Komfortní roubenku z cedru si sami navrhli a postavili, poté si do ní vyrobili i nábytek

Komfortní roubenku z cedru si sami navrhli a postavili, poté si do ní vyrobili i nábytek

Dana D. Daňková | Neděle, 08. březen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Krásné místo, téměř nedotčená příroda chráněné krajinné oblasti. O stavbě srubu zde majitelé tradiční, ale komfortně vybavené roubenky ani neuvažovali, protože do Jeseníků se podle nich srub nehodí. Roman sem jezdí od dětství, a proto otázka, proč si postavil roubenku právě tady, byla zcela zbytečná...

Pozemek zde sháněl od svých osmnácti let. Nebylo to jednoduché, v této části Jeseníků jich není mnoho, a volných ještě méně. „Nakonec se na nás usmálo štěstí," začíná vyprávět, „a pozemek jsme tu koupili. Byl již se stavebním povolením, ale na zděný rodinný dům, museli jsme tedy vyřídit změnu stavby před dokončením pro roubenku."


Roubenka z cedrového dřeva

Cedr si pro stavbu své roubenky vybrali kvůli jeho vlastnostem. Chová se nejlépe také jako stavební materiál. Přírodní dřevo nechtěli kvůli sedání, lepené hranoly zase kvůli obsahu lepidla. „Jsem velmi rád za naši volbu," potvrzuje rozhodnutí Roman, „neměli jsme žádný problém, stavba sedla maximálně o dva centimetry, spokojeni jsme i s firmou, neměli jsme žádné výhrady.

Výhodou je, že cedrové dřevo se nemusí povrchově ošetřovat – zevnitř ani zvenku není žádný nátěr. Roubenka už stojí tři roky a je stále v perfektním stavu, vypadá, jako bychom ji postavili před měsícem. Horní skříňky kuchyňské linky mohou být díky použitému dřevu zavěšeny na zdi, nebylo nutné řešit speciální upevnění. Jediné místo, kde jsou kluzné lišty, jsou koupelnymramor je velmi křehký, nalepili jsme ho tedy na kluzný systém."

roubenka-z-cedru-cela-roubenka

obr.: Hlavním požadavkem bylo, aby dům zapadl do krajiny, aby s ní ladil... Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-kuchyne

obr.: Podlaha ve společenské místnosti je z přírodního vápence, kuchyňská deska je žulová. Kuchyně je plně vybavená, nechybí zde ani stylový porcelán pro slavnostní příležitosti... Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-koupelna

obr.: Koupelnám v podkroví byla věnována velká pozornost. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-vana-v-koupelne

obr.: Stěny jsou obloženy mramorem, podlaha je stejně jako ve světnici z vápence, opatřeného nátěrem proti nasákavosti. Foto: Josef Sekula


Roubenku si majitel dostavěl sám

Roubenku si majitelé navrhli sami, ke spolupráci však přizvali architekta Radka Klímu, který pomohl s návrhem a vyhotovil studii. Stavební firma pak vyhotovila finální projekt.

Majitel Roman pracuje se dřevem, má stolařskou firmu, a přestože měl zkušenost spíše s realizací hospodářských objektů, roubenku postavil sám. „Dodavatelská firma nám předala kompletní hrubou stavbu – korpus, štíty, veškeré konstrukce a perfektní podrobný projekt s velmi dobře zpracovanými detaily, se stavbou pak opravdu nebyl problém. Roubenku jsme postavili a poté do ní vyrobili i nábytek."

roubenka-z-cedru-pozadi-brizek

obr.: Při návrhu byl kladen důraz na maximální využití přírodních materiálů – podezdívka domu je tedy z kamenů z okolního lesa, dům je ze dřeva, střešní krytina je přírodní břidlice. Foto: Josef Sekula


V roubence nesmí chybět kachlová kamna

Každého, kdo vstoupí do světnice, upoutají velká kachlová kamna, která v takové chalupě nesmí chybět. „Protože jde o stylovou chalupu, chtěli jsme původně klasický kachlový sporák," vysvětluje Roman. „Část kamen slouží na vaření a pečení a v chladnějších obdobích na jaře a na podzim navíc vytopí pohodlně celý dům, protože teplo naakumulované při topení z nich sálá do druhého dne.

Druhá, hlavní část kachlových kamen pak obsahuje vodní výměník, v němž se při topení ohřívá voda, která se ukládá v akumulačních nádržích o objemu 1500 litrů. Tepelný komfort je zde opravdu velký. Domy tohoto typu se snadno a rychle vytopí, mají minimální ztráty, takže vyšší náklady na pořízení se pak levnějším provozem značně kompenzují."

V kachlových kamnech je instalováno automatické řízení. Ovládání je velice jednoduché – jakmile se teplo naakumuluje do nádrží, začne vytápění řídit termostat. Lze nastavit temperování, které vydrží asi týden, případně kombinaci s elektrokotlem.

roubenka-z-cedru-obyvaci-pokoj-kamna

obr.: Centrem domu je velká společenská místnost – světnice s kachlovými kamny, kde rodina tráví při svém pobytu většinu času. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-hlavni-obytny-prostor

obr.: Osvětlení v celém domě navrhli majitelé a kovář je poté vyrobil, stejně jako zábradlí či garnyže... Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-schodiste

obr.: Dřevo v interiéru má různou barevnost, protože cedrové dřevo může mít rozličné odstíny. Jiný je také strop – vzhledem k tomu, že cedr není konstrukční materiál, je tato část stavby, a také krov, ze smrkových trámů. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-interier-pokoje

obr.: Přiznané kleštiny hrají v jedné z ložnic spolu s krovem úlohu velmi zajímavé dekorace. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-okna

obr.: V domě jsou na základě požadavku CHKO kastlová okna. Protože však Roman nenašel firmu, která by takovéto okno z dubu vyrobila, zhotovil prototyp pro výrobu ve svém podniku. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-loznice-s-koupelnou

obr.: Součástí jednoho z apartmánů je také koupelna. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-loznice

obr.: Ve všech pokojích je velmi příjemná atmosféra. Foto: Josef Sekula


Udělal byste dnes něco jinak?

„Součástí domu jsou také dvě sauny – finská a infrasauna. Dnes si říkám, že finská sauna měla být venku, ale to je to jediné, co bych udělal jinak, jinak jsme s domem maximálně spokojeni," říká Roman. „Jezdíme sem s dětmi, kdykoli nám to čas dovolí.

Bydlíme v klasickém zděném domě, takže rozdíly jsou přímo hmatatelné. V roubence se nám bydlí zcela jinak, jde o naprosto jinou úroveň bydlení, jiný komfort. A potvrdili to všichni, kteří sem přijeli na dovolenou.

Ten dům přiroste rychle k srdci, nevím proč, ale je to tak. Po nějakém čase jsme se rozhodli roubenku na zkoušku pronajmout. Zatím jsme měli štěstí na návštěvníky, všichni se k domu i k jeho vybavení chovali zatím slušně. Navíc o pronájem mají zájem lidé, kteří hledají nějaký nadstandard, případně uvažují o výstavbě podobného domu...

roubenka-z-cedru-sauna

obr.: V roubence jsou také dvě sauny – infrasauna a tato po finském vzoru. Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-titulni-fotografie

obr.: Majitelé si jezdí do roubenky především odpočinout. Svůj záměr rozšířili o její pronajímání. Foto: Josef Sekula


Technické parametry

  • Zastavěná plocha: 140 m2
  • Užitná plocha: 250 m2
  • Konstrukční systém: roubení, masivní cedrový trám
  • Ošetření stěn: žádné
  • Teplo: teplovodní vytápění, zdroj – kachlová kamna s akumulačními nádržemi, elektrokotel
  • Návrh: Ing. Radek Klíma
  • Realizace: CEDAR HOME s.r.o., www.cedar-home.cz; Stolařství Roman Boháček, www.roubenkausvahu.cz
  • Foto: Josef Sekula

roubenka-z-cedru-pudorys


mail-ico-poptavka

Chtěli byste odpočívat ve stejné roubence? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost CEDAR HOME s.r.o. projektuje, vyrábí a staví roubené domy z masivního červeného cedru, sušené a lepené borovice nebo smrku podle individuálních přání, ale i typových projektů. Má za sebou více než 300 realizací.

Využívá profesionálního 3D-CAD/CAM software pro návrh a následnou výrobu. Výroba se realizuje na dřevoobráběcím zařízení, které je složené z počítačově řízeného centra K2 od společnosti Hundegger a profilovacího zařízení REX, jež umožňuje kvalitní a velmi přesné opracování dřeva a tím zajišťuje vysoký standard kvality. Jednotlivé prvky konstrukce se sestavují přímo na místě stavby.

Dřevěné domy jsou krásné, ekologické a dlouhověké stavby. Bydlení v dřevěném domě znamená návrat k přírodě a ke zdravému způsobu života.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

SaR 4-2018
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop