Redakce | Středa, 27. květen 2020 |
Anne a Gerd jsou ideální pár – rozumějí si nejen v partnerském životě (alespoň pokud jsme mohli během naší krátké návštěvy posoudit), ale výborně se doplňují i profesně, což se odrazilo i při pořizování nového bydlení. A protože dokážou myslet i na budoucnost, postavili si rovnou dům se dvěma bytovými jednotkami, z nichž jednu pronajímají.
Představu o svém domě měli poměrně jasnou, Anne si ho dokonce sama vymyslela a namalovala. Její partner pak převedl kresbu do systému nul a jedniček, aby si mohli domem projít a vyzkoušet si alespoň ve virtuální realitě, jak bude interiér působit, dříve, než bude ve skutečnosti stát. To tenkrát ještě netušili, že hledání firmy, která jim dům postaví, bude trvat celý rok. Ale nebylo kam spěchat, nakonec i po pozemku se v té době teprve rozhlíželi.
Dům z masivního dřeva
Dům z masivního dřeva byl Annin sen: „Při svém podnikání pracuji s přírodní kosmetikou a že bych ji používala nebo nabízela svým klientkám v jiném než zdravém domě postaveném z přírodních materiálů, jsem si nedokázala představit. Srub z masivní kulatiny by se do příměstské zástavby nehodil, bylo tedy logické, že jsme se poohlíželi po hraněných trámech."
Ty se navíc lépe hodí ke stylu, který si Anne vysnila. Dům by měl svým charakterem připomínat stavby ve Středomoří, měl by mít střechu jen s malým sklonem, velkou krytou terasu a na zahradě nesmí chybět jezírko a vůně levandule.
obr.: Vstupní a příjezdová část do domu se obešla bez oplocení, jak je to ostatně u našich západních sousedů běžné. Dveřmi směrem od ulice se vstupuje do Annina kosmetického salonu. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Každé patro jinak
Dům je postaven dvojí technologií. V přízemí byly použity stěny z lepených borovicových trámů, obvodovou konstrukci patra tvoří vícevrstvá kombinovaná konstrukce s vloženou tepelnou izolací. Obě technologie zaručují, že konstrukce nebude nijak významně podléhat tvarovým změnám.
Hladké interiérové stěny bez typických nerovností nebo výsušných prasklin se kromě toho velmi dobře hodí ke stylu, který Anne zvolila pro zařízení interiéru. „Někomu se může zdát přezdobený, ale my to tak máme rádi a cítíme se v takovém prostředí dobře."
obr.: Ze zádveří se zároveň vstupuje i do podzemního podlaží. Dům je totiž částečně podsklepen, v suterénu se, tak jak to bývá v Německu celkem běžné, nachází kotelna a sklad. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
obr.: Obvodové stěny jsou v interiéru ošetřeny nátěrem s UV ochranou proti tmavnutí. Dělicí příčky jsou konstruovány jako sendvičové a mají buď standardní bílý nátěr, nebo světlé tapety. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2020
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tento dvojdomek se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Dvojdomek jako v Provence". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
obr.: Kuchyňský kout je součástí obytného prostoru. Pracovní deska z indické žuly a krémový nábytek kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou a stropní konstrukcí. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
obr.: Plnohodnotné patro vzniklo díky výšce obvodových stěn v patře. Tvar střechy zase určil charakter místností. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Tento článek vyšel v časopisu sruby&roubenky 2/2020
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
obr.: Annino pracoviště: kosmetický salón. Přijímací místnost má samostatný vstup z ulice, ve druhé místnosti probíhá vlastní ošetření. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Dům se sedmi hřebeny
Malý sklon střechy a zvýšené obvodové stěny v patře (ve zděném domě bychom řekli nadezdívka) umožňují plnohodnotné využívání podkroví bez omezování stropními šikminami.
Střecha je vůbec zajímavým prvkem. Aby dům získal požadovaný mediteránní charakter, je střecha poměrně plochá s mnoha valbami, takže celkem má dům sedm hřebenů.
To se samozřejmě propisuje i do interiéru a každý z podkrovních pokojů má jiný tvar stěn. „Pro někoho by to byla komplikace, ale nám se líbí, že co pokoj, to jiná atmosféra," vysvětluje Gerd.
obr.: Prejzová střešní krytina s patinou byla vyrobena na zakázku ve Francii, aby korespondovala se středomořským laděním domu. Prejz se skládá ze dvou dílů, spodního háku a vrchní prejzy. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Dvojdomek nabízí plnohodnotné bydlení
Dvojdomek nemá dvě identické bytové jednotky, jak tomu obvykle bývá, část určená k pronájmu je o pokoj menší. I tak ale dispozice 3+1 nabízí plnohodnotné bydlení, které momentálně využívá přítelkyně Anniny matky. Byt má vlastní vstup, část terasy i zahrady.
„Moc se mi tu líbí," říká spokojená nájemkyně, „bydlení v dřevěném domě je mnohem útulnější než kdekoliv jinde, dokonce i v horkém létě je uvnitř příjemná teplota." Je to zásluhou nejen masivních dřevěných stěn, ale také izolace ve střešním plášti a dobře navržených přesahů, které brání slunci v průniku do interiéru.
obr.: Každá bytová jednotka má nejen vlastní část terasy a zahrady, ale také samostatný vstup. Ten levý patří k menší části dvojdomku. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Kdo tu bydlí
Gerd je počítačový specialista, Anne je kosmetička na volné noze používající výhradně přírodní kosmetiku. Praxi provozuje doma, má k tomu dvě místnosti s vlastním vstupem a toaletou, které jsou chodbou propojeny se zbytkem domu. Druhou, menší polovinu dřevostavby obývá dlouholetá přítelkyně Anniny matky.
obr.: Majitelé dvojdomku Anne a Gerd. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Připravil: Martin Klíma, Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 187 m2
- Užitná plocha: 168,5 m2 + 117,7 m2
- Konstrukční systém: v přízemí masivní severská borovice, lepený třívrstvý hranol, směrem do interiéru vrstva jádrového dřeva; v patře kombinovaná konstrukce s dřevovláknitou izolací
- Vytápění: peletková kamna, podlahové vytápění, krbová kamna s výměníkem
- Roční potřeba energie: 27,99 kWh/m2
- Návrh domu: vlastní
- Realizace: Fullwood Wohnblockhaus, www.fullwood.de
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…