Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Moderní dřevostavba v zenovém minimalismu

Moderní dřevostavba v zenovém minimalismu

Lucie Němcová | Středa, 01. březen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Lze pohodlně žít v domě širokém necelé tři metry? Otázka, na kterou odpovídá experiment libereckých architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové. Dům a ateliér bok po boku. Dva štíhlé kvádry podobné (téměř) jako vejce vejci. Stavby, jež zanechávají emoce, sbírají ocenění a tříští naše představy o bydlení, úsporách, udržitelnosti a kvalitní architektuře.

Objekty jsme navrhli z běžně používaných sendvičových panelů pro dřevostavby (polystyrenová izolace mezi dvěma OSB deskami) v rozměrech 3 × 1,25 a 5 × 1,25 metrů, ale bez zbytečného ořezu. Vnitřní světlá šířka prostoru po sestavení vychází přesně na 258 centimetrů. Nikdo nám nechtěl ze začátku uvěřit, že lze v takto úzkém prostoru fungovat. Museli jsme si proto sami vyzkoušet na vlastní kůži, jak se v něčem takovém žije. A výsledek po dvou letech? Bydlí se zde skvěle!

1
Dřevostavba za cenu bytu

Stavby jsou postaveny tak, aby jednotlivě nestály více než průměrný panelákový byt v této lokalitě, tedy přibližně 1,5 milionu. S takovými náklady si pak můžete dovolit i dražší pozemek. Konstrukce je z panelů o tloušťce 21 centimetrů. Fasádu tvoří netradičně sklolaminát, který od panelů odděluje 12 centimetrů široká vzduchová mezera. Díky tomu má dům vzduchový polštář, jež v létě zamezuje přehřívání a v zimě slouží jako větrovka – chrání před ochlazováním větrem.

4
Dřevostavby bez zbytečností

Materiály i provedení detailů je co nejúspornější. Velká okna jsou do konstrukce zasazena bez rámů, otevíravá jsou pouze malá. Velkoplošně zasklené plochy dodávají interiéru vzdušnost a prostornost. Průhledy ven do zahrady, ale také na vzdálené horizonty, najdeme v obou směrech. Prostor je bez jakýchkoli příček nebo stěn, aby zbytečně nenarůstaly stavební náklady a nepůsobil stísněně. Samozřejmě je možné dispozici flexibilně upravit a předělit, pokud by bylo potřeba. Domy jsou navrženy způsobem, který využívá patentovaný stavební systém pro dřevostavby, ale bez náročných úprav a odpadu. Navíc lze objekty díky principu stavebnice realizovat i bez pomoci těžké techniky.

8
Stejné a přesto jiné dřevostavby

Na první pohled se z exteriéru obě stavby téměř neliší, rozdíl je ale ve funkci a barevném pojetí interiéru včetně odlišné dispozice. První z nich slouží jako ateliér a uvnitř je proveden v bílé. Topíme zde elektrickými keramickými přímotopy. Druhý objekt je určen pro bydlení, interiér je černý a topení zajišťují pouze kamna na dřevo. Černá barva navozuje sametový pocit, stejně tak teplo z ohně hraje zásadní roli. Je zde pocitově vždy o několik stupňů tepleji. V takovém prostoru se člověk přirozeně zklidní. Na podlaze je přírodní marmoleum, které je velmi příjemné pro relaxaci a chození na boso. Černá barva rámuje výhledy z oken a tvoří z nich živé obrazy. Je to úplný opak oproti vedlejšímu bílému ateliéru, který je neutrální, prosvětlenější a zve ke kreativní práci.

9
Úspory? Nejen izolace!

Rozvody všeho druhu jsou pohledově přiznané, vedené vně panelů, jelikož je obtížné vést vše uvnitř. Takto je to ale flexibilnější, levnější a jednodušší. Každý z domů má ztrátu kolem 4 kW. Spíše než energetickou úspornost preferujeme malou velikost domů. Pak je snadno vytopíme a šetříme. Nesnažíme se o nízkoenergetické nebo pasivní domy, všeobecná úspora je ve skromnosti stavby. Raději se vyhýbáme složitosti vrstvení speciálních zateplovacích materiálů, které vyžadují dramatické náklady na výrobu a následnou dopravu z daleka, což je v důsledku dost neekologické. Je to skromné řešení ve své filozofii žití a bydlení.

10
Život bez hromadění

Lidé mají strach dělat věci jinak. Ani pro nás to ze začátku nebylo lehké. Vyžaduje to jiný přístup, naučili jsme se mít míň věcí, ale o to kvalitnějších. To byl také náš záměr: navrhnout domy tak, aby obyvatelé neměli šanci hromadit zbytečné věci.

Hlasujte pro tento dům v soutěži Dřevostavba roku 2017!

Můžete si také prohlédnout více fotografií a půdorysy této dřevostavby anebo cenné výhry, které na vás čekají...

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop