Vysněnou energeticky úspornou a pohodlnou dřevostavbu na úpatí hor si postavili na své nejlepší roky
Michal Babor | Pondělí, 06. červenec 2020 |
Kdy se nejčastěji rozhodujeme pro nové bydlení? Podle dostupných údajů buď před založením rodiny, nebo naopak ve druhé polovině života, když se děti osamostatní a z rodného domu odejdou. To byl i případ slovinského, sportovně založeného páru, který si vysnil pohodlný, energeticky úsporný dům na úpatí hor, které oba milují.
Dřevostavba komfortní a dostatečně prostorná
Kdo by čekal, že (opět) samotnému páru budou stačit dvě místnosti a malá zahrádka, mýlil by se. Ačkoliv původní rodinný dům opustili mimo jiné proto, že byl zbytečně velký, při plánování nového bydlení se nijak neomezovali – dům měl být komfortní, dostatečně prostorný, ale s co nejmenší tepelnou ztrátou, aby jeho provoz neznamenal zbytečné výdaje.
Pozemek na okraji vesnice v podhůří Karnských Alp na severu Slovinska nemohl mít lepší parametry: na kolo i lyže je ideální, mírně se svažuje k jihu, nabízí impozantní výhledy na horské hřbety a co je nejdůležitější – podle územního plánu jde a v budoucnu i půjde o poslední zastavitelný pozemek v obci.
Podřízeno morfologii: Sklon hřebene střechy, slunolamů na terase i posunutá výška oken respektují svažitost terénu, a místo aby s ním bojovaly, kopírují ho. Foto: Virginia Vrecl
"V okolí domu bude jen trávník – zahrada tady není prioritou."
Foto: Virginia Vrecl
Hostinské křídlo: V části s plochou střechou svírající s hlavní obytnou budovou pravý úhel (v levé části obrázku) je situováno zázemí pro hosty, rozuměj zejména pro děti, když se rozhodnou navštívit rodiče. Velká terasa je společná. Foto: Virginia Vrecl
Dřevostavba, která kopíruje terén
Bylo by neodpustitelným hříchem umístit do takového prostředí stavbu, která by nerespektovala místní zvyklosti a svým výrazem popírala stavební principy, které sice nikde nejsou přesně definované, ale pocitově jsou velmi dobře vnímatelné.
Jednopodlažní, v půdorysu přísně pravoúhlá dřevostavba kopíruje svažitost terénu a přizpůsobuje se mu pomocí různých výškových úrovní propsaných do interiéru. Moderní prvky jako jihozápadní prosklené průčelí a boční trakt s plochou střechou se přitom dokonale doplňují s tradičními komponenty, jakými jsou příkrá sedlová střecha a dřevěné okenice.
Stejný princip, tedy symbióza tradičních alpských a moderních prvků, se opakuje i v interiéru – pocitově teplé dřevěné podlahy a stěny opticky kontrastují s bíle omítnutými stěnami, aniž by si nějak konkurovaly.
Interiérové vybavení už je ale výhradně moderní. V tomto kontextu nepřekvapí, že dřevostavba je vybaven inteligentním systémem a je tedy ovladatelný i na dálku, což majitelé vzhledem ke svým častým cestám do blízkého i vzdálenějšího okolí ocení.
Mohou si tak bez problémů dřevostavbu připravit na svůj návrat z delší dovolené – v zimě zatopit a vrátit se do vyhřátého domu, v létě naopak předchladit, na dálku mohou ovládat i žaluzie, osvětlení a odemykání. Součástí systému je domácí server a meteorologická stanice, podle jejíhož měření se reguluje vytápění
Foto: Virginia Vrecl
Krb: Přirozený předěl mezi oběma prostory tvoří krbové těleso – betonový monolit, který byl dopraven na základovou desku ještě před začátkem montáže, dům ho pak vlastně obestavěl. Foto: Virginia Vrecl
Akcent: Čistě bílá kuchyně nechává vyniknout zajímavějším prvkům v interiéru – jasně červenému kouřovodu, kobercům s orientálními vzory a svítidlům s dýhovanými stínidly ve tvaru šišky. Foto: Virginia Vrecl
Foto: Virginia Vrecl
Líbí se vám časopis DŘEVO&stavby?
Ušetřete s předplatným až 270 Kč...
Každé dva měsíce vám časopis dorazí do poštovní schránky a k tomu dostanete online verzi zdarma.
> koupit předplatné
Kuchyně: Střídmá velikost i vybavení svědčí o tom, že prioritou tady vaření není. Foto: Virginia Vrecl
Komentář architekta
Steve Jobs vždy trval na tom, že přestože není vnitřek počítačů Apple vidět, musí být navržen stejně pečlivě jako jejich obal. Tento přístup sdílím a snažím se ho uplatnit i v návrzích svých domů. Díky osvícenosti investorů se to v tomto případě myslím více než povedlo.
Čirou radost jsem prožíval už v průběhu stavby a z některých detailů jsem přímo nadšený – natolik, že jsem si je musel vyfotit a umístit do svého blogu.
Matěj Gašperič
architekt
Foto: Virginia Vrecl
Technický detail: Jedním z privilegií práce pro zákazníka-stavitele je to, že si člověk nemůže dovolit skrýt krásné konstrukční prvky, například kovové spojovací táhlo. Foto: Virginia Vrecl
Pracovní předěl: Pracovna je v půdorysu situována na přechodu mezi obytnou částí a ložnicí. Foto: Virginia Vrecl
Soukromí: Klidová zóna v severní části domu se skládá z ložnice a pouze polopříčkou oddělené koupelny, šatny, toalety a sauny. Foto: Virginia Vrecl
Foto: Virginia Vrecl
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 192 m²
- Užitná plocha: 155 m²
- Konstrukční systém: dřevěná sloupková konstrukce (two-by-four)
- Teplo: tepelné čerpadlo vzduch-voda, nucené větrání s rekuperací tepla
- Měrná potřeba tepla: 23,5 kW/m2a
- Projekt: Matej Gašperič, www.birogasperic.com
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…