Dana D. Daňková | Středa, 15. květen 2019 |
Když si vás podmaní dřevostavba, není úniku. A to ani v případě, že celý život navrhujete a stavíte výhradně zděné domy. Dům, který pro sebe a svou rodinu postavil Michael Malysa, je citlivě zasazený na pozemku a působí vlastně nenápadně, současně je však jako z jiného světa. Levituje nad terénem a s lehkostí poskytuje svým obyvatelům bezpečný a pohodlný domov.
Zvítězila konstrukce two by four
Pro dřevostavbu jsme se nadchli v Alpách, líbila se nám energie, která je se dřevem spojená. S ohledem na svažitý pozemek jsme hledali vhodné řešení, studovali dostupné informace na internetu, v časopisech, knihách. Původní záměr byl realizovat dřevostavbu z masivních dřevěných panelů, nakonec jsme s ohledem na konstrukční a některé technické komplikace ale šli cestou konstrukce two by four s provětrávanou fasádou a založením na pilotách. Na nich je dřevěný rám z lepených nosníků, který konzolovitě vynáší dům.
Obr.: Pospolitost - Částečně krytá terasa je využívána téměř celoročně. Je poměrně prostorná a je možné na ní pořádat rodinné oslavy či setkání s přáteli, přes léto je tuprostor i pro pingpongový stůl. Foto: Martin Zeman
Dřevostavba na pilotách
Rozhodli jsme se pro založení dřevostavby na crowlspace platformě, které u nás nebylo úplně obvyklé. Dům je díky tomuto založení stále odvětrávaný, což je pro dřevostavbu ideální stav. Současně je tak automaticky chráněn proti odstřikující vodě při dešti.
Obr.: Modřínové mimikry - Fasáda je obložena modřínem s ochranným lazurovým nátěrem. Dřevo bude postupně stejnoměrně šednout. Nátěr bude třeba vždy po několika letech obnovovat. Foto: Martin Zeman
Obr.: Funkční vzdušnost - Dům stojí na pilotách, vpředu jsou pak betonové pasy. Pod dřevostavbou je vzduchová mezera, díky níž je prostor pod domem soustavně odvětráván. Foto: Martin Zeman
Lidé se často ptají, jestli v domě není zima odspodu. Není, pokud je kvalitně zaizolovaná podlaha. Podlahová deska o tloušťce 30 cm je vytvořena z KVH nosníků s výplní minerální vatou, záklop tvoří OSB deska, následuje další tepelná izolace polystyrenem (10 cm) a podlahové topení, finální vrstvou je keramická dlažba.
Crowl–space platforma (z angl. průlezný prostor)
Možnost založení stavby nad terénem s provětrávanou mezerou. Je vhodné pro svažité pozemky. Dřevěná konstrukce nepřichází do styku se zeminou, není proto třeba hydroizolace a izolace proti radonu. Prostor pod domem lze využít jako skladovací, neměl by však být zcela uzavřen. Podlaha by měla mít izolační parametry srovnatelné s obvodovou stěnou.
Obr.: Decentní chodník - K domu čistých geometrických linií vede stylové dřevěné molo. Inspiraci pro ně našli majitelé v Jeseníkách, podobné chodníky tam jsou v rašeliništích. Tento navíc díky osazeným LED páskům v noci svítí. Foto: Martin Zeman
Promyšlené dispozice
Hlavní hmota domu je orientována podélnou osou ve směru východ – sever, i když díky spojené hmotě terasy a zahradního domku s domem to vypadá, že je stavba orientována právě naopak. Podél této osy je rozložena jednoduchá dispozice. Na zádveří s vestavěnými skříněmi a šatnou navazuje hlavní obytný prostor, spojující obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, a také pracovnou, jež je ukrytá za posuvnou stěnou. Odtud lze vyjít přímo na terasu.
Obr.: Krásná nedokonalost - Přiznané stropní trámy jsou v nepohledové kvalitě se suky a drobnými vadami. Majitelé považují chyby za bonus – dřevo bylo levnější, navíc půvab přírodního materiálu tkví podle nich právě v jeho nedokonalosti... Foto: Martin Zeman
Klidová zóna domu je od obytného prostoru oddělena chodbou, z níž se vchází do dvou studentských pokojů, pokoje pro hosty, a dále do ložnice rodičů s koupelnou, do koupelny pro děti a technické místnosti. Ložnice je orientována na východ, výhled na protilehlé kopce a vycházející slunce patří k těm krásným chvilkám, kdy si říkáme, že stavba domu bylo to správné rozhodnutí. Díky podélné dispozici domu jsme získali ve všech pokojích proslunění z jižní strany, což také přispívá v zimě k pasivním tepelným ziskům.
Obr.: Pohodlí a účelnost: Při navrhování interiéru hrála hlavní roli na maximální praktičnost z hlediska užívání, údržby a úklidu. Vše je schované, nikde nejsou poličky, na nichž se usazuje prach a podobně. Foto: Martin Zeman
Obr.: Čistý styl - Citlivý vzhled autorského nábytku povyšuje k dokonalosti precizní detail. Foto: Martin Zeman
Moderní a útulný interiér dřevostavby
Základní myšlenkou bylo střízlivé řešení – nekomplikované postupy, přímé a čisté linie, jednoduchý půdorys, to vše v ideálním poměru výkon/cena a současně promyšlený finanční rozpočet s ohledem na budoucí náklady. Jednoduchá konstrukce stěn 2by4 umožnila přípravu polotovarů v hale, takže na stavbu byly přivezeny již stěnové moduly. Přiznané lepené trámy ve stropě tvoří zároveň konstrukci krovu.
Protože máme oba se ženou rádi jednoduché a čisté interiéry a střízlivou barevnost, snažili jsme se vytvořit pokud možno moderní, ale útulný domov. V celém domě je použit jeden typ dlažby, jeden dřevodekor lamina. Vychytávkou jsou dveře v chodbě, které jsou součástí obkladu, takže s ním splývají.
Obr.: Kousek lesa - Barové stoličky v kuchyni jsou zajímavým designovým prvkem. Foto: Martin Zeman
Obr.: Decentní nenápadnost - Za posuvnou stěnou v chodbě je ukryta pracovna. Foto: Martin Zeman
Chytrým řešením je příčka mezi pokoji dětí – jejím zalomením vznikly kouty pro umístění postelí. Stejné zalomení jsme použili v prostorách koupelen – v jedné je výklenkem definován prostor pro toaletu a ve druhé pro sprchový kout.
Obr.: Lehká hravost - Studentské pokoje odpovídají věku a naturelu svých obyvatel. Foto: Martin Zeman
Komentář architekta
Ing. arch. Michael Malysa
Ve své praxi se setkávám s názorem, že dřevostavby nejsou příliš kvalitní, že nemůžou konkurovat zděným stavbám. Ale tak to není. Pokud je dřevostavba navržena a provedena správně, je stejně kvalitní a konkurenceschopná jako dům z klasických materiálů. Z hlediska realizace trvá její stavba, tedy za předpokladu, že nepoužijete kompletně suchou technologii, ale třeba v podlaze beton a podobně, téměř stejně dlouho. I dokončovací práce trvají v případě obou srovnávaných konstrukcí stejně dlouho. Pokud chcete udělat dřevostavbu pořádně a poctivě, je třeba velké pečlivosti v propracování detailů, spojů, prostupů, styčných ploch a podobně... Ale toto se samozřejmě vyžaduje i u zděné stavby.
Obr.: S dotekem historie - Solitérem je také velký jídelní stůl vyrobený ze starých trámů, jež zůstaly po rekonstrukci kostela. Trámy mají sesekané hrany, jak se to dělalo dříve. Foto: Martin Zeman
Obr.: Sjednocení - Stěnový obklad z lamina propojuje opticky jednotlivé zóny ve společném obytném prostoru. Foto: Martin Zeman
Obr.: Jemná a decentní - Ložnice rodičů laděná do zemitých teplých tónů působí velmi útulně, vzor na stěně je v zajímavém kontrastu s jednoduchým lůžkem a textiliemi. Foto: Martin Zeman
Obr.: Prostě čistá - Hlavní koupelna sousedí s ložnicí rodičů. Pro vybavení byla ve hře vana i sprchový kout, nakonec se majitelé rozhodli pro vanu. V koupelně jsou klasické obklady a výše sádrokarton s nátěrem, aby stěny nebyly zcela uzavřené. Umyvadlová skříňka je vsazena do niky. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
Zastavěná plocha: 200 m2 (dům 160 m2, terasa a zahradní domek 40 m2)
Užitná plocha: 148 m2 dům
Konstrukční systém: skeletová dřevostavba 2by4 (two by four), difuzně otevřený
Ošetření stěn: tenkovrstvá lazura
Teplo: teplovodní podlahové, zdroj elektrokotel, zásobník na teplou vodu, solární panely na ohřev vody, doplňkový zdroj tepla krb
Měrná vypočtená roční spotřeba: 98 kWh/m2
Celková vypočtená roční dodaná energie: 49 GJ
Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,160 W/m2K
Projekt: Ing. arch. Michael Malysa
Realizace: svépomocí, 2013-14
Redakčně upraveno pro web.
Vaše komentáře (1)Hlasujte v anketě:
Líbí se vám dřevostavba založená systémem crawl-space architekta Michaela Malyse? Více fotografií naleznete v anketě Dřevostavba roku. Hlasujte v aktuálním vydání a hrajte o zajímavé ceny.
Kam dál:
Nenechte si ujít další redakční návštěvy moderních dřevostaveb nebo srubů a roubenek. Právě v nich vám přinášíme tipy na zajímavé dřevostavby, průběh jejich stavby a popisy technologií. A co je důležité, stavebníci se v nich s vámi dělí o své zkušenosti a poskytují reference na dodavatele dřevostaveb.
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…