-interier-kuchyne

obr.: Kuchyně je kombinací typového výrobku, truhlářské práce a vlastní tvorby. Březová pracovní deska natřená olejem zatím slouží bez chyby. Na indukční varnou desku si Gábina musela chvíli zvykat, podvědomě jí chyběl oheň, ale bez plynu to jinak nejde. Foto: Martin Zeman

roubenka-svepomoci-interier-hodiny

Foto: Martin Zeman


drevostavba-roku-ico

Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby roku! Tato kouzelná roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Osm let úřad, dva roky stavba". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Slovo majitele


Celé podkroví je izolováno konopím. Dali jsme přednost dražším konopným rohožím před ovčí vlnou z obavy před moly. Přecenil jsem ale avizovanou schopnost konopí pracovat s kondenzovanou vlhkostí, takže jsme pod izolaci ve střeše nepoložili parotěsnou zábranu. Říkal jsem si, že bude lepší nechat vlhkost raději mírně prostupovat celou plochou, než aby se hromadila bodově v problematicky utěsnitelných místech. První zimu mě šokovalo množství námrazy v nezatepleném půdním prostoru nad podkrovím. Prkenný záklop střechy s moderní pojistnou hydroizolací pod pálenou krytinou nedokázal množství vlhkosti hromadící se na půdě propustit. Po celé délce půdy jsem tedy prořezal pruhy prken a izolace u podlahy a v hřebenu. Další roky se kondenzace už neopakovala, takže absence parotěsné zábrany vlastně nelituji. Tradiční stavění si prostě s moderními přístupy někdy úplně nerozumí.

Tom-s-detmi
majitel Tomáš s dětmi

Technické parametry


  • Zastavěná plocha: 91 m2
  • Užitná plocha: 141 m2
  • Konstrukční systém: roubená část z hraněného smrku 250×250 mm, modřínový základový trám; obvodová zděná část keramický blok; vnitřní zděná část plná cihla
  • Venkovní nátěr: Karbolineum, dvě vrstvy
  • Vnitřní nátěr: bezbarvý vosk Remmers
  • Vytápění: teplovodní, elektrokotel, v přízemí podlahové, v podkroví radiátory; kachlová kamna s krbovou vložkou
  • Projekt: vlastní
  • Realizace roubené části: Tomáš Sedláček

roubenka-svepomoci-pudorys-1NP

roubenka-svepomoci-pudorys-2NP

Vizualizace půdorysů: majitel domu


casopis-sruby-roubenky-3-2021-titulka-200x238

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2021

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč

koupit časopis

 

SaR 3-2021
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop