Dana D. Daňková | Pondělí, 23. srpen 2021 |
Už cesta k téhle poloroubence stála za to. Horský výstup bez kyslíkového přístroje. Ten kopec mě překvapil, byl totiž strmější, než se jevil. Vyšla jsem ho velmi svižně, protože kdybych se zastavila, už bych se asi až k domu bez ztráty květinky nedostala.
Jan původně neplánoval, že si postaví dřevostavbu na sjezdovce, dokonce ani nepřemýšlel o tom, že by vůbec nějaký dům stavěl. Hledal starší dům, který by mohl opravit, upravit a brzy se nastěhovat.
Snil sice o roubeném domě, roubenky se mu vždycky líbily, ale sen a skutečnost měly k sobě tehdy velmi daleko. Pak mu osud postavil jeden dřevěný dům do cesty. Jevil se jako vhodný, a i když nakonec z koupě sešlo, vůně dřeva už mu nedala spát. „Někdy v budoucnu" se změnilo na „hned teď".
obr.: Mělo jít o celodřevěnou stavbu, ale kvůli umístění ve svahu orientovaném navíc od severu k jihu se jako vhodnější jevila poloroubenka se zděnou stěnou na severní straně. Dřevo by zde trpělo vlhkostí. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Ideální pozemek pro roubenku, až na ten kopec
„Pozemek se mi líbil, potkal jsem se tam s majitelem a budoucím sousedem v jedné osobě. Vyprávěl, že se tomuto místu říká promodlená krajina, protože nedaleko odsud v Předklášteří je cisterciácký klášter Porta coeli, k němuž patřily dříve místní zahrady a ovocné sady a jeptišky se sem chodily modlit. Když jsem se díval do krajiny a cítil ten mír a klid, říkal jsem si, že takhle nějak bych si představoval místo pro svůj dům. Trochu mě zrazoval jen ten kopec."
Stále nebyl rozhodnut, až po několika dnech zavolal makléřce, zda je pozemek stále volný. „Řekla mi, že majitel, který stavěl dům hned vedle, si chtěl své sousedy vybrat a pokud se ozvu, rád by ho prodal právě mně."
Koupil ho, i když ten kopec je opravdu strmý. „Tehdy jsem vůbec nepřemýšlel o tom, co budu dělat, až mi bude třeba 70 let," vzpomíná Jan. „Ale už teď mám mnohem lepší fyzičku, kopec vyjdu bez problému, zatímco návštěvy, které nejsou zvyklé, se rychle zadýchají. Navíc je svažitý pozemek celkem velký, a pokud se o takovou zahradu budu starat, budu mít i z toho důvodu dobrou kondičku zaručenou."
obr.: Borové dřevo dodává roubence medovou barvu. Na exponovaných stranách první rok ojediněle ronilo smolu, ale protože jde o lepené hranoly, ne surové dřevo, už k tomu nedochází. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
obr.: Roubenka se nachází přibližně v polovině velmi svažitého pozemku, i díky tomu je z terasy krásný výhled do kraje. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Roubenka s vůní borovice
Dodavatelskou firmu Jan vybral ještě před koupí pozemku, byla solidní a rozuměli si i lidsky. „Původně jsem chtěl malý dům, ale s tehdejší přítelkyní a jejími dětmi jsme byli už relativně velká rodina, navíc jsem podnikal a potřeboval pracovnu, takže je ve výsledku vlastně docela velký. Projektant přišel s několika zajímavými nápady, jež dům posunuly dopředu, například s využitím prostoru pod terasou nebo se změnami v řešení interiéru. A těsně před uzavřením smlouvy mě přivedl na myšlenku, že by to mohla být roubenka z borového dřeva. Původně měl být ze smrku, ale borovici mám rád, má hodně suků i výraznější texturu, také jinak voní a díky vyššímu obsahu pryskyřic ji není nutné natírat... Uvažuji však, až dřevo získá trochu patinu, zralejší barvu, o ošetření ekologickým olejovým nátěrem."
obr.: Obytný prostor v přízemí působí vzdušně, jednotlivé zóny jsou opticky odděleny – kuchyně ostrůvkem, obývací pokoj podpůrným konstrukčním trámem. Podlaha je dubová, místo zamýšlené dlažby, která se snáze udržuje, nakonec zvolil Jan uživatelsky komfortnější dřevo i kvůli dcerce, která si na ní může hrát. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
obr.: Obývací část hovoří jasně - hudba zde není jen kulisou. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
"Vůni dřeva už vlastně ani nepociťuji, vnímají ji jen návštěvy."
obr.: Interiér je zařízený do šedých, případně modrých tónů, což působí ve spojení s přírodními odstíny dřeva velmi příjemným a klidným dojmem. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Zajímavá a moudrá řešení moderního roubeného domu
Zděná část domu je postavena z tepelněizolačních keramických bloků, které zajišťují akumulaci tepla v zimě, v létě je naopak tato část vždy chladnější a udržuje tak v interiéru příjemné klima i v horkých dnech. K lepším akumulačním schopnostem domu přispívají i kachlová kamna.
„Fungují výborně – o víkendu obvykle topím pouze v nich, ohřívám zároveň i vodu v akumulační nádrži. Elektrokotel, který tu mám instalovaný, vlastně vůbec nespíná. Jsem tu druhý rok a loni jsem za kompletní spotřebu elektřiny zaplatil 21 000 korun. Provoz roubenky je velmi úsporný."
V podkroví stojí za pozornost také konstrukce krovu, tvořená ležatými stolicemi. „Původně tu měly být stojaté stolice, ale tyto jsou z mého pohledu funkčnější, krásně vynášejí zatížení krovu. Pravda je, že jsou náročnější na zhotovení, tesaři s nimi měli hodně práce, nakonec ale byli spokojeni s výsledkem. Mně se to velmi líbí, i přiznané trámy v prostoru působí dekorativně. Zeď měla být v dcerčině pokoji posutá blíže, takže ty trámy stolice by byly ve vedlejším pokoji, ale prostor za nimi by byl tak malý, že by nebylo možné ho nějak smysluplně využít. Vedlejší pokoj jsme tedy zmenšili a tento zvětšili a tím získali i hezký prvek propsaných trámů do stěny."
Dřevostavba je hotová, na dokončení již čeká pouze příjezdová cesta. Bude zpevněna plastovými tvarovkami ve štěrkovém loži s mezerami opět vysypanými štěrkem. Ten zajistí, že povrch nebude v zimě klouzat. To se v kopci bude hodit. Navíc voda nepoteče po cestě dolů, ale bude se částečně i vsakovat do podloží.
obr.: Kamna, která navrhl a postavil kamnář z Vysočiny na míru, vytopí s výměníkem na vodu s přehledem celý dům. Zděné dělicí příčky akumulují v domě teplo, a současně vnáší do interiéru světlo a opticky zvětšují prostor. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
obr.: Dekorativnost zdobeného zhlaví trámů nemusí být využita pouze v exteriéru, velmi zajímavě se uplatňuje i v interiéru podkroví. Dále prostor dotváří kvalitní materiály, barevné sladění interiéru a drobné detaily. Kupříkladu solidní kliky potvrzují promyšlený návrh a precizní provedení celé stavby. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
obr.: Ložnice je i s plochou zmenšenou o galerii dostatečně prostorná. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
obr.: Galerie neměla v patře vůbec být, vznikla až při stavbě vyčleněním z prostoru ložnice. Otevřela a prosvětlila výstup ze schodiště do horního podlaží. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
obr.: Tento příklad dokládá, že ani v koupelně se nemusíme bát tmavších barev. V tomto případě působí tóny šedé a modré v kombinaci s bílou elegantně a harmonicky. Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Názor majitele
Je tu hodně práce, limituje mě i to, že tu mohu být jen o víkendech, takže jsem někdy opravdu unavený. Ale když si mohu sednout na terasu do houpačky s kávou a vychutnat si západ slunce, je to ta největší odměna.
Navíc je tu božský klid, už vím, co je to opravdu nerušený spánek. A máme s dcerkou hodně nových kamarádů. Z lesa sem chodí srnky na jablka, občas vyrušíme odpočívající lišky a zajíce, v chatce pod domem hnízdí netopýři... jen ti krtci by se mohli odstěhovat třeba k sousedům...
Jan
majitel dřevostavby
Foto: Martin Zeman a OK PYRUS
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 136 m2
- Užitná plocha: 190 m2
- Konstrukční systém: poloroubenka, zděná část keramické bloky Porotherm, roubená z borového masivu
- Ošetření stěn: žádné
- Vytápění: elektrokotel, kachlová kamna
- Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz, 2017
Vizualizace půdorysů: OK Pyrus s.r.o.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…