Dana D. Daňková | Středa, 20. listopad 2019 |
Na pohled úhledná poloroubenka u lesa má lidový ráz, ale nenese znaky žádného konkrétního regionu. Do místní krajiny zcela přirozeně zapadá a svým obyvatelům nabízí útulný a komfortní domov.
Sen o roubence u lesa
Waldemarovým snem bylo postavit si vlastní dům. Přesněji roubenku na pěkném místě a v blízkosti lesa. „Do této oblasti jsem se přistěhoval asi před 35 lety, jsem původní profesí geolog," začíná vyprávět. „Nejprve jsme s manželkou zrekonstruovali starou kovárnu z roku 1899. Máme čtyři děti, a protože jsme vedli i společenský život, velký dům nám vyhovoval. Ale když děti odrostly a osamostatnily se, rozhodli jsme se pro změnu. Začali jsme hledat přiměřeně velký pozemek, umístěný trochu stranou od další zástavby.
Nakonec jsme našli hezkou louku u lesa. Vedla k ní pouze polní cesta, bylo proto třeba vybudovat novou příjezdovou cestu se zpevněným povrchem. To se ukázalo jako náročný problém, neboť administrativa týkající se takové stavby je velmi složitá a obsáhlá. Vše se však podařilo vyřešit a po čase byla dokončena nejen příjezdová cesta, ale i naše dřevostavba."
Obr.: Poloroubený dům na louce pod lesem působí, jako by tu stál odjakživa. Foto: Martin Zeman
Výběr dodavatele roubenky nebyl snadný
Ke stavbě domu přistupoval Waldemar zodpovědně. „Snažil jsem se udělat si detailní marketing. Jako podmínku jsem si stanovil jednoho generálního dodavatele, abych si ušetřil čas a případné problémy. Pravdou je, že jsem to při stavbě ne zcela dodržel a nebylo to ku prospěchu věci. Vybral jsem truhlářskou firmu pro výrobu dveří, oken a schodů, ale výsledek opravdu není dobrý a závady ještě stále opravujeme."
Stavebních firem navštívili Waldemar s manželkou mnoho, nakonec objevili tu, která byla podle nich schopna postavit roubenku na klíč a v souladu s jejich představami. Jedním z důvodů volby byla také dostupnost sídla firmy.
Poloroubenka stojí na základové desce. Roubená část je z trámů z masivního vysušeného dřeva o rozměrech 30 × 30 cm, zadní trakt je zděný z termobloků s integrovanou tepelnou izolací bez dalšího dodatečného zateplení.
„Zmíněné parametry masivu nám doporučil projektant, my jsme je akceptovali a udělali jsme dobře, protože silné trámy dávají roubence solidní ráz." Plochy mezi trámy jsou utěsněny PUR pěnou a mirolonem a spáry jsou vytmeleny speciální elastickou hmotou, která se tvarově přizpůsobuje změnám objemu dřeva."
Obr.: Tráva z louky za domem je zatím potravou pro králíky a slepice, majitelé však plánují pořízení dalšího drobného zvířectva. Foto: Martin Zeman
Dispozice roubenky
V přízemí v roubené části je hlavním prostorem světnice, ve zděné části je ložnice pro hosty, technická místnost, sauna s odpočívárnou a WC. Svou místnost zde mají také psi, jichž je v domácnosti několik. V patře je ložnice, druhý hostinský pokoj a koupelna, a majitelé zde mají menší soukromý prostor se šatnou, ložnicí s koupelnou a dalším pokojem. Z něj je přístup na malou půdičku, která slouží k ukládání věcí.
Obr.: Posezení na terase je zařízeno ve venkovském stylu, jeho součástí je i letní kuchyně. Foto: Martin Zeman
Roubenku vytápí kachlová kamna
Hlavním zdrojem tepla jsou kachlová kamna, navržená a postavená na míru a propojená se systémem vytápění domu. Jde o kompletní elektronicky řízený vytápěcí systém. „V kamnech jsou dva teplovodní výměníky, jeden je kolem topeniště, druhý pak v horní části kamen," vysvětluje Waldemar. „A já systémem klapek usměrňuji rozvod teplého vzduchu pro roztápění nebo naopak co nejintenzivnější ohřev teplé vody k vytápění. Ta jde z kamen do akumulační nádrže, z níž je teplo rozváděno po celém domě.
Obr.: Vybavení roubenky je kombinací starého a nového a většinu zařizovacích předmětů majitelé používají. Pro větší pohodlí při vaření je kuchyně vybavena i sporákem se sklokeramickou deskou. Foto: Martin Zeman
Obr.: Hlavním zdrojem vytápění jsou kachlová kamna, postavená na míru. V topné sezóně slouží i k vaření. Foto: Martin Zeman
V přízemí je podlahové topení, v patře radiátory. V chodbě je řídicí jednotka, kde lze nastavit teplotu pro vytápění, ohřev užitkové vody a mnoho dalších parametrů. Systém zahrnuje též čidlo na odečet venkovní teploty a podobně. Celou zimu jsme topili jen v těchto kamnech. Jako záložní zdroj máme elektrické patrony pro vytápění vody v akumulační nádrži, ovšem ty jsme využili jen během dlouhodobější nepřítomnosti."
Stylový interiér roubenky
Vybavení domu, ač v kombinaci nového a starého, je motivováno stylovostí interiéru. „Sháněli jsme starší historický nábytek, který jsme nechali zrestaurovat, další vybavení je zhotoveno na míru. Výběru zařízení jsme věnovali čas a péči, zvolili jsme i stylové porcelánové zásuvky, vypínače i světla. Dodnes objíždím různé antiky, snažím se však pořizovat věci, které budeme používat, nechci mít z domu muzeum."
Obr.: Velké stoly s židlemi a lavicí poskytují dostatek místa pro celou početnou rodinu. Foto: Martin Zeman
"Dřevo v interiéru i exteriéru je ošetřeno tenkovrstvou olejovou lazurou, která netvoří povrchovou vrstvu a nebude se v budoucnu olupovat."
Obr.: Prostorem schodiště se dům otevírá z přízemí do dalšího podlaží. Foto: Martin Zeman
Obr.: Galerie je příjemným komunikačním centrem podkroví. Foto: Martin Zeman
Názor majitelů
V čem vám nové bydlení v roubence nejvíce vyhovuje?
Je to nádherné místo – ticho a klid, kdykoli také můžeme vyběhnout do lesa, vyjít si se psy na procházku, je tu krásné okolí. Když mám chvilku, sedávám na terase, je to balzám na duši, nádherný výhled, ptáci zpívají... I dům je skvělý. Časem bychom tu chtěli nějaká další zvířata, máme zatím králíky a slepice, manželka by si ještě přála malé kozičky, možná i alpaky. Okolí roubenky ještě není zcela hotové, založili jsme louku a malý sad. Chtěli bychom, aby se sem naše děti rády vracely i se svými dětmi, aby sem vnoučata jezdila opravdu jako k babičce a k dědečkovi na vesnici na chalupu...
Změnili byste na své dřevostavbě něco?
Ano, občas se vyskytne něco, co by mohlo být jinak či lépe, takže to opravím, baví mě i práce kolem domu. Žádné zásadní nedostatky tu ale nejsou. Jen když to hodnotím zpětně, zcela ku prospěchu věci nebyl určitý spěch při vzniku projektu. Neměli jsme čas na dokonalé promyšlení všech detailů, bylo by lepší doladit vše až po rozmístění nábytku.
majitelé poloroubenky
Obr.: Koupelna v podkroví je místem očisty těla i duše. Vybavení je pečlivě sladěno od obkladů přes kohoutky a sprchu až po keramické zásuvky a vypínače. Foto: Martin Zeman
Obr.: Roubenka je vybavena finskou saunou, jejíž součástí je i odpočinková místnost. Z ní je možné vyjít na terasu s vířivkou. Foto: Martin Zeman
Obr.: K osvěžení při saunování slouží stylová sprcha. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
Zastavěná plocha: 185 m2
Užitná plocha: 396 m2
Konstrukční systém: kombinovaný roubený a zděný z termobloků s integrovanou tepelnou izolací
Ošetření stěn: tenkovrstvá olejová lazura, hrubá selská omítka
Teplo: kachlová kamna, záložní zdroj elektrické patrony pro ohřev vody v akumulační nádrži
Součinitel prostupu tepla stěnou – vypočítaný průměr: 0,273
Projekt: Daniel Vlček
Realizace: Roubenky Střihavka, www.roubenky-strihavka.cz
Obr.: K výzdobě roubenky přispěla svými keramickými figurkami také maminka majitele Espera Stýblová. Foto: Martin Zeman
Obr.: I ložnice v roubence jsou zařízeny v přívětivém venkovském stylu. Foto: Martin Zeman
Ukázka poloroubenky v krátkém videu
Foto: Martin Zeman
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…